Grupa IV

Nasza sala

Sześciolatki z czwartej grupy litery poznają,
a gdy idą do szkoły, płynnie już czytają.

ROK SZKOLNY 2023/2024

KADRA

 • mgr Dorota Misztal – nauczyciel
 • mgr Anna Rachwał – nauczyciel
 • Pani Marysia – starsza woźna

  Nauczyciele zajęć dodatkowych:

  • mgr Renata Niezbecka – religia
  • mgr Inga Dobieżyńska – język angielski
  • mgr Anna Zawadzka – gimnastyka ogólnorozwojowa
  • mgr Małgorzata Świeca – rytmika

   ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE WRZESIEŃ 2023 R.

   Tematyka kompleksowa:

   1. Jestem w przedszkolu. 
   2. Nasze przedszkole.
   3. Ruch drogowy.
   4. Jesień w parku i w lesie.

   Fizyczny obszar rozwoju dziecka:

   1. Doskonalenie umiejętności odpowiedniego reagowania na sygnały i komendy wydawane przez nauczyciela.
   2. Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez: ćwiczenia gimnastyczne: met. A. M. Kniessów; zabawy ruchowe w sali i na powietrzu /muzyczne, rytmiczne, naśladowcze, organizacyjno-porządkowe, integracyjne/; spacery.

   Emocjonalno – społeczny obszar rozwoju dziecka:

   1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji, radzenia sobie z ich przeżywaniem oraz szanowania emocji innych osób.
   2. Integrowanie dzieci w grupie, tworzenie przyjaznej atmosfery.

   Poznawczy obszar rozwoju dziecka:

   1. Rozwijanie słuchu fonematycznego: wyodrębnianie głoski w nagłosie wyrazów; wybrzmiewanie kolejnych głosek w wyrazie, dzielenie wyrazów na sylaby;  utrwalanie prawidłowej wymowy głosek .
   2. Doskonalenie umiejętności tworzenia kilkuzdaniowych wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym inspirowanych własnymi obserwacjami i doświadczeniami.
   3.  Doskonalenie sprawności rąk i współpracy ręki i oka potrzebnej do nauki pisania – rysowanie po śladzie i kolorowanie w szablonach; łączenie kropek; tworzenie linii  ciągłej.
   4. Zapoznanie z figurą geometryczną- kwadratem.
   5. Rozwijanie umiejętności klasyfikowania na podstawie jednej cechy- wielkości.
   6. Dostrzeganie rytmu i kontynuowanie go.
   7. Utrwalenie znajomości pór roku
   8. Tworzenie zbiorów i podzbiorów w zbiorze.
   9. Nauka piosenek: „ Powitanie”, „ Latawce”, „ Znaki drogowe”, „ Pani Jesień”.
   10. Kształcenie umiejętności tworzenia akompaniamentu na instrumentach perkusyjnych, określania tempa, nastroju piosenki; dostrzeganie zmian dynamiki i wysokości w utworze muzycznym.
   11. Doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się w różnych technikach plastycznych: malowanie farbami , rysowanie kredkami, collage.

   Rok szkolny 2022/2023

   Szanowni Państwo,

   z przyjemnością informujemy, że nasze przedszkole zostało zgłoszone przez rodziców dzieci do nagrody Przedszkole Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie lubelskim jest prowadzony przez „Kurier Lubelski”.

   Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymała nauczycielka Anna Sus.

   Głosowanie w plebiscycie: 25 października – 23 listopada 2022 r.

   Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: www.kurierlubelski.pl/nauczyciel

   www.kurierlubelski.pl/przedszkole-roku

   W związku z powyższym bardzo prosimy o głosowanie w plebiscycie.

   Z góry dziękujemy

   22.06.2023 r.

   Dziś dla Taty i Mamy piosenki śpiewamy. Moc buziaków i radości dla Was przesyłamy.

   16.06.2023

   Dzisiaj dzieci z grupy IV i V były na wystawie zegarów i zegarków w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Obejrzały spektakl pt ” Kukułka z zegara” w wykonaniu Kacpra Kubica. Była to zabawna i madera bajka o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia, realizowaniu marzeń, odkrywaniu swoich potrzeb i akceptacji siebie i świata.

   14.06.2023

   Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Seniora – wszystkim napotkanym wokół przedszkola seniorom wręczyliśmy kwiatki oraz życzyliśmy dużo zdrowia i uśmiechu. Nie zabrakło podziękowań i wzruszeń od napotkanych osób. My również cieszyliśmy się, że sprawiamy im radość. 

   7 czerwca 2023 dzieci:  Natalka, Wiktoria Kornel Tymek i Oleg wzięli udział w Letniej Olimpiadzie w ramach 12 edycji Turnieju Sportowego Bezpieczny Przedszkolak – Bezpieczny Lublin organizowanej przez przedszkole nr 37 

   5.06.2023 Dzień Dziecka– zabawy w plenerze dostarczyły wiele radości oraz wiele atrakcji. Nie zabrakło rywalizacji podczas przeciągania liny i innych zabaw zręcznościowych

   1.06.2023 Dzień Dziecka– słodka  niespodzianka od rodziców. 

   26.05.2023

   Spotkanie z rycerzem i księżniczką.

   17.05.2023

   „Zielono mi- wiosenne spotkanie z płazami”- warsztaty kulinarne. Dzieci obserwowały rzekotkę australijską, nauczyliśmy się odróżniać żabę od ropuchy oraz wykonaliśmy „ żabę” z bułki.

   10.05.2023

   Zajęcia otwarte dla rodziców – tak rozwiązywaliśmy zadania.

   21.04.2023 Dzisiaj w naszej grupie odbył się konkurs recytatorski „Jan Brzechwa dzieciom” czyli prezentacja najbardziej lubianych wierszy przez dzieci. W konkursie wzięły: Ola Gryglicka, Helenka Sala, Natalka Szacuń, Zosia Ejnik, Zuzia Budynkiewicz, Wiktoria Zawiślak, Kornel Grzanka oraz Jaś Zawiślak.  Dzieci wykazały się odwagą, umiejętnością recytowania wiersza oraz zaangażowaniem w konkursie. Wszystkie otrzymały nagrody oraz dyplomy. Gratulujemy odwagi podczas występu oraz życzymy dalszych sukcesów w różnorodnych konkursach.

   19.04.2023

   12.04.2023

   W dniu dzisiejszym nasze przedszkole odwiedził Teatr Lalek PINOKIO ze spektaklem bajki „Czerwony Kapturek”.

   05.04.2023

   Święta tuż, tuż…my również przygotowujemy się do świąt, dlatego wykonaliśmy ozdoby- pisanki, kartki świąteczne i wielkanocne koszyczki.

   31.03.2023

   „ Poeci dzieciom- wiersze z morałem”- w konkursie recytatorskim wzięli udział: Zuzanna B., Zofia E., Korneliusz G. oraz Jan Z. Za występ w konkursie wszyscy nasi uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Gratulujemy odwagi oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.

   29.03.2023r.

   Dzisiaj dzieci miały spotkanie z króliczkiem. Dowiedziały się czym różni się królik od zająca. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci wykonały babeczki do wielkanocnego koszyczka.

   21.03. 2023r.

   Dzisiaj jest pierwszy dzień wiosny, witamy ją tańcem, śpiewem oraz zabawą z balonami.

   24 marca odbyły się warsztaty muzyczne, na których dzieci zapoznały się ze zwyczajami prasłowian. Poznały brzmienie fletu,okaryny i bębna obręczowego.

   08.03.2023

   Dziękujemy chłopcom i Rodzicom za dostarczenie nam radości poprzez kwiaty i upominki.

   03.03.2023r.

   Składamy gratulacje Oli za otrzymani wyróżnienia w Międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 23 za wykonanie pracy plastycznej pt. „ Idę do szkoły”. Życzymy dalszych sukcesów naszym wychowankom.

   3 marca w przedszkolu odbyły się warsztaty dotyczące prehistorii. Dzieci poznały warunki życia naszych praprzodków-co jedli, jak zdobywali pożywienie, w co się ubierali gdzie mieszkali. Wiele emocji wywołał pokaz krzesania ognia.

   22.02.2023r.

   Dzieci z naszej grupy wzięły udział w audycji muzycznej pt. „ Dźwięki Lasu Zimowego- Historie Eskimosów”. Miały możliwość utrwalić wiedzę na temat Inuitów oraz zwierząt żyjących w krainie wiecznych lodów. Grały na instrumentach oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych z animatorkami.

   17 lutego dzieci z gr IV uczestniczyły w warsztatach I pomocy przedmedycznej. Przypomniały sobie jak wezwać karetkę, uczyły się robić opatrunek,jak pomóc osobie poszkodowanej.

   01.02.2023r.

   To był bal na 100 par. Wszędzie sami przebierańcy, Zorro w czarnej masce tańczy. I Smerfetka razem z nim, nie wiadomo, kto jest kim…

   15.01.2023r. Jasełka w Kościele

   Podtrzymując  wieloletnią już tradycję kolędowania nasze przedszkolaki zaprezentowały Bożonarodzeniowy program artystyczny w kościele parafialnym p.w. Św. Antoniego. Dzieci z grupy IV i V wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.

   Dziewczynki z Zespołu Teatralnego „Mali Czarodzieje” zaprezentowały niebiański taniec w wykonaniu gwiazdeczek i aniołów oraz pastorałkę „Kołysanka dla Jezusa” przygotowane. Koncert kolęd przygotowała grupa muzyczna „Wesołe nutki”

   Mamy nadzieję że występ bardzo podobał się wszystkim, otrzymaliśmy gromkie brawa od publiczności, podziękowania i pochwały a także słodkie niespodzianki. Jesteśmy też wdzięczni księdzu proboszczowi za wieloletnią już współpracę i gościnę. Zobaczcie jak pięknie się prezentujemy.

   13.01.2023r.   „HEJ KOLĘDA, KOLĘDA … 

   Dzieci z grupy IV i V dla swoich kolegów z przedszkola  przygotowały i zaprezentowały kolędy, pastorałki  oraz  choreografie świąteczne.

   K. Grzanka z grupy IV zajął I miejsce w Międzyprzedszkolnym Konkursie wokalno- muzycznym ” Wśród kolęd i pastorałek”, którego organizatorem było Przedszkole nr 76 w Lublinie.  Serdecznie gratulujemy sukcesu.

   Kornel Grzanka z grupy IV zajął III miejsce w konkursie plastycznym ” Mój aniołek” zorganizowanym przez Przedszkole nr 28 w Lublinie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   12.01.2023r.

   Babcia i Dziadek są bardzo kochani. Dla nich dzisiaj tańczymy, dla nich śpiewamy.

   19 grudnia na kolejnym spotkaniu z Panią z Fundacji Wiewiórki Julii dzieci uczyły się jak prawidłowo myć zęby by były czyste i zdrowe.

   19 grudnia w grupie IV odbyły się zajęcia biblioteczne „Bajkowe kodowanie”. Dzieci wysłuchały bajki o motylku i uczestniczyły w zabawach z elementami kodowania.

   06.12.2022 r.

   Wizyta Świętego Mikołaja.

   5. 12. W grupie IV zrobiło się już bardzo świątecznie. Dzieci pięknie ubrały choinkę. Miały przy tym bardzo dużo zabawy.

   5 grudnia w grupie IV odbył się quiz z elementami współzawodnictwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci wykazały się znajomością bajek. Wszystkie wypadły świetnie.

   Moja ulubiona postać z książki-wystawa prac dzieci z grup III i IV w Wojewódzkiej Bibliotece im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

   30 listopada w grupie odbyły się zajęcia otwarte, których temat brzmiał „Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi”. Dzieci poprzez zabawy, eksperymenty, film edukacyjny uczyły się jak dbać o naszą planetę, co zmienić w swoim  codziennym życiu by produkować mniej śmieci.

   28 listopada odbyły się kolejne już warsztaty prowadzone przez Fundację Wiewiórki Julii. Tym razem dzieci poznały budowę jamy ustnej.

   W poniedziałek 28 listopada przedszkolaków z grupy IV odwiedził sympatyczny pan listonosz. Dzieci przekazały mu listy napisane do świętego Mikołaja. Teraz listy szybko dotrą do oczekiwanego przez wszystkich adresata.

   24 listopada dzieci z grupy IV słuchały z zapartym tchem książki czytanej przez panią Anię, mamę Jasia. Ta interesująca książka to ” Moc uczuć. Radość” Katarzyny Miller.

   23 listopada dzieci z grupy IV były na wycieczce w Bibliotece Wojewódzkiej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Przedszkolaki zwiedziły budynek biblioteki, widziały książki wydane w minionych wiekach – pięknie oprawione, bogato zdobione, a także książki nietypowe, np. bardzo małych rozmiarów. Uczestniczyły też w lekcji bibliotecznej nt. przyjaźni.

   18 listopada w naszym przedszkolu odbył się pokaz mody bajkowej. Dziewczynki z gr. IV przebrane za postaci z bajek popróbowały swoich sił jako modelki.

   17.11.2022r.

   „ Pasowanie na Starszaka/  Zerówkowicza”- ważny dzień dla każdego dziecka z gr. IV. Gratulujemy odwagi podczas recytacji wierszy, śpiewania piosenek oraz tańca przed dużą publicznością.

   10.11.2022r.

   „ Szkoła do hymnu”- dzieci z naszej grupy wzięły udział w akcji w dniu 10.11 o godzinie 11:11 zaśpiewały hymn narodowy i w ten sposób wspólnie z innymi dziećmi upamiętniły- Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

   10.11.2022 r.

   W dniu 10 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jeża. Dzieci z grupy IV poznały zwyczaje tych objętych ścisłą ochroną kolczastych ssaków, dowiedziały się dlaczego i jak możemy je chronić. Wykonały też jeżyki z masy solnej.

   08.11.2022 r.

   W dniu dzisiejszym nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z Teatru Lalek Pinokio. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały przygotowane przez nich przedstawienie „Przygody wesołego Psiuńcia”.

   7 listopada dzieci z grupy IV były na wycieczce w Komendzie Miejskiej Policji w Lublinie. Dzieci zwiedziły budynek komendy,zapoznały się z trudną pracą policjanta. Utrwaliły sobie znajomość zasad bezpieczeństwa.  Poznały też policyjnego psa o imieniu Luna. Luna jest „specjalistą” w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych.

   07.11.2022 r.

   W ramach akcji „Tu śpi jeż”, zorganizowanej przez Urząd Miasta w Lublinie, dzieci z grupy IV przygotowały przytulny, bezpieczny domek na zimę dla tych sympatycznych i pożytecznych ssaków.

   07.11.2022 r.

   Dzisiejszego dnia dzieci miały zajęcia z policjantami z II Komisariatu Policji w Lublinie. Dowiedziały się na czym polega praca policjanta, zapoznały się z policyjną maskotką Misiem Poli.

   12.10 2022
   „Na straganie w dzień targowy…”w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Co słonko widziało-na dziecięce kłopoty Brzechwa” dzieci z grupy IV przygotowały małą inscenizację.

   25.10.2022r.

   „Dzień Kundelka” – lubimy psy i dbamy o nie.

   21.10.2022r.

   Warsztat muzyczny pt. „Dźwięki lasu”. Poznaliśmy różne odgłosy i instrumenty.

   18.10.2022r.

   Jesienne zabawy w ogrodzie przedszkolnym.

   18.10.2022r.

   Chcesz być zdrowy- pij sok kolorowy! Dzieci z gr. IV dbają o swoje zdrowie, dlatego zrobiły sok marchewkowo- jabłkowy. Próbowały, jak smakuje sok bez cukru i innych dodatków. Okazało się, że był pyszny.

   13.10.2022r.

   „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Uczestniczyliśmy w wystawie oraz prezentacji multimedialnej zorganizowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny oraz Centrum Spotkań Kultur. Dowiedzieliśmy się bardzo ważnych rzeczy o grzybach; jak je rozróżniać oraz utrwaliliśmy zasad zachowania w lesie.

   30.09.2022r.

   „Dzień chłopaka” – dziękujemy naszym koleżankom za miły i wesoły dzień.

   28.09.2022 r.

   Nasze przedszkolaki poznały bajkopisarza pana Roberta Kuśtę . Autor przeczytał dzieciom kilka swoich bajek, min.: „Przyjaciele”, „Łaciata krowa”, „Zielone Muchomory”, „Pan Antoni” oraz „Zaczarowaną żabę” – pierwsza książkę napisaną przez pana Roberta. Dzieci bardzo żywo reagowały na humor zawarty w bajkach, potrafiły trafnie wytłumaczyć morał.

   14.09.2022r.

   Dzisiejsze zajęcia pozwoliły nam poznać postać poety: Jana Brzechwy. Wysłuchane wiersze ze zbioru „Zoo” czytane przez nasze panie przybliżyły nam Jego twórczość.

   13.09.2022 r.

   W grupie IV odbyły się zajęcia pokazowe z karate.

   12.09.2022 r.

   Zajęcia pokazowe z Edukido – zabawy klockami Lego.

   2020/2021