NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2021-2025

19 grudnia w grupie IV odbyły się zajęcia biblioteczne „Bajkowe kodowanie”. Dzieci wysłuchały bajki o motylku i uczestniczyły w zabawach z elementami kodowania.

09.12.2022 r.

„Moja ulubiona bajka” – wernisaż prac plastycznych dzieci z grupy VII w Domu Kultury Kalinowszczyzna.

O7.12.2022r.

W dniu dzisiejszym w grupie V zorganizowaliśmy quiz – „Jaka to bajka” . Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawie, każda drużyna chciała wypaść jak najlepiej. Przedszkolaki wzięły udział w wielu konkurencjach tj:  „Bajkowe Kalambury”, „ Doble – Mój Ulubiony Bohater”, „Z jakiej bajki pochodzi melodia”. Wykonywały w grupach różne zadania – układały puzzle, odgadywały rebusy, rekwizyty z bajek itp. Bawiliśmy się doskonale. J

5 grudnia w grupie IV odbył się quiz z elementami współzawodnictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci wykazały się znajomością bajek. Wszystkie wypadły świetnie.

„Quiz wiedzy o bajkach” – o bajkach wszystko wiemy, wszystkie zagadki odgadniemy. Dzieci z grupy I i II udowodniły, że bajki i postacie z bajek są im dobrze znane. Wszyscy świetnie się bawili. Brawo dzieci.

Sukces  !!!  

I miejsce – zajęła Wiktoria Prażmo z grupy V w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona postać z bajki” zorganizowanym przez Przedszkole nr 36 w Lublinie –  za wykonanie pracy plastycznej „Elza z Krainy Lodu”.

Moja ulubiona postać z książki-wystawa prac dzieci z grup III i IV w Wojewódzkiej Bibliotece im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

25.11.2022r. Wszystkim Misiom śpiewamy 100 lat! Dzieci z grupy I i II uczciły ten wspaniały dzień bawiąc się ze swoimi pupilami.

24 listopada dzieci z grupy IV słuchały z zapartym tchem książki czytanej przez panią Anię, mamę Jasia. Ta interesująca książka to ” Moc uczuć. Radość” Katarzyny Miller.

„DZIEŃ MISIA”

Dnia 23.11. 2022r. w grupie V odchodziliśmy dzień naszego pluszowego przyjaciela. Przypomnieliśmy sobie misie występujące w książkach oraz misie znane z bajek telewizyjnych i teatrzyków. Każdy przedszkolak miał bardzo ważne zadanie zaopiekować się przedszkolnymi misiami. Wszystkie dzieci spisały się na medal, żadem  miś nie był w przedszkolu samotny. Przedszkolaki urządziły nawet Misiom przyjęcie. 

23.11.2022r.

Niedźwiadek szuka przyjaciół” – to piękne opowiadanie autorstwa Moniki Kamińskiej, które dzisiaj poznaliśmy pozwoliło nam poznać emocje oraz znaczenie słowa „przyjaźń”.

22.11.2022

W ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Dzieci z grupy V zainspirowane książką pt. „Niedźwiadek  chce pomagać” z grupowego kącika czytelniczego wykonały grupową ilustrację zatytułowaną „Wspólna wyprawa przyjaciół  nad jezioro”.

Wszyscy  solidnie pracowali a naszą pracę oceńcie sami.

19.11.2022r.

„Deszczowe preludium” – praca konkursowa Asi Maciejczyk inspirowana fragmentem wiersza L. Staffa. Rozstrzygniecie konkursu i wielka radość Asi. GRATULUJEMY!

18.11.2022 r. Pokaz Mody Bajkowej w ramach NPRC

Sala grupy V dnia 18. 11. 2022r. zamieniła się w prawdziwą BAŚNIOWĄ KRAINĘ. Do naszej sali przybyły różne postacie bajkowe.

Na pokazie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, Hulk, Spider – Man, Minionek, Masza, Kot w Butach….. . Przybyły zwierzątka, a także Czerwony Kapturek na szczęście nie było wilka :-). Pokaz rozpoczęliśmy piosenką „Lubimy bajki”, były zagadki i zabawy ruchowe. Dzieci na koniec otrzymały w nagrodę książki zakupione z funduszy NPRC.

Zobaczcie jak fajnie wszyscy bawiliśmy się.

16.11.2022 „Międzynarodowy Dzień Tolerancji” w grupie III

Nasze przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytanie, co to jest Tolerancja. Wspólnie przeczytaliśmy książkę pt.”Szpilka” (zakupioną z dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa), dzieci wykonały piękne ilustracje, z których stworzyliśmy wystawę. Ten czas był również okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań w wielu aspektach.

09.11.2022 r.

Dzieci z grupy VI w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego – Filia nr 16 odwiedziły dzisiaj bibliotekę i podarowały pracę plastyczną „Kolorowy jeż” do kącika dziecięcego.

04.11.2022 r. „Dzień Postaci z Bajek” w grupie VI

Dzieci poznały bajkę „Trzy Małe Świnki”, rozwiązywały quizy i zagadki obrazkowe o znanych bajkach.

25.10.2022 „Dzień Kundelka” w grupie III
Dzisiejszego dnia dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem oraz na czym polega adopcja psa ze schroniska. Pomogły w tym przyniesione przez dzieci albumy, encyklopedie, zdjęcia i książki. W ramach realizacji projektu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, przeczytaliśmy historię Martusi i Gufiego.

24.10.2022r.

„Moja ulubiona postać z bajki” – praca Izy na konkurs.

20.10.2022r.

Praca plastyczna w wykonaniu dzieci z gr. I zainspirowana wierszem.

19.10.2022 r.

Dzisiaj odwiedziła nas pani Ania, która pracuje w bibliotece. Przeczytała dzieciom bajkę i wierszyk o jeżu. Na zakończenie spotkania czytelniczego przedszkolaki kolorowały jeża. Dziękujemy Pani Ani za odwiedziny i zapraszamy na kolejne spotkanie. Pozdrawiamy gr.I i VI.

Dzieci z grupy VI zainspirowały się bajką o jeżu i wykonały pracę plastyczną „Kolorowe jeże”. Wytwory plastyczne zaprezentowaliśmy rodzicom na holu przedszkola.

14.10.2022 r.

„ŁUKASZ RATUJE MISIA, CZYLI JAK UZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY” autor Izabela Michta

Inspiracją do zabawy w grupie V była książka Izabeli Michty pt. „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy”. 

Dzieciom bardzo podobała się zabawa w ratowanie misia. Wszyscy bardzo chętnie opiekowali się misiem, byli bardzo troskliwi i opiekuńczy. Pielęgniarka nie wyczuwała oddechu misia. Okazało się, że jest nieprzytomny,  więc przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy. Dzieci znają numery alarmowe. Pielęgniarkom i lekarzowi udało się uratować misia, który pod fachową opieką dzieci szybko wyzdrowiał.

14.10.2022 r.

Maluchy z grupy VI zrealizowały kolejne zadanie z czytelniczego projektu edukacyjnego „Co Słonko Widziało – na dziecięce kłopoty… Brzechwa” – „Jesienne kompozycje” z przyniesionych darów jesieni.

13.10.2022 r. „Grzybobranie” –  Jan Brzechwa

Dnia 13 października 2022r. przedszkolaki z grupy IV i V uczestniczyły w wystawie „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”.  Poznały wiele gatunków grzybów jadalnych i trujących. Na prelekcji zaprezentowano dzieciom  wiersz Jana Brzechwy pt „GRZYBOBRANIE” . Wiersz bardzo podobał się dzieciom, ponieważ jest napisany w humorystyczny sposób.

07.10.2022 r.

Maluchy z grupy VI zrealizowały kolejne zadanie z czytelniczego Projektu Edukacyjnego „Co Słonko Widziało – na dziecięce kłopoty… Brzechwa”. W ramach modułu „Przedszkolaki dbają o zdrowie” dzieci poznały wiersz Brzechwy „Na straganie” i wykonały marchewkę z masy solnej. Każdy z nas wie, że warzywa to samo zdrowie! 🙂

05.10.2022 r.

Maluchy z grupy VI biorą udział w Ogólnopolskim Projektu Edukacyjnym „Co Słonko Widziało – na dziecięce kłopoty… Brzechwa”. W ramach modułu „Przedszkolaki dbają o zdrowie” dzieci poznały wiersz Brzechwy „Na straganie” i wybrały się do pobliskiego zieleniaka, gdzie zakupiły dynie. Po powrocie do sali przedszkolnej poznały wnętrze tych dyń.

03.10.2022

W ramach programu wspierającego rozwój czytelnictwa, grupa III rozpoczęła przygodę z międzynarodowym projektem „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Dzieci wybrały Misiowi imię, założyliśmy grupowy dzienniczek i nauczyliśmy się piosenki dedykowanej projektowi.

28.09.2022 r.

W dniu 28 września 2022r. nasze przedszkolaki poznały bajkopisarza pana Roberta Kuśtę . Autor przeczytał dzieciom kilka swoich bajek, min.: „Przyjaciele”, „Łaciata krowa”, „Zielone Muchomory”, „Pan Antoni” oraz „Zaczarowaną żabę” – pierwsza książkę napisaną przez pana Roberta. Dzieci bardzo żywo reagowały na humor zawarty w bajkach, potrafiły trafnie wytłumaczyć morał.

Maluchom bardzo podobała się bajka „Zaczarowana żaba”.

Starszaki dowiedziały się, jak ważna w życiu jest przyjaźń.

18. 09. 2022r.          „Piknik z książką

Przedszkolaki z grupy V w naszym przedszkolnym ogródku zorganizowały „Piknik z Książką”.  Dzieciom bardzo podobał się pomysł pracy z książką na świeżym powietrzu. Chłopcy zainteresowali się komiksami Lego, Minecraft, no i oczywiście sportem, dziewczynki oglądały bajki o księżniczkach, dużym zainteresowaniem cieszyły się książki przyrodnicze.

Wystawa prac dzieci pt. "Zwierzęta" J. Brzechwy. Panie pięknie czytają a my rysujemy i malujemy. 
W ramach ww. programu nasze Maluszki, zainspirowane wierszem J. Brzechwy "Na starganie", wyszły szukać głównych bohaterów utworu.

29.09. 2022r.

„Jesienny kącik” w gr. V inspirowany utworem „Dary  Jesieni” – autorstwa Kamili Bednarek.

20.09.2022 r.

Maluchy z grupy VI biorą udział w czytelniczym Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Co Słonko Widziało – na dziecięce kłopoty… Brzechwa” w ramach NPRC. Wysłuchały bajki „Tosia i Julek idą do przedszkola”, która zakupiona została do placówki ze środków NRPC. Na podstawie książki omówiliśmy zasady właściwego zachowania i wspólnie opracowaliśmy Kodeks Przedszkolaka.