Grupa IV

Nasza sala

Sześciolatki z czwartej grupy litery poznają,
a gdy idą do szkoły, płynnie już czytają.

ROK SZKOLNY 2022/2023

KADRA
mgr Dorota Misztal – nauczyciel; konsultacje: poniedziałek w godz. 12:00 – 12:30; wtorek w godz. 16:00 – 16:30
mgr Anna Rachwał – nauczyciel: konsultacje: poniedziałek w godz. 13:15 – 13:45; środa w godz. 12:00 – 12:30
Pani Marysia – starsza woźna

Nauczyciele zajęć dodatkowych:
– mgr Renata Niezbecka – religia; konsultacje: wtorek w godz. 08:15 – 08:45
mgr Inga Dobieżyńska – język angielski; konsultacje: poniedziałek w godz. 14:15 – 14:45
mgr Anna Zawadzka – gimnastyka ogólnorozwojowa; konsultacje: wtorek w godz. 14:45 – 15:15
mgr Małgorzata Świeca – rytmika; konsultacje: czwartek w godz. 14:30 – 15:00

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE STYCZEŃ 2023 R.

Tematyka kompleksowa:

 1. Witamy Nowy Rok.
 2. Karnawał.
 3. Zwierzęta zimą.
 4. Kocham babcię i dziadka.

Fizyczny obszar rozwoju dziecka:

 1. Kształtowanie nawyku utrzymania prawidłowej postawy ciała podczas różnorodnych prac plastycznych /rysowanie, kolorowanie/, utrwalanie chwytu pisarskiego.
 2. Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez: ćwiczenia gimnastyczne: K. Wlaźnik,  zabawy ruchowe w sali i na powietrzu /muzyczne, rytmiczne, naśladowcze, organizacyjno-porządkowe/; spacery, wycieczki.

Emocjonalno – społeczny obszar rozwoju dziecka:

 1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji, radzenia sobie z ich przeżywaniem oraz szanowania emocji innych osób.
 2. Kształtowanie świadomości własnej roli społecznej w rodzinie oraz ról innych członków rodziny; budzenie szacunku do wszystkich członków swojej rodziny, a szczególnie do osób starszych.
 3. Uwrażliwienie na los zwierząt zimą, kształtowanie zachowań proekologicznych.

Poznawczy obszar rozwoju dziecka:

 1. Rozwijanie słuchu fonematycznego: wyodrębnianie głoski w nagłosie wyrazów; wybrzmiewanie kolejnych głosek w wyrazie, dzielenie wyrazów na sylaby;  utrwalanie prawidłowej wymowy głosek .
 2. Doskonalenie umiejętności tworzenia kilkuzdaniowych wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym inspirowanych własnymi obserwacjami i doświadczeniami.
 3.  Doskonalenie sprawności rąk i współpracy ręki i oka potrzebnej do nauki pisania – rysowanie po śladzie i kolorowanie w szablonach; łączenie kropek; tworzenie linii  ciągłej.
 4. Prezentacja liter: u, b; wielkich i małych, drukowanych i pisanych; globalne czytanie krótkich wyrazów.
 5. Ukazanie stałego następstwa dni tygodnia, miesięcy i pór roku; utrwalenie znajomości nazw dni tygodnia, miesięcy i pór roku.
 6. Zapoznanie ze sposobami odmierzania czasu dawniej i dziś.
 7. Rozwijanie umiejętności odczytywania pełnej godziny na zegarze ze szczególnym wskazaniem południa i północy.
 8. Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów wg określonych cech.
 9. Dostrzeganie rytmu i kontynuowanie go.
 10. Utrwalenie znajomości wprowadzonych cyfr oraz znajomości znaków matematycznych: „ +”, „=”, „ <”, „>”.
 11. Tworzenie zbiorów i podzbiorów w zbiorze.
 12. Nauka piosenek: „ Treflikowa orkiestra”„ Sarenka Irenka”, „ Wymyśliły wesołe nutki”.
 13. Tworzenie ilustracji ruchowych oraz układów tanecznych do piosenek.
 14. Kształcenie umiejętności tworzenia akompaniamentu na instrumentach perkusyjnych, określania tempa, nastroju piosenki; dostrzeganie zmian dynamiki i wysokości w utworze muzycznym.
 15. Doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się w różnych technikach plastycznych: malowanie farbami , rysowanie kredkami, łączenie różnych elementów, wycinanie.

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że nasze przedszkole zostało zgłoszone przez rodziców dzieci do nagrody Przedszkole Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie lubelskim jest prowadzony przez „Kurier Lubelski”.

Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymała nauczycielka Anna Sus.

Głosowanie w plebiscycie: 25 października – 23 listopada 2022 r.

Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: www.kurierlubelski.pl/nauczyciel

www.kurierlubelski.pl/przedszkole-roku

W związku z powyższym bardzo prosimy o głosowanie w plebiscycie.

Z góry dziękujemy

K. Grzanka z grupy IV zajął I miejsce w Międzyprzedszkolnym Konkursie wokalno- muzycznym ” Wśród kolęd i pastorałek”, którego organizatorem było Przedszkole nr 76 w Lublinie.  Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Kornel Grzanka z grupy IV zajął III miejsce w konkursie plastycznym ” Mój aniołek” zorganizowanym przez Przedszkole nr 28 w Lublinie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

12.01.2023r.

Babcia i Dziadek są bardzo kochani. Dla nich dzisiaj tańczymy, dla nich śpiewamy.

19 grudnia na kolejnym spotkaniu z Panią z Fundacji Wiewiórki Julii dzieci uczyły się jak prawidłowo myć zęby by były czyste i zdrowe.

19 grudnia w grupie IV odbyły się zajęcia biblioteczne „Bajkowe kodowanie”. Dzieci wysłuchały bajki o motylku i uczestniczyły w zabawach z elementami kodowania.

06.12.2022 r.

Wizyta Świętego Mikołaja.

5. 12. W grupie IV zrobiło się już bardzo świątecznie. Dzieci pięknie ubrały choinkę. Miały przy tym bardzo dużo zabawy.

5 grudnia w grupie IV odbył się quiz z elementami współzawodnictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci wykazały się znajomością bajek. Wszystkie wypadły świetnie.

Moja ulubiona postać z książki-wystawa prac dzieci z grup III i IV w Wojewódzkiej Bibliotece im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

30 listopada w grupie odbyły się zajęcia otwarte, których temat brzmiał „Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi”. Dzieci poprzez zabawy, eksperymenty, film edukacyjny uczyły się jak dbać o naszą planetę, co zmienić w swoim  codziennym życiu by produkować mniej śmieci.

28 listopada odbyły się kolejne już warsztaty prowadzone przez Fundację Wiewiórki Julii. Tym razem dzieci poznały budowę jamy ustnej.

W poniedziałek 28 listopada przedszkolaków z grupy IV odwiedził sympatyczny pan listonosz. Dzieci przekazały mu listy napisane do świętego Mikołaja. Teraz listy szybko dotrą do oczekiwanego przez wszystkich adresata.

24 listopada dzieci z grupy IV słuchały z zapartym tchem książki czytanej przez panią Anię, mamę Jasia. Ta interesująca książka to ” Moc uczuć. Radość” Katarzyny Miller.

23 listopada dzieci z grupy IV były na wycieczce w Bibliotece Wojewódzkiej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Przedszkolaki zwiedziły budynek biblioteki, widziały książki wydane w minionych wiekach – pięknie oprawione, bogato zdobione, a także książki nietypowe, np. bardzo małych rozmiarów. Uczestniczyły też w lekcji bibliotecznej nt. przyjaźni.

18 listopada w naszym przedszkolu odbył się pokaz mody bajkowej. Dziewczynki z gr. IV przebrane za postaci z bajek popróbowały swoich sił jako modelki.

17.11.2022r.

„ Pasowanie na Starszaka/  Zerówkowicza”- ważny dzień dla każdego dziecka z gr. IV. Gratulujemy odwagi podczas recytacji wierszy, śpiewania piosenek oraz tańca przed dużą publicznością.

10.11.2022r.

„ Szkoła do hymnu”- dzieci z naszej grupy wzięły udział w akcji w dniu 10.11 o godzinie 11:11 zaśpiewały hymn narodowy i w ten sposób wspólnie z innymi dziećmi upamiętniły- Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

10.11.2022 r.

W dniu 10 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jeża. Dzieci z grupy IV poznały zwyczaje tych objętych ścisłą ochroną kolczastych ssaków, dowiedziały się dlaczego i jak możemy je chronić. Wykonały też jeżyki z masy solnej.

08.11.2022 r.

W dniu dzisiejszym nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z Teatru Lalek Pinokio. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały przygotowane przez nich przedstawienie „Przygody wesołego Psiuńcia”.

7 listopada dzieci z grupy IV były na wycieczce w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. Dzieci zwiedziły budynek komendy,zapoznały się z trudną pracą policjanta. Utrwaliły sobie znajomość zasad bezpieczeństwa.  Poznały też policyjnego psa o imieniu Luna. Luna jest „specjalistą” w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych.

07.11.2022 r.

W ramach akcji „Tu śpi jeż”, zorganizowanej przez Urząd Miasta w Lublinie, dzieci z grupy IV przygotowały przytulny, bezpieczny domek na zimę dla tych sympatycznych i pożytecznych ssaków.

07.11.2022 r.

Dzisiejszego dnia dzieci miały zajęcia z policjantami z II Komisariatu Policji w Lublinie. Dowiedziały się na czym polega praca policjanta, zapoznały się z policyjną maskotką Misiem Poli.

12.10 2022
„Na straganie w dzień targowy…”w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Co słonko widziało-na dziecięce kłopoty Brzechwa” dzieci z grupy IV przygotowały małą inscenizację.

25.10.2022r.

„Dzień Kundelka” – lubimy psy i dbamy o nie.

21.10.2022r.

Warsztat muzyczny pt. „Dźwięki lasu”. Poznaliśmy różne odgłosy i instrumenty.

18.10.2022r.

Jesienne zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

18.10.2022r.

Chcesz być zdrowy- pij sok kolorowy! Dzieci z gr. IV dbają o swoje zdrowie, dlatego zrobiły sok marchewkowo- jabłkowy. Próbowały, jak smakuje sok bez cukru i innych dodatków. Okazało się, że był pyszny.

13.10.2022r.

„Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Uczestniczyliśmy w wystawie oraz prezentacji multimedialnej zorganizowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny oraz Centrum Spotkań Kultur. Dowiedzieliśmy się bardzo ważnych rzeczy o grzybach; jak je rozróżniać oraz utrwaliliśmy zasad zachowania w lesie.

30.09.2022r.

„Dzień chłopaka” – dziękujemy naszym koleżankom za miły i wesoły dzień.

28.09.2022 r.

Nasze przedszkolaki poznały bajkopisarza pana Roberta Kuśtę . Autor przeczytał dzieciom kilka swoich bajek, min.: „Przyjaciele”, „Łaciata krowa”, „Zielone Muchomory”, „Pan Antoni” oraz „Zaczarowaną żabę” – pierwsza książkę napisaną przez pana Roberta. Dzieci bardzo żywo reagowały na humor zawarty w bajkach, potrafiły trafnie wytłumaczyć morał.

14.09.2022r.

Dzisiejsze zajęcia pozwoliły nam poznać postać poety: Jana Brzechwy. Wysłuchane wiersze ze zbioru „Zoo” czytane przez nasze panie przybliżyły nam Jego twórczość.

13.09.2022 r.

W grupie IV odbyły się zajęcia pokazowe z karate.

12.09.2022 r.

Zajęcia pokazowe z Edukido – zabawy klockami Lego.

2020/2021