Grupa V

Nasza sala

Sześciolatki z piątej grupy
liczyć uwielbiają,
lepiej niż komputer
w pamięci dodają.

ROK SZKOLNY 2022/2023

KADRA
mgr Justyna Gawryl – nauczyciel; konsultacje: wtorek w godz. 10:30-11:00; środa w godz. 15:00-15:30
mgr Anna Sławecka – nauczyciel; konsultacje: wtorek w godz. 10:00 – 10:30; czwartek w godz. 15:00-15:30
Pani Alicja – starsza woźna

Nauczyciele zajęć dodatkowych:
mgr Renata Niezbecka – religia; konsultacje: wtorek w godz. 08:15 – 08:45
mgr Inga Dobieżyńska – język angielski; konsultacje: poniedziałek w godz. 14:15 – 14:45
mgr Anna Zawadzka – gimnastyka ogólnorozwojowa; konsultacje: wtorek w godz. 14:45 – 15:15
mgr Małgorzata Świeca – rytmika; konsultacje: czwartek w godz. 14:30 – 15:00

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZE NA STYCZEŃ 2023 r.

Tematyka kompleksowa:

 1. Witamy Nowy Rok
 2. Zabawy na śniegu
 3. Zwierzęta zimą
 4. W odwiedzinach u babci i dziadka

Fizyczny obszar rozwoju dziecka

 1. Nauka słów i melodii piosenek: „Zima”, „Wesoła babcia”.
 2. Rozwijanie małej motoryki dziecka poprzez ćwiczenia grafomotoryczne, wyklejanki, wydzieranki, wycinanki.
 3. Rozwijanie poczucia rytmu, oraz tworzenia akompaniamentu do poznanych piosenek.
 4.  Zapoznanie z bezpiecznymi zasadami zabawy na śniegu.
 5. Rozwijanie sprawności ruchowej dzieci poprzez uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych, pląsach przy muzyce, spacerach i zabawach na świeżym powietrzu.

Emocjonalno-społeczny obszar rozwoju dziecka

 1. Wdrażanie do przestrzegania praw i obowiązków swoich i innych osób
 2. Wdrażanie do używania zwrotów grzecznościowych w różnych sytuacjach codziennego życia.
 3. Przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie

Poznawczy obszar rozwoju dziecka

 1. Zapoznanie dzieci z literą s, S; n, N; b, B; g, G drukowaną i pisaną; Doskonalenie umiejętności wyodrębniania ich w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
 2. Rozwijanie twórczego myślenia poprzez zabawy typu: „Co by było gdyby…”; „Dokończ historyjkę”, Ułóż opowiadanie do obrazka”.
 3. Rozwijanie mowy i myślenia dzieci poprzez bajki, opowiadania, historyjki obrazkowe, zabawy typu „Biały jak…”
 4. Zapoznanie dzieci z liczbą 7 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym.
 5. Rozwijanie umiejętności zaznaczania części wspólnej zbiorów oraz utrwalenie poznanych figur geometrycznych tj. : koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt, owal.
 6. Rozwijanie postawy badawczej poprzez zabawy „Czy śnieg jest czysty?”; „Co to jest lód?” itp.
 7. Doskonalenie orientacji przestrzennej na kartce papieru oraz rozróżniania strony prawej i lewej poprzez przerysowywanie kształtów geometrycznych według wzoru względem osi symetrii.
 8. Rozwijanie koncentracji uwagi, spostrzegawczości i pamięci poprzez zabawy typu: „Czego brakuje?”, naukę wiersza „Dla Babci i Dziadka”
 9. Poznanie nazw polskich ptaków
 10. Nauka słów i melodii piosenek: „Zima”, „Wesoła babcia”.

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że nasze przedszkole zostało zgłoszone przez rodziców dzieci do nagrody Przedszkole Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie lubelskim jest prowadzony przez „Kurier Lubelski”.

Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymała nauczycielka Anna Sus.

Głosowanie w plebiscycie: 25 października – 23 listopada 2022 r.

Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: www.kurierlubelski.pl/nauczyciel

www.kurierlubelski.pl/przedszkole-roku

W związku z powyższym bardzo prosimy o głosowanie w plebiscycie.

Z góry dziękujemy

O7.12.2022r.

W dniu dzisiejszym zorganizowaliśmy quiz – „Jaka to bajka” . Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawie, każda drużyna chciała wypaść jak najlepiej. Przedszkolaki wzięły udział w wielu konkurencjach tj:  „Bajkowe Kalambury”, „ Doble – Mój Ulubiony Bohater”, „Z jakiej bajki pochodzi melodia”. Wykonywały w grupach różne zadania – układały puzzle, odgadywały rebusy, rekwizyty z bajek itp. Bawiliśmy się doskonale. 🙂

06.12.2022 r.

Wizyta Świętego Mikołaja.

05. 12.2022r

Nasza choinka pięknie ozdobiona, sala musi wyglądać odświętnie bo jutro ważny dzień na który z niecierpliwością oczekuje każde dziecko. Będziemy gościć „Świętego Mikołaja”, ciekawe czy wszyscy zasłużyli na prezenty 😉

28.11.2022 r.

W dniu dzisiejszym odbyły się kolejne już warsztaty organizowane przez Fundację Wiewiórki Julii na temat budowy jamy ustnej.

„DZIEŃ MISIA”

Dnia 23.11. 2022r. w grupie V odchodziliśmy dzień naszego pluszowego przyjaciela. Przypomnieliśmy sobie misie występujące w książkach oraz misie znane z bajek telewizyjnych i teatrzyków. Każdy przedszkolak miał bardzo ważne zadanie zaopiekować się przedszkolnymi misiami. Wszystkie dzieci spisały się na medal, żadem  miś nie był w przedszkolu samotny. Przedszkolaki urządziły nawet Misiom przyjęcie. J

„Pewien bardzo mały miś do przedszkola przyszedł dziś i powiedział mi do uszka, że najlepiej jest  … „

22.11.2022

W ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Dzieci z grupy V zainspirowane książką pt. „Niedźwiadek  chce pomagać” z grupowego kącika czytelniczego wykonały grupową ilustrację zatytułowaną „Wspólna wyprawa przyjaciół  nad jezioro”.

Wszyscy  solidnie pracowali a naszą pracę oceńcie sami.

Sukces  !!!  🙂

I miejsce – zajęła Wiktoria Prażmo z grupy V w międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona postać z bajki” zorganizowanym przez Przedszkole nr 36 w Lublinie –  za wykonanie pracy plastycznej „Elza z Krainy Lodu”.

18.11.2022 r.

Nasza sala  dnia 18. 11. 2022r. zamieniła się w prawdziwą BAŚNIOWĄ KRAINĘ. Do naszej grupy przybyły różne postacie bajkowe.

Na pokazie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, Hulk, Spider – Man, Minionek, Masza, Kot w Butach….. . Przybyły zwierzątka, a także Czerwony Kapturek na szczęście nie było wilka :-). Pokaz rozpoczęliśmy piosenką „Lubimy bajki”, były zagadki i zabawy ruchowe.

Zobaczcie jak fajnie wszyscy bawiliśmy się.

16.11.2022 r.

Dnia 16. 11. 2022r  dzieci z grupy V uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.

Przedszkolaki poznały pracę bibliotekarza, miały możliwość zwiedzenia różnych pomieszczeń znajdujących się bibliotece tj.: czytelnia, wypożyczalnia książek, archiwum. Dowiedziały się również, jakie zasady obowiązują podczas wypożyczania książek.

Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił warsztat  edukacyjny „Poznajemy książki interaktywne”, na którym miały możliwość obejrzenia różnorodnych książek, wśród których były pozycje sensoryczne, przestrzenne, trójwymiarowe – 3D, dźwiękowe, itp.

Każdy przedszkolak znalazł coś ciekawego dla siebie. Bardzo interesująca była również prezentacja multimedialna, na której zobaczyliśmy starodawne magnetofony, gramofony, płyty winylowe, kasety, rzutniki z przezroczami.

Tworzyliśmy muzykę.

Oglądaliśmy wystawę  „Skarby pozostawione w książkach”

Widzieliśmy bardzo długą książkę

Poznaliśmy niektóre  środki audiowizualne.

W archiwum biblioteki zobaczyliśmy, jak przechowywane są najstarsze zbiory książek.

Zwiedziliśmy również salę językową w której można wypożyczyć do domu różnorodne gry planszowe.

14.11.2022. Komenda Miejska Policji

W dniu 14. 11. 2022r.  dzieci z grupy V uczestniczyły w wycieczce autokarowej na Komendę Policji przy ulicy Północnej. Funkcjonariusze przybliżyli dzieciom zawód policjanta. Nasze przedszkolaki zwiedziły komendę, poznały umundurowanie policjantów oraz sprzęty niezbędne w ich pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „Luna” – tropiący pies policyjny. Niektórzy zadeklarowali, że też  chcieliby w przyszłości zostać policjantami.

10.11.2022r.

Dzieci z naszej grupy wzięły udział w akcji „ Szkoła do hymnu” – o godzinie 11:11 zaśpiewały hymn narodowy i w ten sposób wspólnie z innymi przedszkolakami upamiętniły- rocznicę odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

8.11.2022r.

„Przygody wesołego Psiuńcia” w wykonaniu Teatru Lalek PINOKIO

07.11.2022 r.

W ramach akcji „Tu śpi jeż”, zorganizowanej przez Urząd Miasta  Lublina, dzieci ze wszystkich grup  przygotowały przytulne, bezpieczne domki na zimę dla tych sympatycznych i pożytecznych ssaków.

04.11.2022 r. Dzień Postaci z Bajek

4 listopada dzieci z gr. V rozwiązywały zagadki, układając puzzle, ale najbardziej fascynujące okazały się własnoręcznie wykonane maski. To był ciekawy dzień 😊

26.10.2022r. „Czy znasz tę bajkę?” 

W dniu dzisiejszym pod takim tytułem odbyły się w gr. V zajęcia otwarte dla rodziców. Przedszkolaki odgadywały tytuły bajek po fragmencie ilustracji, tekstu, czy rekwizycie. Układały twórcze opowiadanie na podstawie kilku przypadkowo dobranych przedmiotów. Na koniec z niewielką pomocą rodziców wykonały piękne fantazyjne bajkowe stworki. Dzieci były bardzo aktywne i zadowolone. Dziękujemy rodzicom za obecność, to było naprawdę ważne dla waszych pociech 😊.

21.10.2022 r. WARSZTAT  INTERAKTYWNY

Nasze przedszkolaki w dniu 21.10. 2022r. uczestniczyły w zajęciach interaktywnych pt. „Dźwięki lasu”.  Na warsztacie poznały  egzotyczną Księżniczkę z afrykańskiego plemienia oraz brzmienie bardzo atrakcyjnych dla dzieci instrumentów, tj.  bęben afrykański – DJEMBE, instrument klawiszowy – KALIMBA,  oraz inne o bardzo ciekawym brzmieniu.

Warsztat  bardzo podobał się przedszkolakom, zobaczcie jak fajnie bawiliśmy się.

19.10.2022 r.

Nasze przedszkolaki uczestniczyły w warsztacie edukacyjnym na temat dbania o higienę jamy ustnej. Zajęcia prowadziła pani Emilia /stomatolog/ z Fundacji Wiewiórki Julki.

17.10.2022r.

„Jesienne drzewa” – na zajęciach twórczych z użyciem kasztanów i darów Froebla powstały prawdziwe arcydzieła. : )

Po zabawie pięknie sprzątamy, bałaganu po sobie nie zostawiamy.  Brawo starszaki 🙂

14.10.2022 r.

Inspiracją do zabawy w grupie V była książka Izabeli Michty pt. „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy”. 

Dzieciom bardzo podobała się zabawa w ratowanie misia. Wszyscy bardzo chętnie opiekowali się misiem, byli bardzo troskliwi i opiekuńczy. Pielęgniarka nie wyczuwała oddechu misia. Okazało się, że jest nieprzytomny,  wiec przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy. Dzieci doskonale wiedziały na jaki numer należy zadzwonić. Pielęgniarkom i lekarzowi udało się uratować misia, który pod fachową opieką dzieci szybko wyzdrowiał.

Na zajęciach Emilka zemdlała , pan doktor zbadał oddech i bicie serca. Ułożył chorą, żeby mogła swobodnie oddychać. Dzieci bardzo wczuły się w odgrywanie swoich ról.

13.10. 2022

Nasze przedszkolaki z grupy V w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie  oglądały wystawę „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”, przygotowaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie. Dzieci poznały wiele gatunków grzybów jadalnych i trujących

Dowiedziały się jak należycie przygotować się na grzybobranie. Poznały zasady prawidłowego zachowywania się w lesie.

Dzieci z naszej grupy wiedzą  jakie zagrożenia mogą spotkać je w lesie.

Bardzo spodobał nam dzieciom humorystyczny wiersz J. Brzechwy pt.: „Grzybobranie”.

07. 10.2022r.

„Kasztankowe inspiracje”  w pracach plastycznych dzieci.

04.10 . 2022r

Wiersz pt. „Kolorowe owoce” autorstwa Kamili Bednarek zainspirował nas do wykonania wyklejanych bibułą oraz malowanych farbami prac plastycznych.

30.09.2022 r. DZIEŃ CHŁOPAKA

Chłopcy bardzo ucieszyli się z figurek Super Zings oraz  jajek niespodzianek. Tego dnia dobrze się bawiliśmy.

29.09. 2022r.

„Jesienny kącik” – inspirowany wierszem

W grupie V powstał jesienny kącik inspirowany utworem „Dary  Jesieni” – autorstwa Kamili Bednarek. /Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w organizację kącika/.

28.09.2022 r.

Nasze przedszkolaki poznały bajkopisarza pana Roberta Kuśtę . Autor przeczytał dzieciom kilka swoich bajek, min.: „Przyjaciele”, „Łaciata krowa”, „Zielone Muchomory”, „Pan Antoni” oraz „Zaczarowaną żabę” – pierwsza książkę napisaną przez pana Roberta. Dzieci bardzo żywo reagowały na humor zawarty w bajkach, potrafiły trafnie wytłumaczyć morał.

21.09.22r.

 „Jestem bezpieczny”  Przedszkolaki utrwalają  zasady ruchu drogowego oraz numery alarmowe, do różnych służb.  Omawiają sytuacje, które mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.

19. 09. 2022r.

„Malowała Jesień” – wykonaliśmy jesienne liście inspirując się słowami piosenki .

18. 09. 2022r.          „Piknik z książką

Przedszkolaki z grupy V w naszym przedszkolnym ogródku zorganizowały „Piknik z Książką”.  Dzieciom bardzo podobał się pomysł pracy z książką na świeżym powietrzu. Chłopcy zainteresowali się komiksami Lego, Minecraft, no i oczywiście sportem, dziewczynki oglądały bajki o księżniczkach, dużym zainteresowaniem cieszyły się książki przyrodnicze.

Tworzymy kredowe rysunki.

14.09.2022 r. TANIEC

Od wielu lat w  naszym przedszkolu warsztaty taneczne prowadzi mistrz tańca pan Łukasz Pawlak. Zachęcamy, do udziału w warsztatach tanecznych, ponieważ rozwijają one   u dzieci takie cechy jak: poczucie rytmu, koordynację ruchową, orientację przestrzenną, poczucie estetyki oraz uczy kulturalnego współżycia w grupie społecznej. Taniec wyrabia również pewność siebie oraz podnosi poczucie własnej wartości. Serdecznie zapraszamy do tańca wszystkie przedszkolaki.

13.09.2022 r. KARATE

W naszej  grupie odbyły się zajęcia z karate. Podczas treningu KARATE dziecko rozwija swoją szybkość, gibkość, siłę, zręczność oraz wytrzymałość. Dodatkowo uczy się opanowania, skupienia, koncentracji, samodyscypliny, cierpliwości oraz samokontroli. Trening japońskiej sztuki walki pomaga maluchowi również w przyswajaniu wiedzy.

ROK SZKOLNY 2021/2022

2020/2021

Zaprosiliśmy Rodziców do włączenia się w popularyzowanie twórczości lubelskich poetów poprzez przygotowanie swojego dziecka do udziału w Przeglądzie Recytatorskim „Strofy dla ciebie – poezja lubelskich poetów”. W Przeglądzie wzięło udział 27 przedszkolaków. Wszyscy otrzymali dyplom i książeczkę.
Dzieci pięknie zaprezentowały na scenie wiersze Alicji Barton, Józefa Czechowicza i Wojciecha Próchniewicza.
Przegląd przybliżył dzieciom twórczość lubelskich poetów, uwrażliwił ich na piękno poetyckiego słowa oraz umożliwił im rozwijanie umiejętności recytatorskich.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za przygotowanie dzieci do Przeglądu, który był jednym z punków realizacji priorytetu przedszkola w br. szkolnym – „Książka uczy, bawi, wychowuje – budowanie systemu wartości oraz kształtowanie pozytywnych postaw emocjonalno-społecznych poprzez literaturę dziecięcą.”


                             NASZA FIRMA  „ART 5”
@przedsiebiorcze-dzieciaki
 
https://www.facebook.com/Przedsi%C4%99biorcze-dzieciaki-273374470253133
 
Przedszkolaki z gr. 5 założyły własną firmę, która nazwały „ART 5” i wykonały własne logo.

Naszą firmą była galeria artystyczna, wykonane prace udało nam się sprzedać. Za zgromadzone pieniądze zostały zakupione na Dzień Dziecka balony z helem oraz został zamówiony warsztat „Sztuczki Cyrkowe”.

Spotkanie z dziećmi z CAMBRIGE
 
Mikołaj Dyjak podczas spotkania online z dziećmi Cambridge.
 
Mikołaj poznał nowego kolegę Eryka mieszkającego w Wielkiej Brytanii, narysował jego portret oraz zilustrował nam jego zainteresowania. Życzymy, żeby znajomość przetrwała na dłużej. 😉

Dnia 23 kwietnia  Przedsiębiorcze Dzieciaki  z grupy V z Przedszkola nr 59 razem z KOZIOŁKIEM założyły „Naszą klasową firmę”
 
@przedsiebiorcze-dzieciaki
 
https://www.facebook.com/Przedsi%C4%99biorcze-dzieciaki-273374470253133
 
Celem realizowanych w tym tygodniu zajęć było:
–  Kształtowanie u dzieci umiejętności planowania i konsekwencji w działaniu poprzez założenie grupowej firmy.
–  Doskonalenie współpracy i współdziałania.
Przedsięwzięcie miało następujące etapy:
1.       Sformułowanie celu.
2.       Ustalenie Nazwy Firmy
3.       Określenie znaku rozpoznawczego – Logo Firmy.
4.       Ustalenie Biznes  Planu (czyli etapów działania dzieci).
5.       Zapisanie terminów przedsięwzięcia do kalendarza grupowego.
Odwiedził nas również duży Koziołek, który przyglądała się naszej pracy.
Zajęcia zakończyły się zabawa „Iskierka przyjaźni”.

„Poznaj polskie pieniądze”
@przedsiebiorcze-dzieciaki
 
https://www.facebook.com/Przedsi%C4%99biorcze-dzieciaki-273374470253133
 
W ramach realizacji projektu Pani Ewa Waszkiewicz przygotowała dla naszych przedszkolaków bardzo ciekawą prezentację na temat „Historia Polskiego Pieniądza”.
Udostępniła nam ciekawą animację wiersza Juliana Tuwima pt. „Wszyscy dla wszystkich”, dotyczącą obrotu pieniędzmi. Dzieci poznały rolę polskiego pieniądza – ZŁOTEGO oraz jego historię. Dowiedziały się, podobizny jakich postaci historycznych widnieją na banknotach 10  i 20 złotowym. Pani Ewa wprowadziła dzieci w świat historii, opowiedziała o Mieszku I i jego synu Bolesławie Chrobrym oraz wyjaśniła, dlaczego są tak ważni dla naszego kraju. Dowiedzieliśmy się również – fragmenty jakich budowli znajdują się na polskich banknotach.

Poznaliśmy również zabezpieczenia znajdujące się na polskich banknotach.

Dzieci bardzo ucieszyły się z otrzymanych prezentów sponsorowanych przez Narodowy Bank Polski.

Otrzymane książki były dla dzieci inspiracją do zaprojektowania według własnego pomysłu banknotów otrzymanych od Pani Ewy.

Jeden z przedszkolaków opowiedział nam, że w banku są nie tylko pieniądze ale też sztabki złota. Temat tak zainteresował dzieci, że na stronie NBP znaleźliśmy zdjęcia sztabek złota. Znaleźliśmy też unikatowe monety przedstawiające naszego papieża prezentowane przez Panią Ewę

Bardzo serdecznie dziękujemy
Pani Ewa Waszkiewicz
za wspaniałą prezentację i prezenty.
Życzymy wszystkiego najlepszego. 🙂

21.04.2021 r.
Nauka języka angielski to dobra zabawa.
 
@przedsiebiorcze-dzieciaki
 
https://www.facebook.com/Przedsi%C4%99biorcze-dzieciaki-273374470253133
 
W ramach realizacji Projektu Przedsiębiorcze Dzieciaki nasze przedszkolaki /21.04.2021r./ miały możliwość uczestniczenia w spotkaniu online z bohaterami bajki Tom and Kery oraz uczestniczyły w zajęciach nauki języka angielskiego.
Bohaterowie bajki występują w program dla dzieci, który był emitowany w TVP ABC i dotyczy nauki języka angielskiego. Nasze przedszkolaki miały możliwość poznania, że nauka języka angielskiego nie musi być nudna ale może być świetną zabawą.
Zobaczcie jak uczyliśmy się i dobrze bawiliśmy.


POKAZ TALENTÓW”
 
w gr. V w Przedszkolu nr 59
 
@przedsiebiorcze-dzieciaki
 
https://www.facebook.com/Przedsi%C4%99biorcze-dzieciaki-273374470253133


 
Dzień 26 marca był  dla naszej grupy szczególny, ponieważ nasze przedszkolaki  prezentowały swoje uzdolnienia i zainteresowania na zorganizowanym w grupie pokazie.
 
Temat trzecich  zajęć brzmiał: NASZE PASJE I TALENTY CZYLI po co nam przedsiębiorczość.
Celem zajęć było:
 – kształtowanie umiejętności autoprezentacji,
– odkrywanie talentów i pasji,
– nauka umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
 
To był magiczny dzień, niektóre przedszkolaki zamieniły się w prawdziwe gwiazdy estrady inne z pasją opowiadały o swoich zainteresowaniach.
 
Wszyscy byli dobrze przygotowani, panowała miła atmosfera wzajemnego wsparcia, otuchy dodawały oklaski i kciuki trzymane przez kolegów z grupy.
Laura – prawdziwa profesjonalistka, wykonała z rodzicami plakat do piosenki „W układzie słonecznym” i pięknie ją zaśpiewała.
Sandra – sprawna i profesjonalna tancerka i wokalistka.
Ala – romantyczna wokalistka i malarka.
Ola – konstruktorka, pochwaliła się swoimi budowlami z klocków Lego; były naprawdę imponujące, chyba w przyszłości zostanie architektem.
Julka – utalentowana mistrzyni kręcenia hula hop; nikt jej nie dorównuje, kręciła, kręciła i kręcił…. Już myśleliśmy, że inni po niej nie zdążą się zaprezentować. J Gratulujemy. Może zostanie gimnastyczką w przyszłości.
Julka – instruktorka fitness, przygotowała nam wyczerpującą rozgrzewkę i zaprezentowała mistrzowskie skakanie na skakance.
Emilka – pochwaliła się swoimi pracami wykonanymi z koralików. Może zostanie w przyszłości projektantką ubrań, bo  wszystkim prace bardzo się podobały. Każdy chciałby dostać mały gadżecik do torebki lub broszkę w takim wykonaniu.
Szymek – zaprezentował swój się talent muzyczny; wykonał na dzwonkach utwór „Wlazł kotek na płotek” oraz gamę.
 Mikołaj – opowiedział o swoich zainteresowaniach czytelniczych; bardzo lubi książki, pochwalił się zdobytymi dyplomami oraz kartą biblioteczną.
Gabrysia – zaprezentowała talent recytatorski deklamując wiersz wielkanocny „Zajączek i pisanka”.
 
Zobaczcie sami, jak wspaniale zaprezentowali swoje pasje i zdolności:


Dnia 17 marca  Przedsiębiorcze Dzieciaki  z grupy V z Przedszkola nr 59 razem z KOZIOŁKIEM poznały trudne słowo  „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ” .
 
@przedsiebiorcze-dzieciaki
 
https://www.facebook.com/Przedsi%C4%99biorcze-dzieciaki-273374470253133
 
Celem realizowanych w tym tygodniu zajęć było:
– wyjaśnienie pojęć związanych z przedsiębiorczością,
 – pokazanie jak ze zużytych rzeczy zrobić przydatne zabawki,
 – kształtowanie współpracy i współdziałania,
– rozwijanie wyobraźni i kreatywności u dzieci.
 
Na początku spotkania dzieci pochwaliły się swoimi zdjęciami przedstawiającymi ich jak były niemowlaczkami, zobaczcie jak słodko się prezentują.

Następnie przedszkolaki opowiedziały prowadzącej zajęcia studentce: w jaki sposób opiekują się koziołkiem i pochwaliły się zorganizowanym dla niego kącikiem; za co lubią naszego gościa i co im się w nim podoba.

Następnie dzieci poznały możliwości wykorzystania odpadów do tworzenia różnorodnych prac przestrzennych i zabawek. Dzięki tym zajęciom poczuły radość ze wspólnego działania i tworzenia oraz współodpowiedzialność za środowisko naturalne.
Przedszkolaki wykazały się dużą wyobraźnią i kreatywnością podczas tworzenia swoich przestrzennych projektów i prac wykonanych ze zgromadzonych przez nie materiałów. Wena twórcza nie opuściła dzieci także podczas organizacji wystawy stworzonych dzieł.

Grupa V bierze udział w projekcie edukacyjnym
„PRZEDSIĘBIORCZE DZIECIAKI”
            Organizatorami projektu są: Wydział Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS.  Projekt jest skierowany do dzieci w wieku 6 – 10 lat, ich rodziców oraz nauczycieli.
 
Głównym celem
jest kształtowanie u dzieci kluczowych kompetencji w zakresie wybranych cech definiujących pojęcie „przedsiębiorczości”.
 
Wśród celów szczegółowych należy wymienić:
– inspirowanie dzieci do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji,
– propagowanie kultury innowacyjności i przedsiębiorczości,
– promocja gospodarczego wizerunku Lublina.
 
Spotkanie pierwsze – „POZNAJMY SIĘ”
 
W dniu 10.03.2021 r. rozpoczęliśmy pierwsze zajęcia ramach projektu edukacyjnego „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Zapoznaliśmy się z długo wyczekiwanym gościem – Przedsiębiorczym Koziołkiem. Poznaliśmy symbolikę KOZIOŁKA BIZNESMENA i cel jego wizyty. Dowiedzieliśmy się co to jest kreatywność oraz opracowaliśmy i własnoręcznie podpisaliśmy kontrakt. Dostaliśmy bardzo ważne zadania do realizacji: musimy wymyślić imię dla naszego koziołka, zorganizować kącik dla nowo przybyłego gościa, żeby dobrze czuł się w naszym przedszkolu z nami a także otrzymaliśmy inne prace domowe do wykonania.
Zdjęcia prezentują przebieg spotkania
Po przedstawieniu się i zapoznaniu z koziołkiem, zorganizowaliśmy mu miejsce w naszym kole i zaprosiliśmy go do wspólnej zabawy. Wygląda na bardzo zadowolonego, zobaczcie sami.

Dziewczynki z naszej grupy wiedzą co to jest to jest gościnność i jak na gospodynie przystało nakarmiły naszego Koziołka zdrowymi smakołykami. Po podwieczorku zaprosiły naszego gości na owocową herbatkę. Zobaczcie jak czekają na realizację zamówienia.

NASZE GRUPOWE SUKCESY:
– II miejsce Julki Wójcik w konkursie plastycznym pt. „Koszyk Pani Jesieni”; organizator: Przedszkole Król Maciuś II. Gratulujemy !!!
– II miejsce Emilki Szymaniak w konkursie plastycznym pt.„Najpiękniejsza zakładka do książki”; organizator: Szkoła Podstawowa nr 19 w Lublinie. Gratulujemy !!!!  
– III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Przyjaciele Klubu Mleczaka” (wykonanie książki interaktywnej i napisanie opowiadania). Autorzy prac konkursowych: Cender Kalina, Chołdzyński Adam, Fijałkowski Jakub, Jakubczak Aleksandra, Jerzak Alicja, Kowalik Wiktor, Krakowiak Laura, Podolak Wiktoria, Radzik Sandra, Sala Helena, Szacuń Natalia, Szymaniak Emilia, Wójcik Julia. Przygotowanie dzieci: Justyna Gawryl, Edyta Ruszniak, Katarzyna Wrótniak.
Gratulujemy!!!

Dzieci bardzo ucieszyły się z dyplomów i nagrody rzeczowej.

„Bóbr Borys”- praca wykonana przez Olę Jakubowską.

Opis:
Jestem bóbr nazywam się Borys. Mam piękne brązowe futerko i trochę wystające zęby. Są one mocne, zdrowe i ostre jak piła. Ścinam nimi drzewka, żeby zbudować sobie dom – żeremie dla mojej rodziny. Dbam o moje ząbki, bo są mi potrzebne przez całe moje życie. Uśmiecham się więc szeroko, bo jestem z nich dumny. Codziennie o nie dbam, rano i wieczorem. Unikam słodyczy, codziennie zjadam bukiet lecz nie kwiatów ale owoców i warzyw – dlatego jestem silny i zdrowy.
Chciałbym być naukowcem i wynaleźć pastę do zębów taką,  aby wszystkie zwierzęta i ludzie mieli silne i zdrowe zęby jak ja. Uczyłbym także wszystkich jak zbudowane są ząbki i co im służy.

W ramach projektu przygotowaliśmy prace plastyczne na konkurs, zobaczcie jak się wspaniale się prezentują:

„Hipcio i Mleczak” – pracę wykonał zespół 2-osobowy Wiktor Kowalik (5 lat) i Adaś Chołdzyński (6 lat.

Nowym przyjacielem Mleczaka został mały hipcio Henio.
Hipcio jest pogodny, lubi ruszać się, ćwiczyć i biegać jak wszystkie małe dzieci. Pije duży wody bo słyszał, że czysta woda zdrowia i urody doda. Jest wesoły, ma przyjaciół wielu. Choć ćwiczy i pije dużo wody schudnąć nie może. Jest  ciężki i okrąglutki, niektórzy mówią, że jest po prostu grubiutki. Martwi się tym okropnie i sam się oszukuje, bo co wieczór nikomu nie mówiąc i  z nikim się nie dzieląc, zjada coś słodkiego, ząbków przy tym nie myjąc.  Aż razu pewnego ząbki go rozbolały, a waga pomimo ćwiczeń w miejscu ciągle stała i 50 kilogramów wciąż pokazywała. Sekret wstydliwy wyjawił Mleczakowi, który mu poradził jak dbać o zęby i jak zdrowy styl życia prowadzić. To co usłyszał tak mu się spodobało, że udał się na warsztaty robienia zdrowych potraw i koktajli do picia a także postanowił zostać  ekspertem od odżywiania i zdrowego stylu życia. 

Książka była inspiracją do napisania opowiadania.
 
„MLECZAK POZNAJE NOWEGO PRZYJACIELA HENIA”.
 
  – autorzy opowiadania, grupa „Mali Czarodzieje” oraz nauczyciele Katarzyna Wrótniak, Justyna Gawryl.
 
W pewnej krainie zwanej ,,Szczęśliwą” mieszkał hipopotam o imieniu Henio.   Henio był zwierzątkiem bardzo radosnym, bo w miejscu, w którym mieszkał nigdy nie brakowało wody, a roślinność, którą lubił jeść była soczysta i zielona przez cały czas.  Henio był  również wielkim fanem sportu, dużo ćwiczył na powietrzu.  Dbając o kondycję i swojego ciała, niemal codziennie zaraz po błotnych kąpielach ćwiczył z wielkim mozołem. W ćwiczeniach pomagała mu ulubiona piosenka:
 ,,Jestem ciężki, ale zuch,
 lubię wprawiać ciało   w ruch.
Lubię ćwiczyć bez wytchnienia,
 tłuszczyk swój w mięśnie pragnę zamieniać.  
Mocne kości  – fajna rzecz,
chcę kondycję dobrą mieć!’’
Tuż zaraz po wyczerpujących ćwiczeniach, zasypiał w swoim ulubionym miejscu nad brzegiem jeziora.
Jednak ranka pewnego udając się na śniadanie w trawie znalazł tabliczkę czekolady z orzechami.  Jeszcze tego nie wiecie, łakomczuch z niego był nie lada,  zjadł całą czekoladę od razu, nie częstując nikogo ze swojego stada. Czekolada ząbki mu oblepiła a resztka orzecha w dziąsło mu się wbiła.
Ból był straszny niesłychanie, bolała go głowa, dziąsło i ząb. Tego dnia nie jadł soczystej trawy i nie miał ochoty na żaden wysiłek fizyczny, nie spał. Smutny i przygnębiony, szlochał na  dnie jeziora i zastanawiał się dokąd udać się po fachową poradę. Płacz  słychać było z daleka, aż krokodyl Aleksander wybrał się z wizytą i zapytał:
– Co się stało Heniu drogi, że spać innym w jeziorze nie dajesz?
– Bo mnie ząbki rozbolały i całą noc zasnąć nie dały. Co mam robić poradź proszę, bo ja bólu nie znoszę.
Na problem ząbkowy tylko Mleczak pomóc może. Idź więc do ząbka Mleczaka znanego obieżyświata, on wiedzę ma fachową. Mleczne ząbki lakuje,  stałe boruje, próchnicę i zapalenie dziąsła ziołami likwiduje.
Nie zwlekając ani chwili u Mleczaka się zjawił i swój sekret na ucho w tajemnicy po wizycie mu wyjawił.
Mleczak był świetnym specjalistą, dokładnie wiedział co ma robić więc szybko zabrał się do pracy oceniając stan jamy ustnej swojego pacjenta:(to chyba nieetycznie)
—  ,, Zębów nie myjemy i szczotką wcale nie szorujemy.
      Próchnica się rozwinęła, do miazgi zęba wtargnęła.
      Jest też dziąsła zapalenie, więc stąd ból i przygnębienie.
      Nie wystarczy lakowanie, chyba zrobię oczyszczanie.
      Zaraz troszkę poboruję, szybko zęba wyszykuję.”
Teraz cicho nadstawcie uszy, sekret Hipcia dla waszej przestrogi wyjawić Wam muszę:
Henio, wśród wielu zalet miał jedną ogromną wadę – nie lubił myć zębów, a wieczorami słodyczami się objadał. Nie mył ich dlatego, ponieważ nie znosił zapachu pasty miętowej i wszystkiego co jest z miętą związane. Tylko woda którą pił, pozwalała na utrzymanie jego jamy ustnej w czystości – wypłukiwała  jednak tylko nieliczne bakterie.
Nie minęła godzina a po bólu zęba nie było śladu. Henio odzyskał radość życia, szybko więc zeskoczył z fotela i serdecznie podziękował Mleczakowi.
   Za to, że był dzielny, prawdomówny i  bardzo cierpliwy  dostał w nagrodę szczoteczkę i pastę do zębów  o smaku owocowym. Mleczak zauważył, że Hipcio na temat zdrowego odżywiania wiedzieć chce wiele, zapisał go do Kluby Mleczaka, gdzie otrzymał  książkę /pt. „Wszystko o zdrowiu”/, ulotkę, dyplom a nawet profesjonalne szkolenie. Ponadto Henio został Mleczaka bardzo dobrym przyjacielem.
 Hipcio od tej pory jako ekspert od żywienia i zdrowego stylu życia, dawał każdemu dobrą radę:   „Myj ząbki dwa razy dziennie i słodyczami się nie objadaj.
 
Henio wysłał też mieszkańcom swojej krainy, takie zaproszenie:
„Dla każdego, kto na szkolenie o zdrowym odżywianiu przybędzie
pyszny, ekologiczny i dietetyczny poczęstunek czekać będzie.
Czekamy na brzegu jeziora w każdy czwartek.
Spotkanie klubu o godzinie 16.00 zaczynamy
i chętnych serdecznie zapraszamy.
– Ekspert od zdrowego stylu życia Henio i jego przyjaciel Mleczak.”

Wspólnie stworzone przez nas dzieło, zostało zaprezentowane całej społeczności przedszkolnej.
Wygląda ładnie, zobaczcie sami.

Dzieci z naszej grupy jako pierwsi przeczytały książkę pt. „Nowy przyjaciel Mleczaka”.

Promujemy zdrowie.
W naszej grupie powstał pomysł opracowania projektu książki interaktywnej promującej wśród przedszkolaków zdrowie pod kierunkiem nauczyciela Justyny Gawryl.  Do opracowania i wykonania książki zaprosiliśmy grupę I z panią Edytą Ruszniak oraz grupę II z panią Katarzyną Wrótniak.
Tak wyglądały nasze przygotowania do projektu.

ZDALNE NAUCZANIE

17.11.2020 r. – 20.11.2020 r.

Piątek 20.11.2020 r.

Temat: Moje prawa i obowiązki.

Cele:
-poznanie podstawowych praw dziecka
– uświadamianie dzieciom, że oprócz praw mają również obowiązki
-kształcenie postawy szacunku do praw innych ludzi

Rozgrzewka
https://www.youtube.com/watch?v=bokXAIDTwUA

Słuchanie wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka”.
Niech się wreszcie każdy dowie.
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmusić do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi,
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wierszu poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
 
Rozmowa na temat wiersza.
−Do czego dzieci mają prawo?
-Dlaczego zostały stworzone prawa dziecka?

Posłuchajcie praw dzieci.

W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi dzieciom prawa są: Konstytucja RP, Konwencja o prawach dziecka i ustawa O Rzeczniku Praw Dziecka. Konwencja o prawach dziecka jest międzynarodową umową, która zawiera zbiór praw. Państwo, które ją podpisze, jest zobowiązane do przestrzegania za-wartych w niej praw. W Polsce zaczęła obowiązywać od 1991 roku. Konwencja o prawach dziecka ustanawia, że dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej.

Obejrzyjcie obrazki.
-Powiedzcie, z jakimi prawami wam się kojarzą.

Popatrzcie na rysunki. Powiedzcie, jakie obowiązki ma dziewczynka, a jakie – chłopiec.
−Narysujcie w ramkach, jakie obowiązki macie w domu.

Zabawa integracyjna Masaż.
            Dziecko z rodzicem lub rodzeństwem siada na podłodze  jedno za drugim (w takiej odległości, aby ich ręce mogły dotykać osoby siedzącej przed nimi). Kładą ręce na ramionach osoby siedzącej przed nimi i masują je delikatnie. Mogą je ugniatać, gładzić, opukiwać, uderzać lekko… Co jakiś czas mogą przeciągnąć całą dłonią przez plecy, lekko nią naciskając. Potem odwracają się w drugą stronę robiąc sobie  masaż nawzajem.
 
Zajęcie II
Właściwości magnesu – zabawa badawcza.
Cele:
Poznanie właściwości magnesu
-Rozwijanie naturalnej ciekawości dzieci
-Kształtowanie postawy badawczej
 
Czytanie całościowe wyrazu magnes
−Obejrzyjcie przedmioty przedstawione na zdjęciach.
−Powiedzcie, które przedmioty według was przyciąga magnes, a których nie przyciąga (korek, moneta, igła, gwóźdź, patyczek, zgnieciony papier, mała zabawka z tworzywa sztucznego, metalowa nakrętka z napoju, gumka do ścierania, widelec metalowy, szklana kulka, łyżeczka z tworzywa sztucznego).

Wykonajcie doświadczenie w domu: Co przyciąga magnes, a czego nie przyciąga?         Magnesy, przedmioty: metalowe, plastikowe, drewniane, papierowe. Zadaniem dziecka jest podział przedmiotów na te, które przyciąga magnes, i na takie, których magnes nie przyciąga.• Wspólne wyciągnięcie wniosków.
Dziecko powinno stwierdzić, że magnes przyciąga tylko przedmioty metalowe.•

Zabawa ruchowa Co przyciąga magnes?
Podczas muzyki dziecko porusza się podskokami po pokoju. Gdy usłyszy dźwięki muzyki zatrzymuje się i słucha, jaką nazwę poda rodzic. Jeżeli poda nazwę przedmiotu, który przyciąga magnes – wówczas kładzie się na podłodze, a jeżeli wymieniony przedmiot nie jest przyciągany przez magnes – podskakuje dalej.•

Badanie innych właściwości magnesu.
            Potrzebne będą kartki, magnesy, drobne metalowe przedmioty. Dziecko ma zbadać zachowanie przedmiotów metalowych zbliżanych do papieru, pod którym jest magnes. Potem  wyciąga wniosek z obserwacji:
magnes przyciąga przedmioty metalowe nie tylko bezpośrednio, ale i przez papier.

Magnesowanie przedmiotów metalowych.
Potrzebne będą magnes, klucz. Dziecko pocieraj klucz o magnes i bada zachowanie klucza. Potem wspólnie wyciągają wniosek:
namagnesowane metalowe przedmioty również przyciągają przedmioty metalowe
  
Obejrzyj ciekawostki na temat magnesu i pola magnetycznego.
https://www.youtube.com/watch?v=4W5_QH-Arvg
https://www.youtube.com/watch?v=mg2kt0XVuKE


Czwartek 19.11.2020 r.

Temat: Mój wymarzony piesek – praca plastyczna.
Cel :
– Poznanie techniki orgiami
– Doskonalenie precyzji i dokładności podczas składania papieru.
– Poszerzenie i utrwalenie wiedzy dzieci na temat naszych czworonożnych przyjaciół.
 
 
1.      Poznaj wybrane rasy psów. Odpowiedz na pytanie: Który z piesków najbardziej ci się podoba i dlaczego.

2.      Zobacz w jaki sposób psy pomagają ludziom i w jakich zawodach są
niezbędne.
–  psy pracujące w policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR, WOPR (tropiące ślady, szukające osób zaginionych w gruzach, górach, pod lawiną, ratujące tonących)
–  przewodnicy osób niepełnosprawnych –  najczęściej pomagają ludziom niewidomym
– pasterskie – pomagają w opiece nad stadem owiec
– zaprzęgowe – obecnie biorące udział w zawodach, dawniej przewożące ludzi i transport.
– psy stróżujące – dbające o bezpieczeństwo gospodarstw
– biorące udział w dogoterapii (pracują z chorymi dziećmi).
– przede wszystkim są naszymi czworonożnymi przyjaciółmi i członkami naszych rodzin.

3.      „Pieski pokonują przeszkody” – zabawa ruchowa.
Ustawiamy tor przeszkód, wykorzystując przedmioty znajdujące się w domu  (pluszami, poduszki). Rozmieszczamy przeszkody w pewnej odległości od siebie, aby można było wygodnie je pokonać. Uzgadniamy wspólnie z dziećmi kolejność i bezpieczne sposoby pokonywania przeszkód.

4.      ,Pies tropiciel” – zabawa węchowa.
Rozpoznawanie zapachów  (cytryna, ocet, mydło, herbatki zapachowe, mięta). Określanie czy zapach był przyjemny czy nie.

5 . Doskonalenie umiejętności przyjmowania pozycji obronnych w razie ataku psa.
Gdy dojdzie do kontaktu z niebezpiecznym psem:
– nie wolno uciekać
– nie należy patrzeć psu w oczy (kontakt oko w oko oznacza wyzwanie)
– nie odwracać się tyłem do psa (jeśli jest duży z łatwością przewróci dziecko)
– postarać się ustawić do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach
– przyjąć pozycję „ słupa” lub „żółwia”.
Pozycja „słup”:
– ustawić się do psa bokiem, w lekkim rozkroku
– zaciśniętymi w pięść dłońmi osłonić szyję.
Pozycja „żółw” – już znacie
– spleść dłonie do wewnątrz
– schować kciuki do środka
– założyć ręce na kark i osłonić nimi również uszy
– przykucnąć
– przyciągnąć głowę do kolan
– rozstawić stopy na zewnątrz.
 
6.  Wykonaj pieska według instrukcji.
Piesek origami –   https://www.youtube.com/watch?v=2a6iR3KMGSs

Jeżeli masz jeszcze ochotę zrób innego pieska, propozycje poniżej.

II.  „Magiczne trójkąty”- utrwalamy kształt figury trójkąta.

1.      Rodzic czyta bajkę „Trójkątna Karolina”. /Danuty Wawiłow, Natalii Usenko/

Po środku oceanu trójkątna sterczy skała. Na tej trójkątnej skale trójkątny stoi pałac. Po niebie granatowym trójkątny księżyc płynie i niesie sny królewnie Karolinie. I śni się Karolinie, jak wśród trójkątnych maków trójkątny rycerz do niej na białym mknie rumaku. Lecz budzi się królewna i łzy trójkątne leje, bo wokół niej ocean i wicher straszny wieje. Trójkątne górze chmury, trójkątne szumią fale, a maki tu nie rosną i książąt nie ma wcale. Lecz oto wzeszło słońce i w blasku jego nagle zabłysły nad falami trójkątne białe żagle. Trójkątny okręt płyną przez fale i odmęty tłum mew szybował nad nim i wrzeszczał jak najęty. Przy sterze stał kapitan trójkątny niesłychanie, trójkątną miał lunetę i czapkę i ubranie. Wtem z ust wypuścił fajkę i z rąk wypuścił linę, bo ujrzał na balkonie królewnę Karolinę. Kim jesteś piękne dziewczę? Kapitan rzekł w zachwycie, ach zostań moją żoną, bo kocham Cię nad życie. Wesele było huczne i miała Karolina trójkątnych siedem córek i trójkątnego syna. I tak im dni szczęśliwie płynęły pomalutku, trójkątne kwitły kwiatki w trójkątnym ich ogródku. Królowa Karolina smażyła konfiturki, a wokół niej biegały trójkątne, śliczne córki. Trójkątny dzielny synek, co rano biegł na plażę i puszczał tam okręty, bo chciał być marynarzem. Szczęśliwy jestem bardzo, bo taką mam rodzinę –zwykł mówić król –kapitan całując Karolinę.

Zadaje dziecku pytania:
– O jakiej figurze geometrycznej było to opowiadanie?
– Jakie trójkątne rzeczy zapamiętaliście?
– O czym śniła Karolina?
– Dlaczego Karolina była smutna?
– Jak skończyła się ta historia?

2.      Prezentuje dziecku podstawowe rodzaje trójkątów:

3.      Posłuchajcie piosenki o trójkątach. https://www.youtube.com/watch?v=hB_j1EFM0bE

4.      Rodzic prosi dziecko o wykonanie karty pracy. /karta do wyboru/

Środa 18.11.2020 r.

Temat: Nasi czworonożni przyjaciele.
 
Cele: Rozwijanie mowy i myślenia dzieci. Doskonalenie grafomotoryki, oraz koordynacji    wzrokowo – ruchowej.
 
Słuchanie opowiadania Anny Onichimowskiej „Łatka”.

Zauważyłem go, kiedy wracaliśmy ze szkoły. Był nieduży, rudy, z podwiniętym ogonem. Zwykły kundelek, przywiązany jakimś drutem do płotu. Kiedy ktoś przechodził, podskakiwał, jakby chciał zwrócić na siebie uwagę. I zwracał, ale i tak nikt nic nie robił. Ja też nic nie zrobiłem, tylko nie mogłem przestać o nim myśleć, bo to nie było takie miejsce, gdzie się przywiązuje psa na chwilę, kiedy się idzie do sklepu, a poza tym nikt nie przywiązuje swojego psa drutem…Kiedy mama wysłała mnie po zakupy, od razu tam pobiegłem. Ciągle był. Tylko teraz już nie podskakiwał. Leżał zrezygnowany. Kiedy podszedłem bliżej, uniósł łeb i popatrzył uważnie.
Nagle wydał mi się taki ładny jak żaden inny. Miał brązowe, mądre oczy i biały krawacik, i małą łatkę za prawym uchem.– Będziesz Łatka, chcesz? – spytałem, a on wstał i pomerdał ogonem w odpowiedzi. Nie udało mi się odplątać mu drutu z szyi, tylko z płotu, więc przyprowadziłem go na takiej dziwnej smyczy do domu, a mama, kiedy to zobaczyła, nawet nie spytała o zakupy ani nie gniewała się na mnie, tylko na tych drani, jak powiedziała, którzy tak traktują zwierzęta. Łatka wypiła dwie miseczki wody i zjadła kiełbasę, którą mieliśmy mieć na obiad. Potem pospała sobie trochę, a później zawieźliśmy ją do cioci Nusi. Ciocia ciągle ostatnio mówiła o nowym psie: jej suczka zmarła ze starości i ciocia Nusia płakała po niej pół roku. Ciocia tak się ucieszyła, że koniecznie chciała mi coś dać w prezencie. I dostałem szachy: stare, drewniane, w dużym pudle zamykanym na haczyk.
 Wieczorem zagrałem z tatusiem pierwszą partyjkę. A kiedy już szykowałem się do snu, za-dzwoniła ciocia Nusia. Okazało się, że Łatka wybrała sobie dokładnie to samo miejsce do spania, gdzie spała poprzednia suczka, i też lubi miętowe cukierki.

Rozmowa na temat opowiadania
−Gdzie chłopiec spotkał psa?
−Co zwróciło jego uwagę?
−Jak postąpił?
−Co mogłoby się stać, gdyby chłopiec nie pomógł psu?
−Co to znaczy, że ktoś jest odpowiedzialnym właścicielem psa?

Zabawa pt. „Niewidzialna lina”
Rodzic układa na dywanie sznurek, tak aby zaznaczyć dwie przestrzenie w pomieszczeniu. Zadaniem dziecka jest poruszać się jak kot, a po przekroczeniu linii jak pies.

Posłuchajcie nazw groźnych kotów. Powtarzajcie je za rodzicem.

−Czy wszystkie koty można pogłaskać? Dlaczego?
−Przypomnijcie nazwy groźnych kotów. Pokazujcie je na zdjęciach.
 
Zabawa ruchowa:
„Kto jak skacze – wygibasy”
https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ

Praca plastyczna
Zapraszam cię do wykonania pracy plastycznej pt. „Kot”.
https://www.youtube.com/watch?v=5RQTTR7t8oA&list=PLNs-EL-p8ySnGZPmYB31XzULcd9fpvdnm&index=1
 
Karty pracy utrwalające dla chętnych dzieci.


Wtorek 17.11.2020

I.                   Temat: „Łatek  – przyjaciel” .
 
Cel :
– Kształtowanie wrażliwości na potrzeby zwierząt oraz wyrabianie u dzieci opiekuńczego do nich stosunku. 
– Zapoznanie z pozycją najbardziej bezpieczną podczas ataku psa, tzw. „żółw”
 
1.      Rodzic czyta dziecku wiersz L. Łącz pt. „Przyjaciel ze schroniska”.

Był sobie pewien piesek malutki
Uroczy- mówię Wam
Czepiały się go troski i smutki
Bo był zupełnie sam
Nie miał rodziny, siostry ni braci
W schronisku mieszkał gdzieś
Aż raz ktoś przyszedł, spojrzał, zapłacił,
A był to rudy Grześ
Przytulił pieska- zostali razem
Na dobre i na złe
Znikła samotność, bo przyjaciele
Nie są samotni, nie!


Rodzic zadaje dziecku pytania do tekstu:
– Gdzie mieszkał malutki piesek?
– Czy było mu dobrze?
– Czy miał mamusię albo tatusia?
– Kto wziął pieska?
– Kim dla Grzesia został piesek?
– Czy teraz jest szczęśliwy?
 
2.      Rodzic czyta zadanie dla dzieci: Grześ zrobił zakupy dla swojego nowego przyjaciela. Pomóż chłopcu nazwij przedmioty i powiedz do czego służą.

3. „Pociesz pieska” – zabawa. Dziecko bawiąc się w parze z rodzicem zamienia się w smutnego pieska, rodzic próbuje go pocieszyć w dowolny sposób (głaszcząc, przytulając, kołysząc, mówiąc miłe słowa); zmiana w parach.

4. Udziel Grzesiowi rad jak powinien dbać o swojego pieska:
– karmić go,
– wychodzić z nimi na dwór,
– kąpać go,
– bawić się z nim,
– chodzić z nim do weterynarza,
– reagować na krzywdy zadawane przez innych ludzi.

5. „Kosteczki do miseczki”- zabawa matematyczna. /dzieci mogą wyciąć sobie kształt kości lub posłużyć się w zabawie klockami/
Proponujemy dziecku zabawę typu:
– Rano piesek zjadł 3 kości a na obiad jeszcze 2. Ile kości zjadł piesek razem?
– W misce pieska było 6 kości, piesek zjadł 4. Ile kości mu zostało?, itd
 
Zabawa ruchowa „Brudny piesek” dzieci naśladują to co powie rodzic.
 
 Piesku gdzie byłeś, że taki brudny wróciłeś:
– W piachu się turlałem,  /dziecko naśladuje/
– na trawie się tarzałem,
– po błocie skakałem
– w stawie się kąpałem
– kaczki w locie łapałem,
– do kota się skradałem
– na łące motyla ganiałem.
https://www.youtube.com/watch?v=gHrvR0BB8SA
 
6.  Rodzic razem z dzieckiem próbuje przećwiczyć najbardziej bezpieczną pozycję  podczas ataku psa „na żółwia”.
–  Spleć dłonie do wewnątrz.
– Schowaj kciuki do środka
– Załóż ręce na kark i zasłoń nimi uszy
–  Uklęknij
– Przyciągnij głowę do kolan.
Pozycja taka może być odebrana przez atakujące zwierzę jako gest uległości i wpłynąć na zmniejszenie zainteresowania naszą osobą a nawet rezygnację z ataku. Dzięki „żółwiowi” chronimy głowę oraz wystające, najbardziej narażone na atak części ciała.

W nagrodę obejrzyj jedną z bajek:
 
Mały piesek szuka mamy w lesie. https://www.youtube.com/watch?v=fgD0sQ-gjXM
lub
Reksio rozjemca –   https://www.youtube.com/watch?v=9lrz_SglSEE&t=399s
 
7.  Pokoloruj kolorowankę.