Przedszkole promujące zdrowie

Od 1 października 2020 r. nasze przedszkole przystąpiło do programu „Przedszkole Promujące Zdrowie”. Poprzez nasze działania chcemy promować zdrowy tryb życia oraz budować dobrą atmosferę w naszej placówce.

Rok szkolny 2022/2023

17.02.2023 r.

W dniu dzisiejszym odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki poznały historię chorych zwierzątek, utrwaliły numer alarmowy, a także dowiedziały się w jaki sposób mogą pomóc osobie poszkodowanej. Na końcu uczyły się bandażować skaleczenia.

16.02.2023r.

„Szukamy wiosny” – słonko świeci więc spacery lubią dzieci. Dzisiaj szukaliśmy zwiastunów wiosny i znaleźliśmy pierwsze kwiaty – przebiśniegi.

07.02.2023r.

Dzisiaj maluszki z grupy I pracując w grupach uczyły się współdziałania i umacniały przedszkolne przyjaźnie.

14.02.2023 r.

Grupa VI dołączyła do Programu Edukacyjnego „Czyściochowa Akademia”, który to ma na celu edukować i motywować dzieci do codziennego dbania o higienę. Dzisiaj przedszkolaki utrwaliły informacje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej i otrzymały książeczki, które dodatkowo mają zachęcać do regularnego mycia zębów w domu.

09.02.2023 r.

W dniu dzisiejszym odwiedziły nas pani psycholog i pani pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 i przeprowadziły z dziećmi zajęcia na temat emocji i przyjaźni.

01.02.2023r.

„W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.”

09.01.2023 r.

Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć.

19.12.2022 r.

W dniu dzisiejszym odbyło się kolejne spotkanie z Fundacją Wiewiórki Julii nt. tego jak wygląda brudny ząb i co należy wtedy z nim zrobić.

28.11.2022 r.

W dniu dzisiejszym odbyło się trzecie spotkanie Fundacji Wiewiórki Julii z naszymi przedszkolakami. Pani Emilia opowiadała nam o budowie jamy ustnej.

24.11.2022 r.

Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu świętujemy co roku, albowiem każdy wie, iż pluszak to najlepszy przyjaciel dziecka 🙂

09.11.2022 r.

W dniu dzisiejszym odbyło się drugie spotkanie z panią Emilią z Fundacji Wiewiórki Julii, która przeprowadziła dla dzieci warsztaty na temat diety ważnej dla zdrowia naszych zębów.

08.11.2022r.

„Dobre rady Misia Poli” – pod takim tytułem odbyło się spotkanie z policjantem i policjantką z II Komisariatu w Lublinie. Spotkanie było bardzo ciekawe. Dowiedzieliśmy się o zagrożeniach na ulicy i o tym jak postępować aby być bezpiecznym. Dodatkowo dzieci z naszej grupy samodzielnie wykonały plakat i wręczyły go policjantom w ramach podziękowania za odwiedziny.

03.11.2022 r.

Podziwiamy kolorową jesień na spacerze 🙂

20.10.2022 „Przetwory z mleka” Grupa III

Na zakupy wyruszamy, dużą torbę zabieramy. Trzeba kupić serek biały i ser żółty w dziury cały.
Smaczny jogurt waniliowy, naturalny, truskawkowy. I koniecznie też maślankę, ser topiony i śmietankę.
Różne są przetwory z mleka, zatem niechaj nikt nie zwleka. Dnia każdego- to zasada coś z nabiału niechaj zjada.

19.10.2022 r.

W dniu dzisiejszym nasze przedszkole odwiedziła pani Emilia, która jest stomatologiem i we współpracy z Fundacją Wiewiórki Julii przeprowadziła dla naszych dzieci warsztaty edukacyjne. Spotkanie to było na temat higieny jamy ustnej. Przedszkolaki poznały prawidłową technikę mycia zębów i dowiedziały się, jakie produkty wpływają na ich zdrowie.

18.10.2022r.

Chcesz być zdrowy- pij sok kolorowy! Dzieci z gr. IV dbają o swoje zdrowie, dlatego zrobiły sok marchewkowo- jabłkowy. Próbowały, jak smakuje sok bez cukru i innych dodatków. Okazało się, że był pyszny.

14.10.2022 r.

„ŁUKASZ RATUJE MISIA, CZYLI JAK UZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY” autor Izabela Michta

Inspiracją do zabawy w grupie V była książka Izabeli Michty pt. „Łukasz ratuje misia, czyli jak udzielać pierwszej pomocy”. 

Dzieciom bardzo podobała się zabawa w ratowanie misia. Wszyscy bardzo chętnie opiekowali się misiem, byli bardzo troskliwi i opiekuńczy. Pielęgniarka nie wyczuwała oddechu misia. Okazało się, że jest nieprzytomny,  wiec przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy. Dzieci doskonale wiedziały na jaki numer należy zadzwonić. Pielęgniarkom i lekarzowi udało się uratować misia, który pod fachową opieką dzieci szybko wyzdrowiał.

13.10.2022 r.

Nasze przedszkolaki z grupy IV i V w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie  oglądały wystawę „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”, przygotowaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie.                         Dzieci poznały wiele gatunków grzybów jadalnych i trujących.

Dowiedziały się jak należycie przygotować się na grzybobranie. Poznały zasady prawidłowego zachowywania się w lesie.

Nasze przedszkolaki wiedzą jakie zagrożenia mogą spotkać je w lesie.

Bardzo spodobał nam się humorystyczny wiersz J. Brzechwy pt. „Grzybobranie”.

12.10.2022 r.

Dzieci z grupy II zrobiły sok z przyniesionych z domu owoców i warzyw (jabłka, gruszki i marchewki). Przygotowały się do zrobienia soku, przypomniały o walorach odżywczych warzyw i owoców oraz zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa i działania podczas pracy z sokowirówką.

Najpierw dziewczynki a potem chłopcy wrzucali do sokowirówki wybrane składniki i sok gotowy. Po skończonej pracy nadszedł czas na degustację. Sok wszystkim bardzo smakował, przygotowany był bowiem bez dodatku cukru i bez konserwantów. Był smaczny i zdrowy – po prostu pycha!

05-07.10.2022 r.

Maluchy z grupy VI zapoznały się z wierszem Jana Brzechwy „Na straganie”. Dowiedziały się, iż warzywa są pełne witamin. Wybrały się do pobliskiego zieleniaka, w którym zakupiły dynie, a w przedszkolu poznały ich wnętrze. Wykonały także marchewki z masy solnej.

06.10.2022

Jakie owoce dojrzewają jesienią? Jakie przetwory możemy zrobić z owoców i warzyw? Na te i inne pytania starały się odpowiedzieć nasze przedszkolaki, nawet wybrały się w tym celu na pobliski „bazarek”. Później wykonały piękne owocowe prace używając plasteliny.

05.10.2022r. Grupa VII

„Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy…” – spacer zainspirowany wierszem J. Brzechwy.

29.09.2022 r.

„Witaminki, witaminki” – maluchy z grupy VI poprzez zabawy matematyczne utrwalały kolory i nazwy owoców. Wszyscy dobrze wiedzą, że owoce są pełne witamin 🙂

04.10 . 2022r.

„Wiersz pt. „Kolorowe owoce” autorstwa Kamili Bednarek zainspirował nas do wykonania wyklejanych bibułą oraz malowanych farbami prac plastycznych.

26.09.2022r.

Warzywa i owoce są bardzo zdrowe. Jedzcie je chłopcy i dziewczynki w nich mieszkają witaminki. Maluszki wybrały się na pobliski targ szukając smacznych i zdrowych darów jesieni.

21.09.2022 r.

 „Jestem bezpieczny”  Przedszkolaki z grupy V utrwalają  zasady ruchu drogowego oraz numery alarmowe, do różnych służb.  Omawiają sytuacje, które mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.

20.09.2022 r.

„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka!”. A tak Dzień Przedszkolaka świętowały nasze zuchy!

19.09.2022r.

Nasz spacer – ruch to zdrowie, szczególnie na świeżym powietrzu.

16.09.2022 r.

Jesienne spacery sprzyjają naszemu zdrowiu!

15.09.2022 r.

„Wpadła gruszka do fartuszka…” – Maluszki z grupy VI wiedzą, iż owoce są pełne witamin 🙂

13.09.2022r.

Grupa II – Dzięki „Zdrowuszcze i Niezdrówkowi” poznaliśmy zdrowe i niezdrowe produkty. Wiemy już, jak się odżywiać zdrowo.

Rok szkolny 2021/2022

03.06.2022 Z okazji Dnia Dziecka w ogrodzie przedszkolnym odbyły się zabawy i gry ruchowe prowadzone przez animatora zabaw. Nasze przedszkolaki czynnie brały w nich udział bo wiedzą, że ruch i dobra zabawa to samo zdrowie 🙂

Sukces Teatrzyku Mali Czarodzieje:

Udało na się zdobyć I wyróżnienie grupowe oraz wyróżnienie aktorskieHani Ł. za wykonanie przedstawienia teatralnego „Rady Wróżki Zdrowuszki” /autorstwa pani Katarzyny Wrótniak/  na XII  MIĘDZYNARODOWYM MULTIMEDIALNYM PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM PARATEATRALNYCH „SMYKOLANDIA” – Warszawa- Mokotów 2022

Hipcio poznaje jak dbać o swoje zdrowie”

Przedszkolaki prezentują swoim kolegom wykonaną przez siebie pomoc dydaktyczną zatytułowaną Przyjaciele Mleczaka. Książka interaktywna bardzo się spodobała dzieci indywidualnie poznają jak działa.

Warsztaty kulinarne

Na warsztatach był pyszny koktajl truskawkowy, jednak wszyscy byli zgodni, że króliczek był „najsłodszy”. Wszystkie dzieci bardzo grzecznie i delikatnie obchodziły się z króliczkiem.

II miejsce zajęły Laura K., Amelka W., Zosia R.  w międzyprzedszkolnym konkursie “Każdy przedszkolak dobrze wie, że zdrowo odżywiać trzeba się”organizowanym przez P – 77,  /nagroda za wykonanie piosenki „Zdrowe Rady” przygotowanej na warsztatach grupy teatralnej Mali Czarodzieje.

Nasza gra planszowa – „Leśne Skrzaty Ratują Las” –  ZWYCIĘŻYŁA !!!

I miejsce zajęły dziewczynki z grupy V –  Ala J, Lenka Ż, Ala S,  Zosia R  – w międzyprzedszkolnym konkursie plastyczno – ekologicznym „KOLOROWA GRA PLANSZOWA”,  organizowanym w Przedszkolu nr 77 za wykonanie gry planszowej pt. Leśne skrzaty ratują las

Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Dziewczynki z grupy IV i V /29. 04. 2022r./  wzięły udział w Lubelskim Dniu Solidarności Międzypokoleniowej. W tym roku pod hasłem „Międzypokoleniowy Lublin solidarny z Ukrainą”.

28.04.2022 Międzyprzedszkolny przegląd piosenki ekologicznej

Hania Ś. I Hania Ł. Z grupy IV oraz Zosia R.,Amelka W. I Laura K. z gr. V wystąpiły na międzyprzedszkolnym przeglądzie piosenki ekologicznej, którego organizatorem było Przedszkole Król Maciuś. Dziewczynki wykonały piosenkę „Poważna sprawa”.

„Rady Wróżki Zdrowuszki” – inscenizacja w wykonaniu dziewczynek z grup starszych. Wróżka Zdrowuszka udzielała rad o zdrowym odżywianiu. Wiemy już, że należy jeść dużo warzyw i owoców ale przed jedzeniem należy je umyć. Pić mleko i jeść nabiał to również ważna sprawa. Dzięki temu mamy zdrowe zęby i kości. Cola i chipsy to rzeczy niezdrowe i przed tym ostrzega na Wróżka. Dziękujemy Wróżko za porady Twoje 🙂

„Rady Wrózki Zdrowuszki” – z okazji nadejścia wiosny nasze przedszkolaki postanowiły posłuchać dobrych rad i zdrowo się odżywiać. Bajka bardzo spodobała się dzieciom, wyraziły to gromkimi oklaskami. Aktorkami na naszej przedszkolnej scenie były dziewczynki z gr IV i V.

Wróżka– Zosia, Pokojówki: Amelaka i Laura, Dzieci: Zatrutek – Hania, Łakomczuszek – Ola,  Szczerbatek – Hania, Przedszkolaki miały możliwość poznania autorki bajki, którą jest pani Kasia Wrótniak.

„Bezpiecznie z Rodziną Treflików” – III etap Programu Edukacyjnego „Edukacja z Treflikami”. Tak grupa VI utrwalała zasady bezpieczeństwa na drodze.

12.05.2022 Tor przeszkód – zabawy ruchowe dzieci z grupy VI w ramach realizacji II etapu Programu Edukacyjnego „Edukacja z Treflikami”.

01.04.2022 Dzieci z grupy VI założyły zielony ogródek. Posadziły kwiatki, zioła i warzywa, i codziennie będą o nie dbały oraz obserwowały, co z nich wyrasta 🙂

28.03.2022 Dzieci z grupy VI biorą udział w Programie Edukacyjnym „Edukacja z Treflikami”. W ramach pierwszego etapu „Trefliki i dobre nawyki” dzieci utrwaliły zasady zdrowego odżywiania oraz wykonały „Zdrowisię i Niezdrowka”.

25.03.2022 Bajka „Czyste podwórko” – teatrzyk

Dzieci z grupy VI obejrzały teatrzyk o brudnej śwince i jej przyjaciołach z gospodarstwa wiejskiego. Dzięki tej bajce zwiększyły własną świadomość o konieczności dbania o czystość swojego ciała.

23.03.2022 Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

28.02.2022 Zdrowe ząbki mamy –  ponieważ o nie właściwie dbamy.

25.02.2022 Bakterie atakują  – ząb tyranozaura -!!!  .  Jak walczyć z bakteriami?

14.02.2022 Dzień Przyjaźni w naszym przedszkolu

03.02.2022 Spacery zimowe 🙂

Od lutego 2022 r. wszystkie grupy w naszym przedszkolu wprowadziły możliwość mycia zębów po posiłku. Dzieci wspaniale sobie radzą z tym zadaniem.

09.12.2021
WSPIERAMY NASZE PRZEDSZKOLAKI > na zdjęciach zajęcia grupowe pt. „Klub Przyjaciół Dobrych Manier. Radzenie sobie ze złością i frustracją”, prowadzone w dniu 09.12.2021 r. przez psychologa i pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Lublinie.

5.11.2021 r.

Czytanie dziecku stymuluje jego intelekt, wspiera jego rozwój psychiczny oraz społeczny.

Dlatego też w naszym przedszkolu świętujemy
„Dzień postaci z bajek”

3.11.2021 r.

Codzienne ćwiczenia gimnastyczne wspomagają zdrowie fizyczne przedszkolaków oraz pomagają im w integracji z grupą.

25.10.2021 „Dzień Kundelka”
„Kochaj czworonogi ratlerki, pudle i buldogi. Jamniki, wyżły, szpice kundelki bez różnicy ” – tak śpiewała Majka Jeżowska, a dzisiaj przedszkolaki z naszego przedszkola poznały „zasady” zachowania wobec naszych pupili. Nie mogło także zabraknąć pracy plastycznej o bohaterze tego wyjątkowego dnia.

25.10.2021

Jesienna pogoda sprzyja spacerom 🙂

23.10.2021.

Wspieramy dzieci, które wykazują uzdolnienia, dlatego Hania Ł. i Karolinka S. wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „ Jesienne cudaki” organizowanym przez Przedszkole Król Maciuś II w Lublinie. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

21.10.2021 r.

Muchomorek jestem piękny. Czerwony mój kapelusz zdobią białe kropki. Nie bierzcie mnie do koszyka, bo jestem trujący. Wiedzą o tym zuchy małe i omijają go z daleka.

Październikowa pogoda sprzyja zabawom ruchowym na placu przedszkolnym.

20.10.2021

Kolorowe warzywa i owoce są bardzo zdrowe – nasze przedszkolaki dobrze o tym wiedzą 🙂

18.10.2021 r. Dzisiaj dzieci z grupy II wybrały się do lasu. Zbierały kurki, borowiki. Muchomory omijały z daleka.

13.10.2021 r. Warzywa mają wiele witamin. Dzisiaj malowaliśmy farbami zdrową marchewkę. Dzieci z grupy II.

11.10.2021 r.

Dzieci z grupy VI poznały grzyby z naszych lasów i zapamiętały, iż muchomor jest niejadalny.

04.10.2021 r.
Owoce lubimy nie tylko jeść. Dzisiaj w grupie II wylepialiśmy je plasteliną.

Muzykowanie w maluszkach 🙂

21.09.2021 r.

„Światła na skrzyżowaniu”. Przedszkolaki utrwalały swoją wiedzę odnośnie bezpiecznego poruszania się na przejściu dla pieszych.

19.09.2021 r.
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…” – chociaż małe ząbki mamy, wiemy jak o nie dbać. Maluszki z grupy I.

We wrześniu maluszki z grupy VI utrwalały nazwy warzyw i oglądały ozdobne dynie.

Adaptacja i integracja w grupie VI odbywa się poprzez wspólną zabawę 🙂

Rok szkolny 2020/2021

Dzieci z naszego przedszkola uzyskały III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Przyjaciele Klubu Mleczaka” (wykonanie książki interaktywnej i napisanie opowiadania). Autorzy prac konkursowych: Cender Kalina, Chołdzyński Adam, Fijałkowski Jakub, Jakubczak Aleksandra, Jerzak Alicja, Kowalik Wiktor, Krakowiak Laura, Podolak Wiktoria, Radzik Sandra, Sala Helena, Szacuń Natalia, Szymaniak Emilia, Wójcik Julia. Przygotowanie dzieci: Justyna Gawryl, Edyta Ruszniak, Katarzyna Wrótniak.
Gratulujemy!!!

28.06.2021
Dzieci z grupy VI uczyły się piosenki o zdrowym jedzeniu, przy okazji utrwaliły zdrowe nawyki żywieniowe i bardzo dobrze się przy tym bawiły.

W dniu 19.06.2021 dzieci z grupy IV wzięły udział w pikniku rodzinnym zorganizowanym w Małym Zoo w Turce, przez ich rodziców. Przedszkolaki wspaniale się bawiły. Były tam trampoliny, park linowy, plac zabaw, zabawy z animatorami. W krótkich przerwach na odpoczynek dzieci mogły posilić się smakołykami przygotowanymi przez rodziców.

16.06.2021r.
Dzisiaj w grupie IV odbył się Quiz- znam bajki. Wszystkie dzieci lubią słuchać lub oglądać bajki. Wiedzą, że bajka bawi ale i uczy, pomaga miło spędzić czas, kiedy nie można wyjść na dwór i pobawić się z kolegami bo pogoda na to nie pozwala lub pomaga przed zaśnięciem podczas słuchania bajek na dobranoc. Literatura dziecięca pomaga także w radzeniu sobie z emocjami. Wszystkie dzieci uczestniczyły podczas rozwiązywania zagadek słownych lub muzycznych o bajkach. Wszystkie chciały opowiedzieć o swojej ulubionej bajce. A oto jak współpracowały ze sobą podczas rozwiązywania zadań.

07.06.2021 r.
W dniu dzisiejszym wszystkie grupy wzięły udział w warsztatach cyrkowych. Dzieci wspaniale się bawiły różnymi przyrządami m. in. pałeczkami flowerstick, plastikowym talerzykiem. Wiele radości dostarczyły im zabawy na koncentrację, spostrzegawczość. Uczestniczyły w pokazie żonglerki oraz trików wykonywanych na sprzęcie diabolo.

02.06.2021 r.

Zaprosiliśmy Rodziców do włączenia się w popularyzowanie twórczości lubelskich poetów poprzez przygotowanie swojego dziecka do udziału w Przeglądzie Recytatorskim „Strofy dla ciebie – poezja lubelskich poetów”. W Przeglądzie wzięło udział 27 przedszkolaków. Wszyscy otrzymali dyplom i książeczkę.
Dzieci pięknie zaprezentowały na scenie wiersze Alicji Barton, Józefa Czechowicza i Wojciecha Próchniewicza.
Przegląd przybliżył dzieciom twórczość lubelskich poetów, uwrażliwił ich na piękno poetyckiego słowa oraz umożliwił im rozwijanie umiejętności recytatorskich.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za przygotowanie dzieci do Przeglądu, który był jednym z punków realizacji priorytetu przedszkola w br. szkolnym – „Książka uczy, bawi, wychowuje – budowanie systemu wartości oraz kształtowanie pozytywnych postaw emocjonalno-społecznych poprzez literaturę dziecięcą.”

01.06.2021 r.
Dzień Dziecka to bardzo ważna data dla wszystkich przedszkolaków. Dlatego też obchodziliśmy go w każdej grupie.

24.03.2021 r.
Witamy Wiosnę!
Zaczęła się kalendarzowa wiosna, której nadejście aktywnie świętowały nasze przedszkolaki. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały łamigłówki, układały puzzle, wykonywały pracę plastyczną

04.03.2021 r.
Słonko mocniej przygrzewa, czas na spacer.
My maluszki spacerujemy – organizm hartujemy.

Promujemy zdrowie – każdy PRZEDSZKOLAK z naszego przedszkola to powie.

W grupie V powstał pomysł opracowania projektu książki interaktywnej promującej wśród przedszkolaków zdrowie pod kierunkiem Justyny Gawryl.  Do opracowania i wykonania książki zaprosiliśmy grupę I  z panią Edytą Ruszniak oraz grupę II z panią Katarzyną Wrótniak.
Tak wyglądały nasze przygotowania do projektu.

Prezentacja w grupach książki pt. „Nowy przyjaciel Mleczaka”.

Wspólnie stworzone przez nas dzieło, zostało zaprezentowane całej społeczności przedszkolnej. Wygląda ładnie, zobaczcie sami.

Książka była inspiracją do napisania opowiadania.
 
„MLECZAK POZNAJE NOWEGO PRZYJACIELA HENIA”.
 
  – autorzy opowiadania: grupa „Mali Czarodzieje” oraz nauczyciele Katarzyna Wrótniak, Justyna Gawryl.
 
W pewnej krainie zwanej ,,Szczęśliwą” mieszkał hipopotam o imieniu Henio.   Henio był zwierzątkiem bardzo radosnym, bo w miejscu, w którym mieszkał nigdy nie brakowało wody, a roślinność, którą lubił jeść była soczysta i zielona przez cały czas.  Henio był  również wielkim fanem sportu, dużo ćwiczył na powietrzu.  Dbając o kondycję i swojego ciała, niemal codziennie zaraz po błotnych kąpielach ćwiczył z wielkim mozołem. W ćwiczeniach pomagała mu ulubiona piosenka:
 ,,Jestem ciężki, ale zuch,
 lubię wprawiać ciało   w ruch.
Lubię ćwiczyć bez wytchnienia,
 tłuszczyk swój w mięśnie pragnę zamieniać.  
Mocne kości  – fajna rzecz,
chcę kondycję dobrą mieć!’’
Tuż zaraz po wyczerpujących ćwiczeniach, zasypiał w swoim ulubionym miejscu nad brzegiem jeziora.
Jednak ranka pewnego udając się na śniadanie w trawie znalazł tabliczkę czekolady z orzechami.  Jeszcze tego nie wiecie, łakomczuch z niego był nie lada,  zjadł całą czekoladę od razu, nie częstując nikogo ze swojego stada. Czekolada ząbki mu oblepiła a resztka orzecha w dziąsło mu się wbiła.
Ból był straszny niesłychanie, bolała go głowa, dziąsło i ząb. Tego dnia nie jadł soczystej trawy i nie miał ochoty na żaden wysiłek fizyczny, nie spał. Smutny i przygnębiony, szlochał na  dnie jeziora i zastanawiał się dokąd udać się po fachową poradę. Płacz  słychać było z daleka, aż krokodyl Aleksander wybrał się z wizytą i zapytał:
– Co się stało Heniu drogi, że spać innym w jeziorze nie dajesz?
– Bo mnie ząbki rozbolały i całą noc zasnąć nie dały. Co mam robić poradź proszę, bo ja bólu nie znoszę.
Na problem ząbkowy tylko Mleczak pomóc może. Idź więc do ząbka Mleczaka znanego obieżyświata, on wiedzę ma fachową. Mleczne ząbki lakuje,  stałe boruje, próchnicę i zapalenie dziąsła ziołami likwiduje.
Nie zwlekając ani chwili u Mleczaka się zjawił i swój sekret na ucho w tajemnicy po wizycie mu wyjawił.
Mleczak był świetnym specjalistą, dokładnie wiedział co ma robić więc szybko zabrał się do pracy oceniając stan jamy ustnej swojego pacjenta:(to chyba nieetycznie)
—  ,, Zębów nie myjemy i szczotką wcale nie szorujemy.
      Próchnica się rozwinęła, do miazgi zęba wtargnęła.
      Jest też dziąsła zapalenie, więc stąd ból i przygnębienie.
      Nie wystarczy lakowanie, chyba zrobię oczyszczanie.
      Zaraz troszkę poboruję, szybko zęba wyszykuję.”
Teraz cicho nadstawcie uszy, sekret Hipcia dla waszej przestrogi wyjawić Wam muszę:
Henio, wśród wielu zalet miał jedną ogromną wadę – nie lubił myć zębów, a wieczorami słodyczami się objadał. Nie mył ich dlatego, ponieważ nie znosił zapachu pasty miętowej i wszystkiego co jest z miętą związane. Tylko woda którą pił, pozwalała na utrzymanie jego jamy ustnej w czystości – wypłukiwała  jednak tylko nieliczne bakterie.
Nie minęła godzina a po bólu zęba nie było śladu. Henio odzyskał radość życia, szybko więc zeskoczył z fotela i serdecznie podziękował Mleczakowi.
   Za to, że był dzielny, prawdomówny i  bardzo cierpliwy  dostał w nagrodę szczoteczkę i pastę do zębów  o smaku owocowym. Mleczak zauważył, że Hipcio na temat zdrowego odżywiania wiedzieć chce wiele, zapisał go do Kluby Mleczaka, gdzie otrzymał  książkę /pt. „Wszystko o zdrowiu”/, ulotkę, dyplom a nawet profesjonalne szkolenie. Ponadto Henio został Mleczaka bardzo dobrym przyjacielem.
 Hipcio od tej pory jako ekspert od żywienia i zdrowego stylu życia, dawał każdemu dobrą radę:   „Myj ząbki dwa razy dziennie i słodyczami się nie objadaj.
 
Henio wysłał też mieszkańcom swojej krainy, takie zaproszenie:
„Dla każdego, kto na szkolenie o zdrowym odżywianiu przybędzie
pyszny, ekologiczny i dietetyczny poczęstunek czekać będzie.
Czekamy na brzegu jeziora w każdy czwartek.
Spotkanie klubu o godzinie 16.00 zaczynamy
i chętnych serdecznie zapraszamy.
 
                   – Ekspert od zdrowego stylu życia Henio i jego przyjaciel Mleczak.”
 
W ramach projektu przygotowaliśmy prace plastyczne na konkurs, zobaczcie jak się wspaniale się prezentują:
 
Praca plastyczna „Hipopotam i Halinka” wykonana przez grupę II w składzie: Jakub Fijałkowski, Helena Sala, Kalina Cender, Natalia Szacuń , Wiktoria Podolak pod kierunkiem Katarzyny Wrótniak
 
Dobrych rad Hipopotama, przedszkolaki posłuchajcie
i jak najszybciej w życie swe wcielajcie!                       
Dbaj o mleczaki, gdy wyrastają,
bo dobry ,,start w życie”, zębom stałym dają!
Jeśli tylko możesz, to pij dużo wody,
bo ona bakteriom w buzi, czyni wielkie szkody!
Unikaj słodyczy,  dużo mleka pij,
a każdy twój ząbek, będzie długo żył!
Pij dużo wody nawet, gdy ci nie smakuje,
bo czysta woda bakterie z buzi wypłukuje!
Odwiedzaj stomatologa, strach wyrzuć za siebie,
a wszystkie twoje zęby, będą w ,,siódmym niebie!’’
Z myciem zębów nigdy nie ociągaj się,
a uśmiechem pięknym ! Będziesz cieszył się!

„Hipcio i Mleczak” – pracę wykonał zespół 2-osobowy: Wiktor Kowalik (5 lat) i Adaś Chołdzyński (6 lat).

Nowym przyjacielem Mleczaka został mały hipcio Henio.
Hipcio jest pogodny, lubi ruszać się, ćwiczyć i biegać jak wszystkie małe dzieci. Pije duży wody bo słyszał, że czysta woda zdrowia i urody doda. Jest wesoły, ma przyjaciół wielu. Choć ćwiczy i pije dużo wody schudnąć nie może. Jest  ciężki i okrąglutki, niektórzy mówią, że jest po prostu grubiutki. Martwi się tym okropnie i sam się oszukuje, bo co wieczór nikomu nie mówiąc i  z nikim się nie dzieląc, zjada coś słodkiego, ząbków przy tym nie myjąc.  Aż razu pewnego ząbki go rozbolały, a waga pomimo ćwiczeń w miejscu ciągle stała i 50 kilogramów wciąż pokazywała. Sekret wstydliwy wyjawił Mleczakowi, który mu poradził jak dbać o zęby i jak zdrowy styl życia prowadzić. To co usłyszał tak mu się spodobało, że udał się na warsztaty robienia zdrowych potraw i koktajli do picia a także postanowił zostać  ekspertem od odżywiania i zdrowego stylu życia. 
 
„Bóbr Borys”- praca wykonana przez Olę Jakubczak.

Opis:
Jestem bóbr nazywam się Borys. Mam piękne brązowe futerko i trochę wystające zęby. Są one mocne, zdrowe i ostre jak piła. Ścinam nimi drzewka, żeby zbudować sobie dom – żeremie dla mojej rodziny. Dbam o moje ząbki, bo są mi potrzebne przez całe moje życie. Uśmiecham się więc szeroko, bo jestem z nich dumny. Codziennie o nie dbam, rano i wieczorem. Unikam słodyczy, codziennie zjadam bukiet lecz nie kwiatów ale owoców i warzyw – dlatego jestem silny i zdrowy.
Chciałbym być naukowcem i wynaleźć pastę do zębów taką,  aby wszystkie zwierzęta i ludzie mieli silne i zdrowe zęby jak ja. Uczyłbym także wszystkich jak zbudowane są ząbki i co im służy.
 
Nasze prace plastyczne wysłaliśmy na konkurs organizowany przez KLUB MLECZAKA, czekamy na wyniki.

17.02.2021 r. „Dzień Kota”. Obchodząc ten dzień kształtujemy wśród dzieci umiejętność dostrzegania, iż zwierzęta posiadają zdolność odczuwania. Uczymy przejawiania w stosunku do nich życzliwość i troskę.

11.02.2021 r.
Maluszki z grupy VI w „Tłusty Czwartek” zapoznały się z tradycją tego święta, utrwaliły nawyki zdrowego odżywiania się oraz wykonały ekologiczne (i zdrowe!) pączki 🙂

Przedszkole nr 59 w Lublinie bierze udział w programie „Przedszkole Promujące Zdrowie”. W związku z tym nauczycielki podejmują różne działania , które przybliżają dzieciom tematy związane ze zdrowiem.
W ramach warsztatów muzycznych i we współpracy z przedszkolakami, nauczycielki D. Misztal, A. Sławecka i A. Rachwał opracowały śpiewnik dla dzieci „O zdrowiu śpiewamy i wesoło gramy”. Zawiera on 24 piosenki mówiące o zdrowym odżywianiu, potrzebie ruchu i higienie oraz płytę CD.
Utwory, które znalazły się w śpiewniku, zostały wybrane przez dzieci. Podczas kolejnych zajęć przedszkolaki uczęszczające na zajęcia muzyczne, układały do wybranych piosenek akompaniament perkusyjny, ilustracje ruchowe oraz proste układy taneczne. Publikacja została wzbogacona o prace plastyczne dzieci nawiązujące do tematyki piosenek.
W maju planowany jest w naszym przedszkolu „ Festiwal piosenki promującej zdrowy styl życia”.
Dzieci biorące udział w opracowaniu śpiewnika, to: Liliana Z., Ada S., Ada K., Zofia R.,  Pola B., Karolina W., Igor R., Pola Z., Patrycja P., Hanna Ł.

Dzieci z grupy III poznały przygody Mleczaka i jego przyjaciół krokodyla Aleksandra i lisicy Karoliny. Wraz z nimi utrwaliły zasady prawidłowego mycia zębów oraz zapoznały się z pojęciami: zęby mleczne i zęby stałe. Utrwaliły również zasady zdrowego odżywiania. Na koniec każdy narysował nowego przyjaciela Mleczaka.

Realizując w grupie V program zdrowotny bierzemy udział w konkursach plastycznych organizowanych przez różne placówki i instytucje.
Julce Wójcik udało się zdobyć II miejsce za pracę „Zdrowy koszyk od Pani Jesieni”, w Międzyprzedszkolnym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Przedszkole Król Maciuś II. Gratulujemy!!!

W konkursie wzięła udział również Ola z grupy VI

28.01.2021 r.
Bal Karnawałowy w naszym przedszkolu. Takie zabawy wspaniale integrują grupę oraz bardzo cieszą dzieci. Przecież maluch każdy wie, że tańce i pląsy to samo zdrowie! 🙂

listopad 2020 r.
Przedszkolaki z grupy VI poznają zasady zdrowego odżywiania i samodzielnie wykleiły Zdrowisię i Niezdrowka.

Poznały Piramidę Zdrowego Żywienia oraz wyklejały marchewkę.

26.11.2020 r.

Dzieci z grupy VI obejrzały teatrzyk sylwet o brudnej śwince 🙂 i przekonały się, iż dbanie o higienę jest bardzo ważne!

Owocowo – kolorowo
W tym tygodniu dzieci poznają różne ciekawostki i zabawy na temat warzyw i owoców. Oraz korzystają z pięknej, jesiennej pogody 🙂

Przedszkolak zuch wie, że zdrowie to ruch.
Maluszki z grupy I dbają o zdrowie – zabawy ruchowe z krążkami to świetna sprawa.

Dbamy o nasze zdrowie
Ubieramy się stosownie do pogody oraz hartujemy i dotleniamy organizmy podczas spacerów.

W grupie V kreujemy wśród dzieci postawy prozdrowotne ostatnio omówione zostały treści z zakresu zdrowia jamy ustnej. Przedszkolaki zapoznały się z prezentację multimedialną „Zdrowe zęby mamy – marchewkę zjadamy” dzięki, której dowiedziały się jak ważne są dla higieny jamy ustnej nawyki dietetyczne.
Obejrzały również bajkę „Hibbi brudny ząbek”, która była inspiracją do pracy plastycznej: Chore Ząbki”. Z prac jakie wykonały dzieci wnioskujemy, że zdają sobie doskonale sprawę z konsekwencji jedzenia zbyt dużej ilości słodyczy i niedostatecznej higieny jamy ustnej.


13.11.2020 r. „Warzywa kolorowe, smaczne i zdrowe”
Tak dzieci z grupy II promowały zdrowy sposób odżywiania się – „gotowały zupę warzywną”. W zabawie z warzywami doceniały ich walory zdrowotne, utrwalały ich nazwy i kształt, wypowiadały się na temat sposobu ich wykorzystania. W efekcie końcowym pomalowały marchewkę.


Dzieci z grupy IV uczyły się jak dbać o swe zdrowie, słuchały jak biją ich serca.


Podczas zajęć przedszkolaki z grupy III dowiedziały się, jakie produkty należy jeść, aby wzmocnić swoją odporność, a jakich produktów unikać. Nasi badacze odgadywali również, jakie produkty zostały dla nich przygotowane, wykorzystując zmysły dotyku, smaku i węchu.

Październik 2020 r.
Nasze przedszkolaki miały spotkanie z Wiewiórką Julią i dowiedziały się jak dbać o ząbki.


Październik

Dzieci ze wszystkich grup obejrzały bajkę edukacyjną pt. „Wirus w koronie”, dowiedziały się co to jest wirus i jak należy postępować by się przed nim chronić. Następnie rysowały i lepiły z plasteliny bohatera bajki.


„Nasze emocje” – uczymy się je rozpoznawać i nazywać.
Kolory też mają swoje zabarwienie emocjonalne. Który z nich jest wesoły, a który smutny? Dzisiaj przedszkolaki z grupy V uczestniczyły w zajęciach w ramach programu”Przedszkole Promujące Zdrowie”.

Dzieci z grupy IV
„ Dźwięki z naszego otoczenia”- realizacja programu „ Przedszkole Promujące Zdrowie”. Podczas zabaw badawczych w grupach dzieci dowiedziały się o dźwiękach i muzyce, które towarzyszą nam codziennie. Uświadomiły sobie, że hałas ma negatywny wpływ na zdrowie; muzyka klasyczna zaś ma właściwości lecznicze ( uspokaja, wycisza, niweluje stres człowieka, rozwija uzdolnienia taneczne).

Październik

Nasze dzieci poznawały grzyby jadalne i trujące. Wiedzą, że muchomor choć piękny ma kapelusz jest bardzo trujący i nie wolno go zrywać!.

Październik

Mam emocje.
W dniu dzisiejszym grupa III rozmawiała na temat emocji. Dzieci zapoznały się różnego rodzaju emocjami i sposobem ich wyrażania. Przedstawiły: smutek i strach. Na koniec wykonały prace plastyczne, które odzwierciedlały ich samopoczucie.

23.10.2020 r.
Piękny uśmiech mamy, bo o ząbki dbamy
W październiku dzieci z grupy I, II, VI i VI miały spotkanie online z Fundacją Wiewiórki Julii na temat higieny jamy ustnej.

W ramach projektu „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury” oraz innowacji pedagogicznej „Książka moim przyjacielem”, które realizowane są w grupach maluchów, codziennie czytamy bajki. Obcowania z literaturą dziecięcą od najmłodszego niesie same korzyści. Ulubieńcami dzieci Jest Jadzia Pętelka oraz Kicia Kocia 🙂

Październik 2020 r.
Zabawy na świeżym powietrzu to podstawa każdego udanego dnia 🙂