Nauczanie zdalne

Rok szkolny 2021/2022

Grupa IV od 21.01.2022r. do 29.01.2022r.

28.01.2022 piątek
Temat: „ Komiks”- zabawa słowem.
Cele: rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego, doskonalenie wypowiedzi całym zdaniem, kształcenie spostrzegawczości, koncentracji uwagi oraz doskonalenie sprawności manualnych podczas kolorowania- zwrócenie uwagi na estetyczne wykończenie pracy.
•	Obejrzyj obrazki.
•	Opowiedz, co przedstawiają?
•	Jaka historia przydarzyła się Poli i Meli?
•	Jaka pora roku jest przedstawiona na pierwszych trzech obrazkach?
•	Jaka pora roku nadchodzi?
•	Czy domyślacie się jakiego bohatera spotkacie w kolejnej części karty pracy?
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/Supersmyki_bplus_6latek_kp_cz2/mobile/index.html#p=102
•	Karta pracy
Odszukaj na rysunku znajdujące się na dole strony: figury, liczby, litery oraz przedmioty, których nazwy są napisane na dole strony. Pokoloruj rysunek. Ozdób ramkę wokół niego rysunkami bombek choinkowych.
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/Supersmyki_bplus_6latek_kp_cz2/mobile/index.html#p=100

Temat: Ćwiczenia gimnastyczne- zumba.
Cele:  rozwijanie sprawności fizycznej, doskonalenie koordynacji ruchowej, wyczucia rytmu oraz lekkości i swobody ruchów przy muzyce.
•	Zdejmij ciapy, poszukaj miejsca, gdzie będziesz miała przestrzeń do ćwiczeń ruchowych i zapraszam. 



27.01.2022 czwartek
I. Temat: „ Łamigłówki mądrej główki”- rebusy obrazkowo- literowe. 
Cele: doskonalenie logicznego myślenia, analizy i syntezy słuchowe oraz utrwalenie poznanych liter w przedszkolu, doskonalenie techniki czytania.

1. Co to są rebusy?- To zagadki, które mogą składać się z sylab, obrazków lub kilku wyrazów, które po połączeniu stanowi rozwiązanie zadania, Pamiętacie, jak rozwiązywaliśmy rebusy w przedszkolu, gdy mówiłam słowo część zabieraliśmy i powstawało odgadnięte hasło np. serce- zabierz- ce i powstało ( ser). 
2. Zadania do wykonania: dzieci 6- letni czytają sylaby i mówią obrazek i tak powstaje odgadnięty rebus. Dzieciom 5- letnim czytają rodzice – dziecko dopowiada obrazek.
3. Rozwiąż rebusy- otwórz link. W drugi zadaniu- rozwiązania do rebusów narysuj na kartce. 
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/Supersmyki_bplus_6latek_kp_cz2/mobile/index.html#p=76
4.Dzieci 6- letnie czytają tekst z literą J
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/Supersmyki_bplus_6latek_kp_cz2/mobile/index.html#p=73

II. Temat: „ Tłusty czwartek- słodka tradycja”- film edukacyjny.
Cele:  przybliżenie dzieciom  tradycji tłustego czwartku,  doskonalenie spostrzegawczości oraz koncentracji uwagi dzieci.

1. Rodzic czyta wiersz A. Galicy pt. „ Tydzień ma siedem dni”- dziecko ma klasnąć w ręce jeśli usłyszy dzień, który dzisiaj mamy ( czwartek).
Tydzień ma siedem dni,
Zna je mama, znasz je ty:
poniedziałek, wtorek, środa, 
czwartek, piątek i sobota.
A w niedzielę razem z mamą 
powtórzymy znów to samo. ( możesz nauczyć się na pamięć i powiedzieć wiersz sam)

•	Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia? ( odpowiedz całym zdaniem). 
•	Jest taki jeden czwartek w roku, który jest najsłodszy z wszystkich dni. Czy wiesz jak on się nazywa? Dlaczego każdy w tym dniu zjada pączka? Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego o tłustym czwartku i o pączkach.


•	Potrzebny będzie flamaster- rysuj pączki pośladach
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/Supersmyki_b_5latek_zeszyt/mobile/index.html#p=51
26.01.2022r. Środa
I. Temat: „ Tradycje karnawałowe”- film edukacyjny
Cele: zapoznanie dzieci z tradycjami karnawałowymi na świecie, rozbudzanie w dzieciach ciekawości światem, tradycjami i kulturą innych narodów, zapoznanie z grami i zabawami karnawałowymi.

Zapraszam cię do obejrzenia filmu, w którym dowiesz się jak wygląda karnawał w różnych krajach, w jakim mieście jest on największy i najbardziej kolorowy, kiedy go obchodzimy, co to jest tłusty czwartek, od kiedy obchodzimy tradycję objadania się pączkami w tłusty czwartek, dowiesz się czy pierwsze pączki były wykonane tak jak wyglądają teraz, co to są ostatki, co to jest środa popielcowa. Usiądź wygodnie i oglądaj.   


A teraz zapraszam do samby- potrzebne będą dwie chusteczki jak nie masz, to dwie papierowe serwetki lub pocięte paski z bibuły kolorowej, zdejmij ciapy i do tańca. 
https://www.youtube.com/watch?v=EKUYYUOkaRs&ab_channel=MariaZofiaTomaszewska

Zapraszam do karty pracy, potrzebne flamastry do rysowania szlaczków i ołówek do rysowania kropek i kresek. Przypomnijcie sobie jak dzieliliśmy na sylaby np. pajac: pa- jac; i na głoski pajac: p a j a c.
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/w-swiecie-liczb-i-liter/mobile/index.html#p=18

II. Temat: „ Umiem czytać”- praca z tekstem. 
Cele: doskonalenie analizy i syntezy wyrazowej, utrwalenie znajomości liter poznanych w przedszkolu, ćwiczenia w czytaniu oraz doskonalenie słuchu fonematycznego- określanie głoski w nagłosie.

Zapraszam dzieci 6- letnie do czytania tekstu z obrazkami dla rodziców, a dzieci 5- letnie przyglądają się na tekst, gdzie czyta rodzic a dzieci czyta obrazki. Dla dzieci 5- letnich po przeczytaniu przez rodziców zadanie. Pokaż literę: a, l, m, o, n, d, b, i, e, j. Następnie powiedz słowo, które rozpoczyna się daną głoską np. a- arbuz itd.
https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-litery-liczby-cz-2/mobile/index.html#p=6

25.01.2022r. wtorek

I. Temat: . „ Przygotowania do balu karnawałowego”- historyjka obrazkowa inspirowana opowiadaniem Barbary Szelągowskiej. 

Cele: rozwijanie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania opowiadania.

Obejrzyj obrazek:
Po obejrzeniu obrazka przez dzieci rodzic zadaje pytania:
- W jakim wydarzeniu uczestniczą dzieci?
- Spójrz na kalendarz. Czy wiesz, jakie wydarzenie obchodzimy w okresie karnawałowym?
- Czy rozpoznałeś w jakie postacie z bajki przebrały się dzieci?
- Powiedz, jaki jest twój wymarzony strój na bal karnawałowy?

Posłuchaj opowiadania.

Od kilku dni Staś z utęsknieniem zaglądał do kalendarza. Na szczęście bal karnawałowy w przedszkolu zbliżał się wielkimi krokami. Chłopiec codziennie oglądał z zachwytem strój, w którym miał wystąpić. Na pewno żaden kolega z grupy nie będzie miał czegoś takiego na sobie!
- Mamo, ten strój jest ekstra super wystrzałowy! I wiesz, jak go nazwałem? Nie zgadniesz! To jest gadżetosuperkosmo!
- Jak go nazwałeś? Możesz powtórzyć?- dopytywała się mama.
- Gadżetosuperkosmo! Ma pełno świecących gadżetów, jest superodlotowy i przypomina strój kosmonauty! Po prostu jest doskonały!
- To ja może ten gadżetosuperkosmo upiorę? Tyle razy już go przymierzałeś, że ciut się przybrudził, a przecież musisz wyglądać wystrzałowo, prawda?- dodała mama, zabrała strój i poszła od razu do łazienki. 
	Chłopiec kończył stawiać wieżę z klocków, gdy usłyszał przerażony głos mamy. – To nie możliwe! I co my teraz zrobimy?
- Mamusiu, co się stało?- zapytał Staś, jak tylko przybiegł do łazienki.
- Twój strój… znaczy… gadżetosuperkosmo skurczył się w praniu… raczej się w niego nie zmieścisz…
	Słuchający Staś wybiegł z łazienki i rzucił się na swoje łóżko.
- To koniec! Nie pójdę jutro na bal! Nie mam przebrania! A tak chciałem wygrać konkurs na najfajniejszy kostium…
	 Do pokoju wszedł dziadek, zaalarmowany płaczem chłopca, a tuż za nim- mama i siostra. Każde z nich zastanawiało się, jak pomóc Stasiowi.
- Może zrobimy z kartonu czołg?- powiedział dziadek. – A ty zostaniesz czołgistą!. Mam w swoim pokoju karton odpowiedniej wielkości. 
- A może zostaniesz bajkowym barankiem? Mam do tego odpowiedni sweter. Wygląda jak prawdziwe barankowe futerko- dodała mam.
	Wreszcie odezwała się Zosia. – Ja chyba mam lepszy pomysł. Stasiek, zostaniesz kowbojem!. Konia zrobimy z miotły! Na głowę założymy ci kapelusz mamy- ten znad morza. Będziesz wyglądał super!
- Chyba Stasiowi nie podobają się nasze pomysły- westchnął dziadek, patrząc na osowiałego wnuka.
	 W tym czasie tata przeszukiwał kuchenne szafki i szuflady. Po chwili wpadł do pokoju, wymachując drewnianą łyżką.- Abrakadabra! Zamienimy cię w czarodzieja! Oto twoja magiczna różdżka!
- To ja już nie wiem, kim mam zostać…- zastanawiał się załamany Staś.
	Nagle pojawiła się babcia, niosąc w ręce stare prześcieradło. – A może to się przyda?- zapytała wnuka i porozumiewawczo mrugnęła do niego.
	- Babciu, mam zostać duchem?- zapytał cichutko, ale widać było, że pomysł coraz bardziej mu się podoba. – Będę duchem! – zawołał radośnie. _ Dzięki tobie już wiem, za kogo się przebiorę!- dodał i przytulił się do nich z całych sił. – Mamo, a może gadżetosuperkosmo oddamy cioci Ewie? Jeszcze wczoraj mówiła, że w dalszym ciągu nie ma pomysłu na strój dla Maksia.
- Świetny pomysł, synku. Na niego strój na pewno będzie dobry! Od tej pory naszej rodziny będą strzegli super duch i gadżetosuperkosmo! Już nam nic nie zagraża!
 
Rozmowa na temat opowiadania.
- Jaki był wymarzony strój Stasia?
- Dlaczego Staś tak bardzo zmartwił się tym, że strój się skurczył!
- Jakie pomysły na przebranie karnawałowe mieli bliscy Stasia?
- Jakich przedmiotów chcieli używać do zaprojektowania stroju?
- Który z pomysłów spodobał się Stasiowi?
- Czy kiedykolwiek zaprojektowałeś i wykonałeś swój własny strój karnawałowy? Czy to łatwe zadanie?

II. Temat: „ Mój strój na bal karnawałowy”- malowanie farbami plakatowymi.

Cele: rozwijanie pomysłowości, wyobraźni dzieci podczas prac plastycznych. doskonalenie płynności ruchów oraz przemyślanego zaplanowania pracy na kartce kartonu podczas malowania farbami plakatowymi.

Zapraszam was do zaprojektowania własnego stroju, a jeśli już masz pomysł i strój to do namalowania go farbami plakatowymi. Potrzebne będą: kartka A3 lub A4, farby plakatowe, pędzel i pojemnik na wodę. Zapraszam do pracy. 

24.01.2022r. poniedziałek

I. Temat: „ Radosna samba”- nauka piosenki. 
Cele:  nauka słów i melodii piosenki, kształcenie percepcji słuchowej, poczucia rytmu oraz umiejętności wokalnych dziecka, wyjaśnienie pojęcia „ samba”.

Czy ktoś z was wie co to jest samba?
Tak samba – to taniec brazylijski. Prawdopodobnie wywodzi się z tańca „w kółko” afrykańskich ludów Bantu, ponieważ samba turniejowa tańczona jest „po kole”. Obecnie także jeden z tańców towarzyskich, wchodzący w zestaw pięciu tańców latynoamerykańskich obok rumby, cza-czy, paso doble i jive'a. Zobaczcie jaki strój mają pary, które tańczą sambę i jak tańczy się sambę w wykonaniu par na poziomie mistrzów czyli najlepiej tańczących. 



Zapraszam was do rozruszania się zdejmijcie ciapy, wygodnie stańcie na dywanie jeśli macie dwie pałeczki to weźcie w ręce jeśli nie macie to będziemy rytmicznie klaskać. A teraz muzyka i samba. 

Posłuchajcie piosenki pt. „ Radosna samba”

Jaka jest piosenka: radosna czy smutna, wolna czy szybka; o czym jest piosenka, co może nam poprawić humor, a co może nam popsuć? Posłuchajcie jej jeszcze raz i spróbujcie zaśpiewać refren a później zwrotkę. Zapraszam.

Radosna samba
I. Kiedy tylko oczy otworzę,
zaraz patrzę jak jest na dworze.
szukam słońca czy dzisiaj jest na niebie.
Potem mycie pierwsze śniadanie
i wskakuje szybko w ubranie.
Jak najszybciej naprzeciw słońcu razem wyjść.
REF. Błękit nieba i kolory co dzień słońce daje mi.
Kiedy patrzy na mnie z góry
Wtedy łatwiej żyć, wtedy łatwiej żyć. / x2
II. Kiedy czasem zbyt ciężkie chmury,
Sprawią, że świat znów jest ponury,
Burza deszczem ochłodzi całą ziemię.
Czekam kiedy przejdzie ulewa,
Tęczą niebo znowu zaśpiewa,
Słońce blaskiem ogrzeje całą ziemię.


II. Temat:  „ W karnawale same bale”- maska Wenecka. ( lub maska kota). 
Cele: doskonalenie sprawności manualnych poprzez wycinanie, kolorowanie, naklejanie ozdób na kartce papieru, dostarczenie radości podczas wykonania pracy i zabawą maską.


Karnawał to czas zabaw, tańców i przebierania się: balowe suknie, stroje bohaterów lub zakładanie masek. Dzisiaj zrobimy maskę Wenecką lub maskę kota ( jeśli chcesz wykonaj obydwie albo zaprojektuj swoją). Zapraszam do pracy. 
https://www.youtube.com/watch?v=FSfnuFkxyI


21.01.2022r. piątek

Temat: „ Niespodzianka dla dziadków” – nauka wiersza.
Cele: kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do starszych, zachęcanie do sprawiania niespodzianek bliskim osobom; poznawanie przybliżonych dat świąt rodzinnych, rozwijanie pamięci i uwagi; wzmacnianie więzi emocjonalnej z babcią i dziadkiem.

Śpiewanie piosenki:

­
Słuchanie wiersza- próba nauki zwrotki lub dwóch. 

ŻYCZENIA 
Dzisiaj jest Dzień Babci i święto Dziadziusia,
O tym dniu pamięta każda mała wnusia. 
My - wasi wnuczkowie - również pamiętamy 
I swoim najbliższym życzenia składamy. 

Życzymy Ci, Babciu samych dni słonecznych, 
Pogodnych, wesołych, takich jak ten wierszyk. 
Żebyś nie miała nigdy żadnych zmartwień, 
By się spełniło każde z Twoich pragnień. 

Żebyś się czuła co dzień jak królowa 
I by Cię o nic nie bolała głowa. 
A Tobie, Dziadku, czego życzyć mamy? 
Żebyś u Babci miał tak jak u mamy: 

Dużo czasu wolnego, same przyjemności, 
Jak najmniej kłopotów i wiele radości!
Nic do naprawiania, dźwigania, trzepania, 
Tylko miękki fotel i coś do chrupania.

A jak już się spełnią te nasze życzenia, 
Gdy w domu nie będzie już nic do zrobienia, 
Wtedy się Dziadkowie odświętnie ubierzcie 
I swoje Babcie na spacer zabierzcie. 

Zrób laurkę dla Babci i Dziadka według własnego pomysłu. 


Grupa I od 07.12.2021r. do 10.12.2021r.

10.12.2021r. piątek

Temat: „Bystre oczko” – zabawy matematyczne

Cele: doskonalenie znajomości kolorów, umiejętności liczenia, rozwijanie spostrzegawczości, utrwalanie znajomości figur geometrycznych.

Dzień dobry. Dzisiaj mam niespodzianki dla „bystrego oczka”. Mam nadzieję, że zadania, które przygotowałam nie okażą się zbyt trudne i będziecie się przy nich dobrze bawić. Pozdrawiam serdecznie.

  1. Wyszukaj różnice .
  2. Wskaż na ilustracji dzieci w czapkach, w nausznikach i dzieci bez czapek. Powiedz, których dzieci jest najwięcej.
  3. Połącz kreski w figurach. Powiedz jakie kolory występują na szalikach
  4. Odszukaj największe figury.

09.12.2021r. czwartek

Temat: „ZIMOWE  EKSPERYMENTY” – zabawy badawcze.

Cele: rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego, tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej wszystkimi zmysłami, zachęcanie do obserwowania, eksperymentowania, odkrywania, wytworzenie radosnej atmosfery, motywującej do pracy i zabawy.

Dzisiaj zapraszam was do wspólnych eksperymentów:

  1. Czy śnieg jest czysty?
  2. Czy śnieg to woda?
  3. Jak zrobić śnieg gdy nie możemy wyjść na dwór?

Na talerzyku stawiamy przed dziećmi wcześniej przyniesiony śnieg. Doświadczenie rozpoczynamy od postawienia pytania badawczego Czy śnieg jest czysty? Dzieci przyglądając się postawionej przed nimi próbce śniegu raczej odpowiadają, że jest czysty. Wspólnie z dziećmi sprawdzamy czy tak rzeczywiście jest. Potrzebujemy do tego: szklanki lub kubeczka, gumki recepturki, gazy i śniegu. Zaczynamy od postawienia śniegu w ciepłym miejscu, tak by szybko stopniał. W tym czasie przygotowujemy pozostałe elementy. Mianowicie na szklankę kładziemy gazę, którą mocujemy gumką recepturką. Gdy śnieg już stopnieje przelewamy powstałą wodę przez gazę. Zauważymy, że na gazie pozostał brudny osad. Wniosek: śnieg jest brudny od zanieczyszczeń jakie są na zewnątrz.

Potrzebujemy gałki śniegu. Kładziemy gałkę do miseczki, odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka chwil. Dzieci obserwują co się dzieje na dnie miseczki – pojawia się woda. Śnieg topnieje pod wpływem temperatury pomieszczenia – im cieplej tym szybciej śnieg zamieni się w wodę.

Gdy zima spłata nam figla i nie okryje świata białym puchem zawsze możemy zrobić sobie go sami. Poniżej znajdziecie dwa sposoby na przygotowanie śniegu.

Pierwszy sposób jest banalnie prosty 🙂 Będziecie potrzebować: pieluchy (typu pampers), wodę, miskę, nożyczki. Zaczynamy od rozcięcia pieluchy, z której wysypujemy do miski całą zawartość. Potem wystarczy zalać to wodą i obserwować jak wypełnienie pieluchy zaczyna pęcznieć przypominając śnieg.

Drugi sposób jest równie prosty w przygotowaniu co pierwszy, a z powstałego śniegu dzieci będą mogły ulepić bałwana. Do przygotowania śniegu będziecie potrzebować: dużej miski, pianki do golenia, sody oczyszczonej (ok. 8 opakowań). Teraz przygotowanie śniegu 🙂 Wyciskamy całą piankę do miski, dodajemy sodę i mieszamy. Śnieg gotowy! Dla uzyskania lepszej konsystencji możemy przed zabawą, przygotowaną masę dodatkowo schłodzić, a potem pozostaje nam już ulepienie zimowego bałwana 🙂

Zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki „Tupu tup po śniegu” https://www.youtube.com/watch?v=bHbQBaO2uEk

Zapraszam was do zabawy z kolorami.

„Zimowa czapka” – pokoloruj wg wzoru.

08.12.2021r. środa

Temat: „Pada śnieg, pada śnieg” – nauka piosenki.

Cele: rozwijanie pamięci, uwrażliwianie na zmianę tempa muzyki, doskonalenie śpiewu.

Zapraszam do wysłuchania utworu: https://youtu.be/xjK3nVtvqQs

  1. Poprzez białe drogi, z mrozem za pan brat,

Pędzą nasze sanie szybkie niby wiatr.

Biegnij, koniu wrony, przez uśpiony las,

My wieziemy świerk zielony i śpiewamy tak:

Refren: Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań.

 Co za radość, gdy saniami można jechać w dal.

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań,

A za nami i przed nami wiruje tyle gwiazd.

2. Biegniesz biała drogo, nie wiadomo jak

Nie ma tu nikogo, kto by znaczył ślad.

Tylko nasze sanie, tylko szybki koń,

Tylko dzwonki roześmiane i piosenki ton.

Refren: Pada śnieg…

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,elzbieta_zechmen,dzwonki_san.html

Drodzy Rodzice porozmawiajcie z dziećmi o tym co się dzieje w piosence. Spróbujcie wystukać rytm refrenu na drewnianych łyżkach lub wyklaskać go razem z dziećmi.  Możecie też tańczyć wspólnie.

Pozdrawiam, życzę miłej zabawy.

Na koniec zapraszam do zabaw graficznych.

07.12.21r. wtorek

Temat: „Mały bałwanek” – prezentacja opowiadania.

Cele: wdrażanie do uważnego słuchania słowa czytanego, doskonalenie samodzielnych wypowiedzi.

Mały bałwanek – poczytaj mi proszę mamo, tato.

Nareszcie spadł śnieg. Dzieci wyczekiwały go od dawna. Marysia, Marek i Patryk byli rodzeństwem. Często bawili się razem. Zdarzało się jednak, że Marysia, która była najmłodsza, nie nadążała za braćmi. Było tak podczas lepienia bałwana. Chłopcy od razu zabrali się za lepienie dużych kul ze śniegu. Po pewnym czasie były one większe od Marysia. Nic więc dziwnego, że nie mogła pomagać braciom w ich lepieniu. Marysia wcale tym się nie przejmowała. Gdy chłopcy siłowali się z ogromnymi kulami śniegu, ona w tym czasie ulepiła własnego małego bałwana. Był tak mały, że bez trudu można go było unieść na rękach. Miał śliczne czarne oczy z guzików, nosek z małej marchewki i usta z kawałka buraka. Chłopcy również uporali się ze swoim bałwanem. W porównaniu z bałwankiem Marysi wyglądał na prawdziwego olbrzyma. Po długiej zabawie dzieci zziębnięte musiały wracać do domu, gdzie czekała już na nich mama z ciepłą herbatą. Siedząc przy stole wszyscy wyglądali przez okno. Na podwórzu stał duży bałwan, którego ulepili chłopcy, a obok niego stał malutki bałwanek, którego zrobiła Marysia. Dziewczynce zrobiło się żal bałwanka. Przecież nie można tak małego bałwanka zostawić samego na noc – pomyślała Marysia. Postanowiła zabrać go do domu. Szybko ubrała się i poszła po bałwanka. Bez trudu go uniosła i po chwili razem byli już w domu. Widok Marysi z bałwankiem na rękach zaskoczył wszystkich domowników. Mama próbowała przekonać dziewczynkę, że nie jest to dobry pomysł.
– Marysiu, bałwanki nie mogą mieszkać tam gdzie jest ciepło, w domu śnieg zamieni się w wodę i po twoim bałwanku zostanie tylko kałuża – tłumaczyła mama.
– Ale bałwanek jest jeszcze malutki, on się boi być w nocy na podwórku – upierała się Marysia, dodając – on może mieszkać w naszej lodówce tam jest przecież bardzo zimno.
Po wielu namowach, do których dołączyli również Marek i Patryk, mama zgodziła się na pozostawienie bałwanka w lodówce, ale tylko na jedną noc.
– Zgoda, bałwanek zostanie na jedną noc, jutro zabierzecie go na podwórko i dolepicie mu więcej śniegu. W ten sposób bałwanek urośnie, a gdy będzie już duży, to nie będzie bał się nocować na podwórku.
Dzieci były zaskoczone propozycją mamy. Marysi pomysł z powiększeniem jej małego bałwanka bardzo się spodobał. Następnego dnia rodzeństwo z małego bałwanka ulepiło dużego bałwana. Na podwórku stały teraz dwa duże bałwany. Łatwo jednak było poznać, który bałwan był Marysi. Ciągle miał mały nosek z marchewki, oczka z guzików i usta z kwakała buraka. Dzieci zziębnięte wróciły do domu. Siedziały przy stole, przez okno podziwiały bałwany na które sypał padający śnieg. Częstowały się sałatką warzywną, którą mama musiała wczoraj przyrządzić. Był to jedyny sposób by opróżnić część zamrażalnika i zrobić miejsce dla bałwanka.
– Mamo, a ile musimy zjeść sałatki by znowu zaprosić bałwana do naszego domu? – zapytała Marysia.
Na szczęście był to żart, wszyscy śmieli się, zajadali sałatkę i cieszyli się ciepłem rodzinnego domu w zimowy wieczór.

2. Omówienie utworu

– na co czekały dzieci?

– jak nazywało się rodzeństwo?

– co dzieci zrobiły na podwórku?

– czyj bałwan był duży?

– kto zabrał bałwana do domu?

– gdzie Marysia schowała bałwana?

– czy bałwan dziewczynki przetrwał do rana i co się z nim stało?

3. Zapraszam do zabawy z mąką. Drogie dzieci poproście rodziców aby pozwolili wam pobawić się z mąką – to będzie wasz śnieg. Mąkę rozsypujemy na stolnicy lub tacy. Waszym zadaniem jest narysować bałwana lub po prostu rysować esy-floresy. Mam nadzieję, że się uda. Pozdrawiam was serdecznie.

Grupa VII od 06.12.2021r. do 10.12.2021r.

 Piątek 10.12.2021r.

Temat: Zabawy ruchowe i gimnastyczne – zestaw własny.

Cele:  doskonalenie cech motorycznych: szybkości i zwinności. Wzmacnianie gorsetu mięśniowego kręgosłupa. Wdrażanie do zachowania zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń.

1. Ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe

  • Kto szybciej?

Dzieci spacerują po dywanie, na umówiony sygnał, np. klaśnięcie jak najszybciej siadają na krześle, stają na jednej nodze, kładą się na brzuchu, itp.

  • Wierszowanki  – pokazywanki

Ręce w dole, ręce w górze,

Rysujemy koło duże,

Skok do góry, ręce w bok,

Teraz w przód zrób jeden krok,

Skok do tyłu, skok na jednej nodze,

Teraz usiądź na podłodze.

  • Rodzic i dziecko leżą naprzeciwko siebie w parach

Podawanie do siebie piłki rękami (ramiona ułożone w bok, łokcie uniesione)

Siłowanie – obie osoby trzymają piłkę. Na sygnał każdy ciągnie piłkę do siebie licząc np. do pięciu. Wygrywa ten, kto zabierze piłkę.

Klaskanie – dziecko powtarza rytm, którą rodzic pokaże (przy uniesionych łokciach).

Dmuchanie – podawanie do siebie piłeczki ping-pongowej dmuchając ją.

  • Rodzic i dziecko leżą obok siebie

Rzucanie – rzucamy jak dalej oburącz  np. kulkę papierową. Następnie czołgamy się po woreczek.

Ślizganie – leżąc na podłodze (lub na kocyku) ślizgi na brzuchu (ważne, by ręce odpychały się równocześnie). Zabawę można przeprowadzić w formie zawodów rodzic – dziecko.

  • Rodzic i dziecko leżą na plecach, głowami do siebie

Z kijkiem – chwytamy rękami za wspólny kijek (nad głową), nogi podnoszą się dotykając go stopami i wracają na podłoże.

  • Rodzic i dziecko w pozycji siedzącej

Podaj butelkę! – turlanie stopami butelki do siebie

Porządkuj! – wrzucanie do butelki palcami stóp np. żołędzi, kulek papierowych, pogniecionych wcześniej stopami.

2.  Posłuchajcie przez chwilę jak mogły brzmieć odgłosy dinozaurów

https://www.youtube.com/watch?v=Lpx5qGNDNQk

3. Zabawy dźwiękonaśladowcze, połączone z wykonaniem instrumentów wydających „dinozaurowe” odgłosy.

Dzieci dostają zabawki dinozaurów i bawiąc się nimi, same wydają dźwięki jak dinozaury. Powtarzają po rodzicach np.: grrr, wrr, suszu, rzeza, rrrra, sarzu, wucza. Rodzic zachęca dzieci do inwencji własnej.

Po zabawie proponujemy dzieciom wykonanie prostego instrumentu, za pomocą którego dzieci mogłyby pobawić się w odgłosy dinozaurów. Do tego użyte zostaną gazety, krótkie i długie papierowe rolki, patyczki, kamyki, plastikowe butelki, reklamówki, piasek, suche liście, woda, guziki itp.

Dzieci próbują wydobyć ze zgromadzonych akcesoriów dźwięki przypominające ryki dinozaurów.

4. Znajdź różnice pomiędzy dwoma obrazkami. Możesz pokolorować obrazek online lub po wydrukowaniu. Miłej zabawy: https://drukowanka.pl/?startcoloring=aHR0cHM6Ly9kcnVrb3dhbmthLnBsL3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDIwLzExL2Rpbm96YXVyLXpuYWpkxbotcsOzxbxuaWNlLmpwZw

5. Jeżeli masz ochotę trochę pokolorować, to wybierz jakiegoś dinusia i do dzieła: https://kwiecien.academy/kolorowanki-dinozaury/

Czwartek  09.12.2021r.

Temat:  „Fruwający dinozaur” – praca plastyczna – technika mieszana.

Cele:  rozwijanie sprawności manualnej; zachęcanie do wykorzystywania w swojej pracy materiałów odpadowych, doskonalenie umiejętności dostrzegania elementów humorystycznych w słowach piosenki, budzenie zaciekawienia otaczającym światem, jego prehistorią.

1. Obejrzyjcie uważnie plansze i zobaczcie jak wyglądały dinozaury. Zwróćcie uwagę na to, czym się żywiły: https://przedszkolankowo.pl/2017/01/27/dinozaury-plansze/

2. Dzisiaj będziemy robić fruwającego dinozaura. Przygotujcie: rolkę po papierze toaletowym, klej, nożyczki, sznurek lub wstążeczkę oraz wydruk z wyprawki – link: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-bbplus-wyp/mobile/index.html#p=97

Wytnij wszystkie elementy. Rolkę oklej zielonym kartonikiem lub zieloną bibułą. Przyklej do niej pozostałe elementy w taki sposób jak na obrazku, przymocuj i zawiąż sznurek i dinozaur już gotowy.

3. Jeśli chcesz sprawdzić czy twój dinozaur lata, zatańcz z nim trzymając za sznurek do piosenki:https://www.mac.pl/piosenki/piosenki-olekiada#npbb    Seria Nowe przygody Olka i Ady – poziom BB+ piosenka  Dinozaur w szafce(na liście numer 14)4.

Zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz?”; poniżej przedstawiam kilka zdań na temat życia dinozaurów, waszym zadaniem jest odgadnąć czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe:

– Dinozaury wykluwały się z jaj.
– Dinozaury można spotkać w zoo.
– Tyranozaur był łagodny, jadł tylko rośliny.
– Za czasów dinozaurów rosły wielkie rośliny.
– Dinozaury były dwunożne, albo czworonożne,
– Dinozaury były łasuchami i lubiły jeść słodycze

5. Wasze ulubione zadanie, czyli sylabowanie. Nazwy dinozaurów są bardzo trudne, ale zachęcam do spróbowania podzielenia poniższych wyrazów na sylaby: (wiem, że sobie poradzicie!)

  • Triceratops
    • Diplodok
    • Tyranozaur
    • Stegozaur
    • Pterodaktyl
  • Życzę powodzenia.

 Środa 08.12.2021r.

Temat: „Dinozaury tu, dinozaury tam” – zabawa matematyczna w oparciu o prezentację multimedialną.

Cele:  Ćwiczenia w liczeniu – rozwijanie umiejętności liczenia; doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania poznanych zapisów cyfrowych liczb, porównywania wielkości, liczebności zbiorów, odróżniania liczenia błędnego od poprawnego.

1. Oglądajcie prezentację z rodzicami, którzy będą wam czytać napisy, a po obejrzeniu wykonajcie zadania matematyczne, które są na końcu prezentacji.

Aby otworzyć prezentację należy skopiować link. W tym celu trzeba najechać drugi napis i kliknąć prawym przyciskiem myszy. Wybrać opcję – kopiuj link. Pozdrawiam.

2. Taniec dinozaura. W czasie zwrotek tańcz jak chcesz a podczas refrenu wykonuj polecenia z piosenki.

3. Podczas słuchania wiersza „Spacer dinków”, policz na palcach ile było dinozaurów za każdym razem w miejscu kropek.


Jeden zielony dinek smacznie liście jadł,
Przyszedł żółty dinek i były dinki… (dwa).
Dwa dinki do lasu wielkiego raźnym krokiem szły,
spotkały dinka czerwonego i były dinki… ( trzy).
Trzy dinki usłyszały ciche szmery z krzaków,

wyszedł biały dinek i były już dinki… (cztery).
Cztery wesołe dinki grać w berka miały chęć,
zawołały dinka w plamki i było ich razem… (pięć).
Pięć dinków na polanie wołało głośno: Cześć!!!
Gdy przyszedł jeszcze jeden, to było wszystkich… (sześć).

4. Wykonaj zadania z kart pracy. Ostatni pokoloruj według podanego kodu.

                                  

Wtorek 07.12.2021r.

Temat: „Wegetozaur” – zabawa dydaktyczna na podstawie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby.

Cele:  rozwijanie mowy, poznanie wyglądu i nazw wybranych dinozaurów.

1. Obejrzyjcie bajkę o dinozaurach na pewno was zaciekawi.

2. Posłuchajcie uważnie opowiadania czytanego przez rodziców i odpowiedzcie na pytania:

Czym jest dinozaur?

Spróbujcie wymienić nazwy dinozaurów.

      Czy dinozaury można zobaczyć w zoo?

      Jak wyglądały dinozaury?

      Czym żywiły się dinozaury?

Na strychu u dziadków leży mnóstwo skarbów: meble, narzędzia, książki, zabawki i stare gazety. Wszystko pokrywa gruba warstwa kurzu, ale Olek się tym nie przejmuje. Spośród kolorowych pism wybiera te o życiu na Ziemi przed milionami lat.

   -Patrz Ada, dinozaury! – cieszy się. Pośpiesznie przerzuca kartki, a jego oczy robią się coraz większe z zachwytu.

  • A psik! A psik! – Ada i dziadek kichają raz po raz.
    • Śliczne, kche, kche – kaszle Ada.
    • Możecie sobie wziąć te gazety, tylko najpierw trzeba zetrzeć z nich kurz. Potem zniesiemy je do pokoju – mówi dziadek i kicha dalej.

   Dziadek dobrze wie czym sprawić przyjemność wnukom. Olek i Ada interesują się dinozaurami. Ulubioną maskotką Ady jest dinozaur. Olek od roku zbiera obrazki tych pięknych prastarych gadów. Założył nawet specjalny album. Wkleja do niego najpiękniejsze obrazki. Każdy obrazek jest podpisany. Ma już tyranozaura, brachiozaura, triceratopsa i diplodoka. Teraz będzie mógł znacznie poszerzyć swoją kolekcję.

   Dużo roboty z tym odkurzaniem, jednak wreszcie Olek i Ada rozkładają pisma na podłodze w pokoju i otwierają buzie z zachwytu. Resztki kurzu osiadają im na językach. A co tam. Olka i Ady nie zniechęci jakiś złośliwy kurz. Olek bierze nożyczki i wycina najładniejsze obrazki z czasopism dziadka. Ada ogląda ilustracje w albumie Olka. Próbuje znaleźć na nich dinozaura podobnego do jej maskotki. Dinozaury przypominają jej smoki z bajek, pewnie dlatego tak bardzo je lubi. Wprawdzie w bajkach niektóre smoki zjadają królewny i księżniczki, ale przecież Ada nie jest ani księżniczką ani królewną. A smoki są tylko w bajkach. Dinozaury zresztą też – tak uważa Ada.

   W albumie nie ma takiego dinozaura, jakiego szuka Ada. Ogląda więc obrazki wycięte przez Olka. Także nic. Postanowiła uzupełnić braki w albumie brata. Wyjmuje z plecaka swoje skarby. Jest wśród nich piękne zdjęcie ulubionej maskotki. Sama je zrobiła. Na zdjęciu nie zmieściła się głowa, ale poza tym jest wprost idealne. Są łapy, brzuch i ogon. Olek będzie miał się czym pochwalić przed kolegami, którzy też zbierają obrazki dinozaurów.

   Ada znajduje pustą stronę w albumie , bierze klej i …

    – Co robisz? – Olek patrzy na zdjęcie Ady i wzdycha. – To zdjęcie maskotki, w dodatku nie   widać na nim jej głowy. Ja zbieram ilustracje z prawdziwymi dinozaurami. Maskotki mnie nie interesują – tłumaczy siostrze i odkłada zdjęcie na bok.

Ada kręci głową. Co ten Olek mówi?

      – Nie ma prawdziwych dinozaurów. Widziałeś choć jednego w lesie albo w zoo. Smoki i  dinozaury są tyko w bajkach – tłumaczy z przekonaniem.

      -Teraz nie ma już dinozaurów, ale kiedyś chodziły po ziemi. Zostały po nich szkielety i odciski łap. Na tej podstawie naukowcy potrafią określić, jak wyglądały. Przypomnij sobie, co opowiadałem wam kiedyś o „straszliwych jaszczurach” – mówi dziadek.

     – No dobrze – mruczy Ada i zabiera swoje zdjęcie. Faktycznie zapomniała , że dinozaury naprawdę żyły na ziemi. Było to bardzo, bardzo dawno temu. Dziadek wspominał o tym i jeszcze mówił, że słowo „dinozaur” znaczy właśnie „straszliwy jaszczur”. Ale nie wszystkie dinozaury były straszliwe . Roślinożerne na pewno dałyby się pogłaskać.

   – Twoja maskotka przedstawia brachiozaura – mówi Olek. – Zrób jej zdjęcie, ale tak, żeby zmieściła się na niej głowa, może wtedy pozwolę ci je wkleić na ostatniej stronie albumu.

     – To nie jest żaden brachiozaur! – chmurzy się Ada. – To wegetozaur. Wszystkie wegetozaury były bardzo łagodne, bo jadły tylko rośliny i miały tak duże brzuchy, że ich głowy nie zmieściłyby się na żadnym zdjęciu.

       Olek przewraca oczami. Ada jak rzadko kto potrafi człowieka zdenerwować!

3. Posłuchajcie piosenki „Dino i zabawa w „chowanego” wystukując rytm np. klockami lub kredkami.

4. Naśladujcie dokładnie wszystkie ruchy przedstawione w opowieści ruchowej na zamieszczonym filmie

5. Pokoloruj obrazek dinozaura

Poniedziałek 06.12.2021r.

Temat:  „Orszak Mikołajowy” – zabawa językowa w oparciu o film edukacyjny.

Cele: Rozwijanie mowy poprzez wypowiadanie się całymi zdaniami, dzielenie słów na sylaby, rozróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie. /p.p. IV 2

1. Obejrzyjcie uważnie video od Mikołaja i odpowiedzcie na kilka pytań;

  • Jak wygląda Mikołaj?
  • Co robi przez cały rok a co szóstego grudnia czyli dzisiaj?
  • Kto czeka na jego przyjście?
  • Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przyszedł?
  • W jaki sposób można podziękować za przyniesione prezenty
  • Podzielcie na sylaby słowa: Mikołaj, elfy, Laponia, prezenty, renifery a następnie powiedzcie jakie dźwięki słyszycie na początku i na końcu każdego słowa.

2. Zaśpiewajmy Mikołajowi piosenkę:

Mikołaj, Mikołaj, jedzie samochodem,

bo gdzieś zgubił saneczki w tę mroźną pogodę.

    Hu,hu, ha, trala la

    co to za Mikołaj ?

    Hu,hu, ha, trala la

    co to za Mikołaj ?

Mikołaj, Mikołaj lat ma już bez liku,

a prezenty dziś wiezie dzieciom w bagażniku.

    Hu,hu, ha, trala la

    co to za Mikołaj ?

    Hu,hu, ha, trala la

    co to za Mikołaj ?

3. Zapraszam wszystkie dzieci na Zimowe zagadki:) Mam nadzieję, że bezbłędnie odpowiecie na wszystkie pytania. 

4. A teraz wykonajcie karty pracy:

Grupa VI od 29.11.2021 do 03.12.2021

Piątek 03.12.21r.

Temat: „Dino – skamieliny”- zabawy  plastyczne.

Cele :  rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dziecka, jego indywidualnych zdolności twórczych, pobudzanie do kreatywności  i odkrywania przyjemności tworzenia, cieszenia się  z uzyskanego efektu.

1. Przepis na masę solną jest bardzo prosty i robi się ją szybko.

  • 1 szklanka soli
  • 1 szklanka mąki
  • pół szklanki wody (około, lepiej dolewać stopniowo).
  • wszystkie składniki należy zagnieść

Po zrobieniu masy  odciskamy figurki dinozaurów i odkładamy do wyschnięcia.

Teraz zimą warto skorzystać z ciepła kaloryfera i wysuszyć je na kaloryferze lub upiec w piekarniku. Następnie możecie się bawić w szukanie skarbu. W tym celu możesz wyciąć kształt stopy dinozaura z papieru i zrobić w domu ścieżkę prowadzącą do takiego skarbu. Do wykopalisk możesz dodać szyszki, ryż, kamyczki, dzięki czemu stanie się świetną zabawą sensoryczną. Odciski z masy solnej możecie też pomalować.

2. Zamrożone jajo dinozaura.

Potrzebujemy dinozaura i pudełko. Wystarczy włożyć dinozaura do pudełka, zalać wodą i włożyć do zamrażalnika. Zalewamy go wodą w pudełku i wkładamy do zamrażalnika. Za kilka godzin będzie gotowy.

 3. Zabawa „Słuchaj, a potem szukaj”.

Rodzic chowa dinozaura, tak, aby było go widać. Opisuje, gdzie on się znajduje np. na 3 półce, obok szuflad, między lalką a pajacem. Dziecko odnajduje dinozaura.

 Czwartek  02.12.2021 r.

 Temat: „Gdzie jest dinuś ?”- zabawa matematyczna.

 Cele: zachęcanie do podejmowania  działań matematycznych, rozwijanie poprawnego  orientowania się   w przestrzeni, doskonalenie spostrzegawczości.

Zapraszam do zabawy. Myślę, że każde z was ma zabawkę dinozaura jeśli nie, możecie do tej zabawy wykorzystać misia, auto lub ulubioną zabawkę. Ważne jest to abyście uważnie słuchały poleceń, które trzeba wykonać – zaczynamy:

–  weź dinozaura w prawą rękę,
– połóż dinozaura przed sobą,
–  połóż go z tyłu,
– pomiędzy stopami,
– weź w lewą rękę dinozaura,
– połóż pod kolanami, itp.

Mam nadzieję, że udało się wam wykonać wszystkie polecenia.

Kolejna wspólna zabawa do tekstu. Do zabawy możecie wykorzystać figurki dinozaurów jeśli ich nie macie użyjcie różnych zabawek. Ułóżcie je na dywanie i po wyrecytowaniu tekstu zabieramy pierwszego dinozaura lub zabawkę. Waszym zadaniem jest dokładne opisanie wyglądu schowanej rzeczy.

Wujek Franek, ciotka Laura,

zobaczyli dinozaura.

Jak podnieśli krzyk,

to dinozaur znikł.

Po skończonej zabawie możecie się pobawić w „Ciepło – zimno”; chowamy zabawkę i naprowadzamy szukającego do miejsca gdzie ukryła się zabawka. Gdy szukający zbliża się do celu mówimy „ciepło” gdy się oddala mówimy „zimno”.

Powodzenia.

Środa 01.12.21r.

Temat : „W świecie dinozaurów” – zabawa dydaktyczna

Cele główne: rozbudzanie ciekawości poznawczej, zainteresowania zadaniami poznawczymi i społecznymi, rozwijanie kompetencji emocjonalnych i społecznych.

1. Powitanie i wprowadzenie w tematykę zajęć

Drogie dzieci, zapraszam Was do świata dinozaurów. Jak wiecie, dinozaury żyły na świecie dawno temu, tak dawno, że nie było wtedy na Ziemi ani ludzi, ani wielu innych zwierząt, które możemy spotkać dziś. Dinozaury wyglądały bardzo różnie: jedne miały skrzydła, a inne kolczaste kołnierze, jedne latały, inne biegały, miały długie szyje i ogony, wielkie i małe głowy… Dziś wiemy, że na ziemi żyło bardzo wiele rodzajów dinozaurów, takich jak: diplodok, spinozaur, apatozaur, centozaur, bronchozaur i inne… Niektóre dinozaury odżywiały się wyłącznie roślinami, w tym owocami, częściami drzew – pnączami, liśćmi. Niektóre owoce są bardzo egzotyczne – z pewnością znacie arbuzy, kokosy, banany czy ananasy, ale czy słyszeliście o liczi, kaki lub pomelo? Oprócz dinozaurów odżywiających się roślinami, były również dinozaury mięsożerne, które zjadały inne zwierzęta, np. małe ptaki lub ssaki. Niezależnie od tego, w jaki sposób się odżywiały, wszystkie dinozaury wykluwały się z jaj. Dziś w taki sposób na świat przychodzą ptaki, krokodyle czy żółwie. Dinozaury żyły w innych warunkach, niż my teraz, na naszej planecie było bardziej gorąco, pojawiały się również silne ulewy, trwające wiele dni. Wyginięcie dinozaurów miało związek ze zmianą warunków ich życia oraz uderzeniem w naszą planetę asteroidy, czyli obiektu krążącego w kosmosie. Dziś możemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie dinozaurów dzięki pracy paleontologów, czyli specjalistów pracujących w wykopaliskach. Dzięki swojej wiedzy, zdolnościom obserwacji i łączeniu faktów oraz wykorzystaniu specjalistycznych sprzętów: łopatek, pędzli, lup, mikroskopów, są w stanie uzyskać wiele informacji na temat życia przed wieloma tysiącami lat. Paleontolodzy i inni badacze mogą osiągnąć sukces dzięki współdziałaniu i współpracy. Was również zapraszam do wspólnej przygody w odkrywanie świata dinozaurów.

2. Wyprawa do świata dinozaurów -zapraszamy do zabawy domowników.

Każdy uczestnik zabawy losuje połówkę obrazka dinozaura i tworzy parę z osobą, która wylosowała drugą część. Osoba, która wylosowała obrazek przedstawiający głowę dinozaura, pełni w parze rolę przewodnika. Jej zadaniem jest przeprowadzenie partnera, który ma zasłonięte oczy chustą lub szarfą, w bezpieczny sposób przez długość sali, omijając przeszkody (mogą być utworzone z materaca, kształtek gimnastycznych, krzesełek). Na końcu trasy umieszczona jest duża płaska taca wypełniona sypką substancją (np. piaskiem, kaszą manną, bułką tartą) oraz przygotowane pędzle w różnych rozmiarach. Dziecko, które pokonało trasę, wybiera pędzel i z jego użyciem wydobywa spod substancji szablon kości dinozaura. 

Po pokonaniu trasy przez uczestników, następuje zmiana ról, tak, aby każdy  doświadczyło roli przewodnika i bycia prowadzonym oraz miał szansę odkryć w wykopalisku swoją kość.

3. Tworzymy własnego dinozaura

Każde z dzieci – samodzielnie lub z pomocą nauczyciela – odpowiada na pytanie zapisane na odwrocie wykopanego szablonu kości. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie, dzieci umieszczają szablon kości na arkuszu szarego papieru, wspólnie projektując model dinozaura.

Przykładowe pytania:

  • Kiedy żyły dinozaury? Jakie warunki panowały wtedy na Ziemi?
  • Dlaczego wyginęły?
  • W jaki sposób dinozaury przychodziły na świat?
  • Jakie zwierzęta wykluwają się z jajek?
  • W jaki sposób poruszały się dinozaury?
  • Czym odżywiały się dinozaury?
  • Kto pracuje w wykopalisku?
  • Jakie sprzęty wykorzystuje paleontolog?
  • Skąd dziś czerpiemy wiedzę o dinozaurach?

Wtorek 30.11.2021r.

Temat: „Opowieść ruchowa o dinozaurach” – zabawy i ćwiczenia z dinozaurami.

Cele:  ćwiczenie  mięśni ramion i nóg,  doskonalenie uważnego słuchania i wykonywania poleceń, rozwijanie  koordynacji ruchowej oraz wzrokowo-ruchowej, utrwalenie nazw dinozaurów.

Zapraszam na film. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić. Film pomoże Wam w ćwiczeniach oraz utrwaleniu nazw dinozaurów. Przybliży Wam również ich wygląd a także pokaże gdzie żyły i jak się poruszały.

Życzę miłego dnia.

Poniedziałek 29.11.2021 r.

Temat: Poznajemy dinozaury – rozmowa na podstawie utworu.

Cele: tworzenie okazji do pogłębienia wiadomości na temat dinozaurów oraz budzenia zaciekawienia  światem przyrody i  jego prehistorią, doskonalenie sprawności i koordynacji  wzrokowo-ruchowej, rozwijanie wyobraźni.

Zapoznanie z wierszem. Rozmowa na temat wyglądu dinozaurów.

Ogon, tułów, szyja, głowa…
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli…
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego?
Bo wymarły.
Mam na myśli – …………..(dinozaury).

2. ”Berek dinozaur”- zabawa ruchowa z elementem skoku „Raz, dwa trzy dinozaurem jesteś ty”. Do zabawy zapraszamy wszystkich domowników.

„Dinozaur” – dziecko  podskakuje obunóż, ma dotknąć osobę biorącą udział w zabawie, która ucieka także podskakując. Dotknięte osoba zostaje dinozaurem.

Zapraszam do wykonania ćwiczeń w kartach.

Grupa IV od 08.11.2021 do 15.11.2021

Poniedziałek 15.11.2021r.

  1. Temat: „ Płynie Wisła, płynie”- zabawy muzyczno- ruchowe przy piosenkach patriotycznych.

Cele: Usystematyzowanie wiedzy dzieci na temat nazwy państwa w którym żyjemy, najdłuższej rzeki, symboli narodowych; doskonalenie koordynacji ruchowej dzieci.

  • „ Muzyczne stop”- zabawa z muzyką-  włącz i rób to do czego zaprasza cię piosenka.

https://www.youtube.com/watch?v=ronZO0kOt9o&ab_channel=KANA%C5%81DLADZIECI-KUKURYKU

  • Kochani jeśli macie atlas to przynieście go, otwórzcie i poszukajcie państwo w którym mieszkamy. Czy już znalazłyście, wiecie jak się nazywa- tak Polska, poszukajcie i powiedzcie jaka rzeka płynie przez całą Polskę, jest najdłuższa- widzicie już?- tak to Wisła, a przypomnijcie po czym możemy poznać, że jesteśmy w Polsce?- tak po fladze, godle, hymnie państwowym, po tym że mówimy po polsku, czy jeszcze po czymś? A jak nazywa się twoja miejscowość- jest to miasto, czy wieś?

Jeśli nie masz atlasu nie martw się popatrz:

  • Posłuchajcie wiersza, który utrwali waszą wiedzę o naszym kraju.
  • Co to jest Polska?” – słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego

Co to jest Polska? –
Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska – to wieś i las
i zboże w polu,
szosa, którą pędzi
do miasta autobus,
i samolot, co leci
wysoko, nad tobą.
Polska – to miasto,
strumień i rzeka,
i komin fabryczny,
co dymi z daleka,
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną.
Polska to jest także twój rodzinny dom.
A przedszkole?
Tak – i przedszkole,
i róża w ogrodzie
i książka na stole.

  • „ Płynie, Wisła płynie”- improwizacja ruchowa, zapraszam do zabawy przy piosence.

https://www.youtube.com/watch?v=4go49Ey13rM&ab_channel=ks.BiskupAntoniD%C5%82ugosz-Topic

Na pewno masz w domu jakąś wstążkę, mamy apaszkę lub pasek z materiału poproś rodzica niech poszuka i ci da. Chwyćcie wstążkę lub inny materiał w dłoń i wykonujcie ruchy, tańczcie tak jak czujecie. Słuchajcie muzyki. Gdy jest szybka, tańczcie szybko, gdy jest wolniejsza, tańczcie wolniej. Jeśli jednak nie wiesz to zapraszam rodziców pomóżcie, poprowadźcie pokaz improwizacji ruchowej przez cały utwór, a dzieci naśladujcie rodziców. 

  • „ Krakowiaczek:- zabawa ruchowa, przypominacie sobie tę muzykę- zapraszam jedna ręka w górę, druga na boczek i nóżka nóżkę goni, lekko, żeby nić nie przewrócić w pokoju.

https://www.youtube.com/watch?v=dlAFVAKEHro&ab_channel=HeyKids-PiosenkiDlaDzieci

  • „ Jesteśmy Polką i Polakiem”- taniec do piosenki, przypominacie sobie zapraszam również do śpiewu.

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM&ab_channel=Niezwyk%C5%82eLekcjeRytmiki

Jeśli masz jeszcze siłę to zapraszam cię: narysuj kontur granic Polski i nanieś główne miasta Polski za pomocą symboli ( Warszawa- syrenka, Lublin- Zamek Lubelski, góry, rzekę Wisłę, Morze Bałtyckie, a może byłeś na wakacjach w ciekawym miejscu i przedstawisz to na mapie? – zapraszam, wiem, że potrafisz.)

2. Temat: Zumba dla dzieci- ćwiczenia taneczno- ruchowe.

Cele: Rozwijanie koordynacji ruchowej dzieci, poczucia rytmu oraz wytrzymałości fizycznej.

Ubierz się w wygodny, sportowy strój, zdejmij ciapy i skarpety i zaczynamy ćwiczenia z muzyką- udało się brawo możesz powtórzyć. https://www.youtube.com/watch?v=iKeatJK181Q

Piątek 12.11.2021r.

Temat: „ Sławni Polacy”- praca z obrazkiem.

Cel: Zapoznanie dzieci z Polakami zasłużonymi dla naszego kraju, rozwijanie zainteresowań historią naszego kraju.

  • Posłuchajcie piosenki i powiedzcie jacy 4 wielcy Polacy pojawili się w niej.

Ci wielcy Polacy wymienieni w piosence, nim stali się sławni na całym świecie, byli zwykłymi dziećmi. Nie zawsze mieli najlepsze oceny, czasem spóźniali się do szkoły, zdarzało im się nie rozumieć trudnych zadań. Na pewno warto poznać ich życiorysy.

https://www.youtube.com/watch?v=Sguqnuc7owI&ab_channel=Jaros%C5%82awPi%C4%85tkowski

  • A o to inni wielcy Polacy: Bolesław I Chrobry– pierwszy  król Polski;

Maria Skłodowska- Curie– fizyk i chemik; pierwsza kobieta w historii, której nadano tytuł profesora i była zatrudniona jako pracownik na wyższej uczelni; odkryła dwa nowe pierwiastki: polon i rad; zdobyła z mężem Nagrodę Nobla; Irena Szewińska– jedna z najlepszych polskich lekkoatletów a w 1974r. uznana za najlepszą sportsmenkę świata, Robert Korzeniewski– chodziarz; najbardziej utytułowany polski sportowiec.

Czy znajdziesz ich wśród innych wielkich Polaków- poproś rodzica o pomoc.

Zapraszam do kolorowania- wybierz postać, która najbardziej podoba ci się ze swoich osiągnięć.

Środa 10.11.2021r.

I Temat: „ Polska, sąsiedzi i nasze symbole narodowe”- zabawa dydaktyczna.

Cel: Zapoznanie z państwami graniczącymi z Polską, utrwalenie wiadomości na temat polskich symboli, rozwijanie pamięci.

  1. Czy wiesz jak nazywają się państwa, które graniczą z naszym krajem?
  2. Jak myślisz czy potrzebni są sąsiedzi, czy warto z nimi żyć w zgodzie?
  3. Obejrzy i zapamiętaj nazwy państw: Rosja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy i Niemcy. Jakie kolory mają poszczególne flagi naszych sąsiadów. Czy zapamiętałeś (-aś) nazwę państwa i wygląd flagi?
  1. A czy pamiętasz jak powstało państwo polskie, jakie mamy symbole narodowe i jakie zbliża się święto 11 listopada? Przypomni ci film- obejrzyj go?

www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A&ab_channel=IPNtvPL

  • A teraz krótki quiz o naszych symbolach narodowych:
  • Jak nazywa się gród, który był stolicą Polski? ( Gniezno)
  • Jak miał na imię jeden z trzech braci, który założył Gniezno? ( Lech)
  • Dokończ zdanie- nasze godło to…….. biały na ……….. tle. ( orzeł, czerwonym)
  • Nasza flaga to- wskaż flagę Polski a czy pamiętasz jak nazywają się państwa, których flagi są obok? ( Niemcy, Rosja)
  • Jak nazywa się hymn Polski? ( Mazurek Dąbrowskiego)
  • Jak nazywa się stolica Polski? ( Warszawa)
  • Jakiej jesteś narodowości? ( Jestem Polakiem- Jestem Polką)

II. Temat: „ Mazurek Dąbrowskiego”- nauka hymnu polskiego.

Cel: Zapoznanie dzieci z hymnem Polski, doskonalenie słuchu muzycznego, doskonalenie umiejętności wokalnych.

  • Posłuchaj hymnu polskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=DevmLQmIS7k&ab_channel=tygrysi%C4%85tka

  • O czym był hymn?
  • Kiedy możemy usłyszeć hymn polski? ( na ważnych uroczystościach państwowych, kiedy jest rozgrywany mecz reprezentacji Polski, kiedy Polak zdobywa złoty medal na olimpiadzie lub mistrzostwach).
  • Posłuchaj jeszcze raz hymnu.
  • A teraz posłuchaj słów i powtarzaj po wersach:

 1. Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.


Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

2. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski…

3. Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.


Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski…

4. Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Refren: Marsz, marsz, Dąbrowski…

  • Czy możesz zaśpiewać sam? Zapraszam – oto podkład muzyczny
  • Pamiętasz jaką postawę przyjmujemy gdy śpiewamy hymn polski?

https://www.youtube.com/watch?v=VIsFOEMErAU&ab_channel=gegosxd

  • Pokoloruj obrazek- pamiętaj, że dzieci trzymają flagę Polski. Wywieś flagę 11 listopada.

Wtorek 09. 11. 2021r.

I. Temat: „ Jesteśmy Polką i Polakiem”- zabawy przy piosence.

Cel: Doskonalenie słuchu muzycznego dzieci, poczucia rytmu oraz kształcenie umiejętności wokalnych. Nauka refrenu piosenki.

  • Słuchanie piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM&ab_channel=Niezwyk%C5%82eLekcjeRytmiki

  • Rozmowa po wysłuchanej piosence:

– Ile zwrotek ma piosenka?

– O czym była piosenka?

– Jakie miasta były wymienione?

– Jak nazywa się stolica Polsk?

– Jak nazywa się rzeka, która wypływa z gór i wpada do morza?

– Nad jakim morzem leży Gdańsk?

  • Zabawa ruchowa do piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=-tE4TZWoYv0&ab_channel=ARTOFSOULKids

  • Słuchanie jeszcze raz piosenki, wspólne śpiewanie refrenu piosenki.

 II Temat: „To Polska, moja ojczyzna” – zajęcia plastyczne.

Cel: Poznawanie nowej techniki plastycznej – malowanie na podkładzie z kaszy jęczmiennej oraz rozwijanie sprawności manualnych dzieci.

  • Posłuchajcie rymowanki I. Fabiszewskiej:

Ojczyzna to miejsce,

które bardzo kochamy.

Nazwę naszej ojczyzny głośno wymawiamy.

Polska.

  • Utrwalanie polskich symboli narodowych.
  • Rodzic pyta:

– Jakie znacie polskie symbole?

– Jak wygląda godło Polski?

– Jak wygląda flaga Polski?

– Jakie kolory występują na fladze i na godle Polski?

  • Materiały potrzebne do wykonania pracy: wycięty kontur mapy Polski. ze sztywnego papieru lub z tektury, plastikowe pojemniki, kasza jęczmienna, mocny klej, np. wikol, biała farba i czerwona farba, pędzel.

Dziecko pokrywa całą powierzchnię papieru mocnym klejem, a następnie posypuje kaszą jęczmienną z pojemniczków. Potrząsają kartonem, usuwając z niego zbędną część kaszy. Dzieli kontur mapy Polski na dwie części – górną część malują na kolor biały, a dolną – na kolor czerwony.

Grupa V od 14.10.2021 do 22.10.2021

smart

Czwartek 21.11.2021

Temat I: „Dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i spadają z drzew?”- zabawa dydaktyczna.

Cele: utrwalenie wiadomości o aktualnej porze roku — jesieni; poszerzanie wiedzy na temat zmian zachodzących w przyrodzie; kształtowanie poszanowania dla przyrody i uwrażliwianie na jej piękno.

  1. Rodzic odczytuje zagadkę:

Co to za pani w złocie, czerwieni
sady maluje, liście przemieni?
A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje
śnieżna zawieja po niej zostanie? / jesień/

  • Wysłuchanie opowiadania Joanny Gornisiewicz pt. „Opowiastka dla Szymka, czyli dlaczego drzewa jesienią zmieniają kolor liści”.

Dosyć dawno temu, jeszcze ani was ani mnie nie było na świecie, wszystkie drzewa miały zawsze zielone liście. Gdy przychodziła jesień, liście kurczyły się, usychały i z cichym szelestem spadały na ziemię. Ale wciąż były zielone. Drzewom to wcale nie przeszkadzało i w ogóle się nie zastanawiały, dlaczego tak jest.
Ale na pewnej leśnej polanie rósł sobie młody dąbek. Nazywał się Żołędziowa Czapeczka. I taką miał naturę, że wszystko go interesowało i wciąż dopytywał się: a dlaczego tak?
Któregoś dnia obudził się rano i zaraz przyszło mu do głowy takie pytanie:
— A dlaczego ja mam zielone liście? Przecież niebo zmienia swój kolor i chmury są ciągle inne i nawet zając na zimę zmienia futerko z szarego na białe… A ja mam ciągle zielone liście — i postanowił to zmienić. Napił się czystej, źródlanej wody, przyczesał liście i wyruszył w drogę. (Drzewa potrafiły jeszcze wtedy chodzić, ale najczęściej im się nie chciało, więc wrastały zbyt mocno w ziemię i nie mogły się już nigdzie ruszyć.) Wędrował przez góry i równiny, potem przez gęsty las, a każdego, kogo spotkał, pytał:
— A dlaczego ja mam zielone liście?
Oczywiście nikt mu nie umiał odpowiedzieć, aż w końcu spotkał starą, mądrą brzozę, która mu poradziła:
— Idź wzdłuż Wielkiej Krętej Rzeki. U jej źródeł znajdziesz skrzata Mitipata — pana tej krainy, jego zapytaj.
Żołędziowa Czapeczka tak właśnie zrobił. Poszedł do źródeł Wielkiej Krętej Rzeki, a gdy zobaczył małego człowieczka w zielonym ubraniu, domyślił się, że to jest Mitipata. Pokłonił mu się, grzecznie przywitał i zapytał:
— Proszę, powiedz mi, dlaczego ja mam cały czas zielone liście?
Mitipata zamyślił się głęboko. W końcu powiedział:
— Nie mogę ci odpowiedzieć tak od razu, muszę się nad tym dobrze zastanowić. Ty w tym czasie rozgość się proszę na mojej polanie.
Mijały dni, a Mitipata wciąż myślał. Żołędziowa Czapeczka czekał cierpliwie, bo wiedział, że zadał trudne pytanie. Wreszcie, gdy po wielu dniach nadeszła jesień, Mitipata wstał i powiedział:
— Właściwie nie wiem, dlaczego ty i inne drzewa macie zielone liście, ale na pewno masz rację, to strasznie niesprawiedliwe i koniecznie to trzeba zmienić.
Zaraz też przywołał trzy sroki i kazał im rozgłosić po całej krainie, że każde drzewo chcące zmienić kolor liści ma się zgłosić na jego polanie. Sroki odleciały, a wtedy Mitipata zwrócił się do Żołędziowej Czapeczki:
— Zmianę koloru liści zaczniemy od ciebie. Jaki kolor najbardziej lubisz?
— Brązowy, brązowy! — Żołędziowa Czapeczka aż podskoczył z radości.
— Dobrze, niech będzie brązowy — i Mitipata zaczął się kręcić w kółko, a kręcił się tak szybko, że nie było widać ani rąk, ani nóg, ani zielonego ubrania, a całą polanę zasnuł siwy dym. W końcu dym opadł, Mitipata zatrzymał się, a Żołędziowa Czapeczka stwierdził ze zdziwieniem, że wszystkie jego liście mają piękny, brązowy odcień. Uszczęśliwiony ucałował Mitipatę w oba policzki i w nos i popędził do domu.
Jeszcze przez wiele dni przychodziły na leśną polanę różne drzewa i prosiły o zmianę koloru liści, a Mitipata spełniał ich życzenia. Właśnie, dlatego jesienią jawor ma żółte liście w czarne kropki, klon łaciate z przewagą czerwieni, jesion żółtozielone, brzoza złociste, zaś modrzewiowe igiełki są żółtobrązowe. Nie wszystkim drzewom chciało się wyruszyć w tak daleką podróż i ich liście są cały czas zielone — wiesz, które to drzewa?

  • Rozwiązanie problemu zawartego w temacie – usystematyzowanie wiadomości i

informacji na temat zmiany koloru liści i ich opadania w okresie jesieni. Drzewa zrzucają liście, aby nie tracić przez nie wody w czasie zimy. Sygnałem do zrzucenia liści jest dla drzew długość dnia. Gdy jesienią dni stają się krótsze, między liściem a gałązką drzewa tworzy się przegroda, która sprawia, że do liścia przestaje dopływać woda. Liść usycha i przy podmuchu wiatru odpada od gałęzi.
Zielony barwnik liści powstaje w wyniku działania promieni słonecznych. Gdy zbliża się zima i słońce świeci krócej, powstaje go dużo mniej. Wówczas główną rolę w tworzeniu barwy liścia zaczynają odgrywać inne barwniki, np., żółte lub pomarańczowe.

Dąb jesienią
Klon jesienią
Jesion jesienią
Modrzew jesienią

Nie wszystkie drzewa przyszły do skrzata. Ich „ liście” pozostają cały czas zielone i nie spadają z drzew na zimę. Czy wiesz, które to drzewa?

Sosna
Świerk
Jodła pospolita

Drzewa iglaste, poza modrzewiem nie zmieniają koloru igiełek jesienią.

  1. Teraz zobaczcie krótki film.

https://www.youtube.com/watch?v=jBpVLrsm3xc

Temat II: „ Kolorowe liski”- ilustracja ruchowa piosenki.

Cele: nauka piosenki, rozwijanie umiejętności układania ilustracji ruchowej do piosenki.

„ Kolorowe listki”

Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały.
Kolorowe listki na wietrze szumiały.
Szu, szu, szu, szumiały wesoło.
Szu, szu, szu, wirowały w koło.

Kolorowe listki bardzo się zmęczyły.
Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.
Hop, hop, hop, tak sobie skakały.
Hop, hop, hop, w koło wirowały.

Kolorowe listki spadły już na trawę.
Kolorowe listki skończyły zabawę.
Cicho, sza, listki zasypiają.
Cicho, sza, oczka zamykają.

Najpierw posłuchajcie piosenki.

Omówienie piosenki:

– Jakie jest tempo piosenki?/zmienne: najpierw wolne, potem staje się szybkie/

– Jaki jest nastrój? / wesoły/

– Jak piosenka jest zbudowana? /3 zwrotki/

https://www.youtube.com/watch?v=–P8F6fK2bg

Nauka piosenki na zasadzie echa. Dziecko powtarza tekst za rodzicem.

 Śpiew z podkładem muzycznym. Teraz spróbujcie pokazać ruchem to o czym śpiewacie. Ułóżcie ilustrację muzyczną do piosenki „ kolorowe listki”. Udanej zabawy.

ŚRODA 20.10.2021

I. Temat: Jak powstają chmury? –  zabawa badawcza.

Cele: Zapoznanie dzieci z procesem i warunkami powstawania chmur. Doskonalenie umiejętności wyciągania wniosków z zaobserwowanych doświadczeń. Zachęcanie dzieci dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

  • Pytania do dzieci:

– Co to są chmury?

– Gdzie możemy je zobaczyć?

– Czy są one nam potrzebne?

– Wiecie jak powstają? – Zobaczcie jak wyglądają chmury i jak się nazywają.

  • Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego

https://www.youtube.com/watch?v=PVGjzJYrMdM – chmury wideo edukacyjne.

https://www.youtube.com/watch?v=gkUWwZyXvLk  – propozycja doświadczenia.

  • Wnioski z doświadczenia:

Para wodna unosi się do góry, tak jak parują kałuże i inne zbiorniki wodne w ciepłe dni. Kostki lodu ochładzają parę wodną. Ona, stykając się z chłodnym powietrzem, tworzy chmury. Chmura występuje w powietrzu w postaci kropelek wody lub kryształków lodu. Często chmurę tworzy mieszanina kryształków lodu i kropelek wody. W poszczególnych chmurach mogą występować krople deszczu, śnieg, grad. Chmury są przenoszone prądami powietrza nad różne obszary, nad którymi zalega powietrze o różnej wilgotności. W związku z tym obserwujemy często zjawisko zanikania chmur (wyparowują) lub ich narastania. W rezultacie obraz chmur na niebie stale się zmienia. Chmury mają różną budowę. Biorąc pod uwagę kryterium fizycznej budowy chmur, wyróżniamy chmury: wodne, lodowe i mieszane. Ze względu na wysokości, na jakich notuje się występowanie chmur, wyróżnia się chmury niskie, średnie i wysokie.

II. Temat: Zumba dla dzieci- ćwiczenia taneczno- ruchowe.

Cele: Rozwijanie koordynacji ruchowej dzieci, poczucia rytmu oraz wytrzymałości fizycznej.

Ubierz się w wygodny, sportowy strój, zdejmij ciapy i skarpety i zaczynamy ćwiczenia z muzyką- udało się brawo możesz powtórzyć.

https://www.youtube.com/watch?v=iKeatJK181Q Zapraszam do pracy: weź flamastry lub kredki i rysuj pośladzie; pokoloruj powstały obrazek kredkami.

Wtorek 19.11.2021

Temat I: „ Dary jesieni”- zabawa matematyczna.

Cele: wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 3, rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie dostępnym dzieciom.

  1. Zabawy oddechowe.

Potrzebne będą: słomka, piórko, kubek z wodą.

Wkładamy piórko lekko do słomki i dmuchamy tak by piórko pofrunęło jak najwyżej. Następnie wkładamy słomkę do kubka napełnionego do połowy wodą i dmuchamy. Obserwujemy co będzie się działo. Powstają bąbelki

  • Kolorowe liście – przeliczanie.

Kolorowe liście wycięte przez rodzica  z papieru (dwa liście w kolorze żółtym, 1 liść w kolorze zielonym) bądź przyniesione np. liście klony, dębu, szarfy w kolorach liści, kartoniki z liczbami 1, 2.

Zadaniem dziecka jest pogrupowanie liści w tym samym kolorze i włożenie ich do odpowiedniej szarfy. Dziecko tworzy grupy liści zgodnie z kolorami. Następnie układa kartoniki z cyframi 1 i 2 przy szarfach, zgodnie z liczbą liści w każdej szarfie.

Rodzic zadaje pytania:

  • Ile liści jest w żółtej pętli? (2 liście)
  • Ile liści jest w zielonej pętli? (1 liść)
  • Czy w każdej grupie jest tak samo?
  • O ile jest więcej listków żółtych?
  • Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 3.

Potrzebne będą: kasztany, kartoniki z zapisanymi cyframi: 1, 2, 3, taca z np. kaszą manną.

  • Ćwiczenia utrwalające pojęcie liczby 1i 2

Rodzic  podaje polecenia dziecku:
• Klaśnij 2 razy.
• Tupnij 1 raz.
• Pokaż kartoniki z cyfrą 1 i 2.
• Weź do lewej ręki jeden kasztan, a do prawej dwa.
• W której ręce jest więcej kasztanów? O ile więcej?
• W której ręce jest mniej kasztanów? O ile mniej?

Teraz rodzic daje dziecku 6 kasztanów i kartoniki z cyframi: 1, 2, 3.
• Weź jeden kasztan.
• Weź kartonik z cyfrą 1 i ułóż pod swoim kasztanem.
• Weź dwa kasztany i ułóż obok jednego kasztana.
• Weź kartonik z cyfrą 2 i ułóż pod swoimi kasztanami.
• Gdzie jest więcej kasztanów? O ile więcej?
• Która liczba jest większa? O ile większa?
• Gdzie jest mniej kasztanów? O ile mniej?
• Która liczba jest mniejsza? O ile mniejsza?
• Weź dwa kasztany i jeszcze jeden kasztan. Ile masz kasztanów? Ułóż je obok pozostałych kasztanów.
• Weź kartonik z cyfrą 3 i ułóżcie pod kasztanami.

  • Omówienie wyglądu drukowanej cyfry 3 ( do czego jest podobna? co nam przypomina?)

• Przeczytaj kolejne liczby, zaczynając od najmniejszej.
• Przeczytaj kolejne liczby, zaczynając od największej.
• Wymień liczby mniejsze od 3.
• Wymień liczby mniejsze od 2.

Rodzic prezentuje dziecku jak prawidłowo piszemy cyfrę 3. Następnie dziecko kreśli ją w powietrzu, następnie pisze na tacy z kaszą.

https://www.przedszkola.edu.pl/kolorowanka-liczba-3.html

Pokoloruj wydrukowaną kolorowankę.

Temat II: „ Jesienna poleczka”- nauka piosenki.

Cele: wdrażanie do dbałości o wyrazistość i poprawność artykulacyjną śpiewanego tekstu; ćwiczenie słuchu i pamięci muzycznej poprzez zapamiętywanie melodii.

  1. Dziecko słucha piosenki.

https://www.mac.pl/piosenki/piosenki-supersmyki#smyki6

  „ Jesienna poleczka” (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk)

  1. Hej, jesienny wietrzyk

wciąż się z nami bawi,

sypie z drzew rudymi,

złotymi listkami.

Skoczną polkę tańczy

na jesiennych łąkach,

stuka, gra do taktu

na suchych gałązkach.

Ref.: Hop, hop, tup, tup, tup,

jesienna poleczka.

Hop, hop, tup, tup, tup,

tańczą Staś, Haneczka.

Hop, hop, tup, tup, tup,

tak tańczyć lubimy.

Jesienną poleczkę

z wietrzykiem tańczymy.

  • Hani wplótł w warkocze

śmieszne noski klonu,

Zuzi zrobił broszkę

z łupinek kasztanów.

Julce rogi z kitek

na głowie postawił,

świetnie przy tych psotach

wiatr się z nami bawił.

Ref.: Hop, hop, tup…

  • Kręci karuzelą,

huśta huśtawkami,

przez skakankę skacze

razem z dziewczynkami.

Chłopcom porwał piłkę

i sam gola strzelił,

wszystkie dzieci dzisiaj

wietrzyk rozweselił.

Ref.: Hop, hop, tup…

Rozmowa na temat piosenki. Rodzic pyta:

  • O czym jest ta piosenka?
  • Jaki jest wiatr w naszej piosence – wesoły, smutny czy może groźny?
  • Co zrobił wiatr dzieciom?

Rozmowa na temat budowy piosenki. Rodzic pyta:

  • Ile zwrotek ma piosenka?
  • Ile razy jest śpiewany refren?
  • Jaki jest nastrój piosenki? / wesoły, smutny/
  • Jakie jest tempo piosenki? / szybkie, wolne, umiarkowane/

Dziecko uczy się słów na zasadzie echa, powtarzając tekst za rodzice. Następnie śpiewa przy odtwarzanej piosence razem z rodzicem i samodzielnie. Miłego śpiewania.

PONIEDZIAŁEK 18.10.2021.

I. Temat:  „ Kaloszowy zawrót głowy”- praca z obrazkiem na podstawie opowiadania Agaty Widzowskiej.

Cele: Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania; rozwijanie mowy oraz kształtowanie umiejętności właściwego doboru stroju do pogody.

  • Ubierz się i wyjdź na balkon rozejrzyj się czy widzisz drzewa, krzewy? Jeśli tak jak one wyglądają, czy mają liście, jakiego są koloru, dlaczego liście poruszają się na gałęziach? Czy wiesz jak nazywa się drzewo, które widzisz? Dlaczego ubrałeś się przed wyjściem na balkon? Jaką mamy porę roku? Wracamy do domu.
  • Zabawa ruchowa: „Skoczny pajacyk”– ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Skoczna, dowolna muzyka w tle.

Jestem skoczny pajacyk.   – dzieci wykonują trzy podskoki

Mam czerwony kubraczek,  – dotykają tułowia rękami

dwa rękawy szerokie, –   wyciągają ramiona w bok,

dwa buciki wysokie- wskazują na stopy,

i czapeczkę do nieba.-  wznoszą ramiona, dłonie trzymają złączone nad głowami i     wykonują trzy tupnięcia.

Muzykę włączyć trzeba., – kładą ręce na biodrach.

  • Słuchanie opowiadania.

Ania i Bartek bardzo lubili chodzić z rodzicami na spacer. Nawet gdy padał deszcz, nie chcieli zostać w domu i budować kolejnej wieży z klocków. Zamiast tego woleli skakać po kałużach. – Trzeba wam kupić nowe kalosze i peleryny przeciwdeszczowe – powiedziała mama. – Rośniecie jak na drożdżach. – Ja jestem drożdżową babką, a Bartek plackiem – zachichotała Ania. Godzinę później dzieci i tata weszli do sklepu odzieżowego. W dziale obuwniczym stały rzędy butów w różnych rozmiarach i kolorach. Były wśród nich zamszowe półbuty, sportowe adidasy i trampki oraz buty trekkingowe do chodzenia po górach. – O, tutaj są kalosze! – zawołała Ania. Wybór był ogromny: jednokolorowe, fioletowe w białe kropki, kraciaste, łaciate lub w paski. Były nawet śmieszne kalosze z wzorami przedstawiającymi sadzone jajka, gąsienice w kapeluszach i statki kosmiczne. Należało tylko wybrać odpowiedni rozmiar. – Ja chcę takie – Bartek wskazał ogromny zielony kalosz. – To jest kalosz reklamowy. Służy jako informacja, że tu można kupić kalosze – powiedział tata ze śmiechem. – Pasuje tylko na wielką stopę smoka, a ty nosisz rozmiar trzydzieści dwa – wyjaśnił synkowi. Dzieci zaczęły przymierzać wybrane modele. Ani najbardziej podobały się żółte kalosze w błękitne żabki. Na pewno lubią wodę i będą sobie kumkały w kałużach – stwierdziła i zrobiła parę śmiesznych kroków. – Cha, cha! – przecież ty masz na nogach dwa lewe buty! – zaśmiał się Bartek. Rzeczywiście, Ania wybrała dobry wzór i rozmiar, ale nie zauważyła, że kalosze nie są do pary. Tata pomógł córeczce odszukać właściwy but i wszystko pasowało jak ulał. – Chciałbym te ze srebrnymi robotami – powiedział Bartek. Niestety, wybrane przez niego kalosze okazały się za małe i bardzo cisnęły go w palce. Większych rozmiarów tego modelu nie było, więc chłopiec zrobił naburmuszoną minę. – Nie chcę innych – powiedział. Obrażony, odwrócił wzrok i wpatrzył się w sufit. Dopiero wtedy zwrócił uwagę na dziesiątki wielobarwnych parasoli, które zwisały z góry i tworzyły jesienną dekorację. – Parasolowe niebo! – zawołał Bartek. – Tato, kup nam ten błękitny parasol, ten największy! – poprosił. – Przecież mieliśmy kupić kalosze i peleryny przeciwdeszczowe – odparł tata. – Nie chcemy pelerynek, wolimy parasol – stwierdziły dzieci. Bartek podszedł do półki i po chwili wrócił z błękitnymi kaloszami. – Te mi się podobają, a ten błękitny parasol bardzo do nich pasuje. I jest taki duży, że zmieścimy się pod nim razem z Anią. – Do moich błękitnych żabek też pasuje! – dodała Ania. – Jesteśmy bliźniakami i wszędzie chodzimy razem, więc możemy mieć jeden duży parasol zamiast dwóch pelerynek. Dzisiaj pada deszcz i wszystko jest szare i smutne, a ten parasol ma kolor nieba – przekonywał Bartek. Kiedy wrócili do domu, mama czekała na nich z pyszną, ciepłą kolacją. Najpierw zauważyła nowe kalosze dzieci, potem błękitny parasol, a na końcu wielkie czerwone kalosze w biedronki, które miał na nogach jej mąż. – Prawda, że ładne? Tatusiowie też mogą skakać po kałużach, prawda? – zachichotała Ania.

• Rozmowa na podstawie wysłuchanego tekstu.

– Co rodzice postanowili kupić dzieciom?

– Kiedy zakładamy kalosze?

–  Co jeszcze kupili w sklepie?

– Dlaczego dzieci potrzebowały dużego parasola?

 –  Co kupił sobie tata? í Jak wyobrażasz sobie swoje wymarzone kalosze?

 •  Parasole – rysuj po śladzie.

II. Temat:  Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem plastikowych butelek.

Cele: Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci. Wzmacnianie mięśni tułowia, grzbietu oraz stóp.

Potrzebna będzie plastikowa butelka.

  • Weź plastikową butelkę i stań w wygodnym miejscu, gdzie będziesz mieć wystarczająco dużo  przestrzeni do wykonywania ćwiczeń.
  • W staniu w lekkim rozkroku, butelka trzymana w dowolnej ręce- przekładanie jej z ręki do ręki: przed sobą, za sobą, nad głową …
  • Ćwiczenia tułowia: siad skrzyżny- kreślenie butelką koła wokół siebie ( prawa ręką i lewa ręką ).
  • Podskoki z butelką trzymaną między kolanami, skoki obunóż w różnych kierunkach pokoju.
  • Ćwiczenia mięśni grzbietu: leżenie przodem, butelka ułożona pod brodą, trzymana oburącz za końce- uniesienie w górę klatki piersiowej i łokci, a następnie szybki powrót do leżenia. ( Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie, cały czas trzymając butelkę ).
  • Ćwiczenia równowagi: podnieś wysoko kolano, przełóż butelkę pod kolanem.

( Powtarzamy ćwiczenie kilkakrotnie zmieniając nogę ).

  • Ćwiczenia mięśni grzbietu: leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, butelka umieszczona między stopami, stopy ustawione na podłodze- podnoszenie nóg ( z butelką ) do góry, opuszczanie na podłogę.
  • „ Taniec połamaniec”- dla chętnych ( zaproście rodzeństwo lub rodziców ).

https://www.youtube.com/watch?v=g51_VNmkCXs&ab_channel=Justynka-Topic

  • Ćwiczenia stóp: siad skulny, butelka leży przed stopami- toczenie jej do przodu i do siebie.
  • Siad skrzyżny wdech nosem z podniesieniem rąk do góry- wydech buzią ze skłonem do przodu z wyprostowanymi  rękami- palce dotykają podłogi ( powtarzamy kilka razy w umiarkowanym tempie wdech i wydech ). Dziękuję 🙂

15.10. 2021

Temat: Warzywa z ogrodu.

– Poznanie właściwości odżywczych i zdrowotnych warzyw, utrwalenie ich wyglądu i nazw.

  1.  Rodzic czyta opowiadanie o krainie w której nie znano warzyw ani owoców.

Dawno, dawno temu, daleko, daleko stąd żyli sobie król i królowa, którzy mądrze i sprawiedliwie rządzili swoim królestwem. Niestety wszyscy ich poddani, a także oni sami z roku na rok byli coraz smutniejsi i mieli mało siły. Dorośli nie mieli siły do pracy, a dzieci nie miały ochoty na zabawę. Królestwo stawało się coraz bardziej szare i ponure. Król codziennie zastanawiał się, co może być przyczyną tego, że wszyscy są jacyś słabi i smutni. Zwoływał wszystkich medyków i mędrców z całego królestwa, ale nawet oni nie mieli siły, żeby się zastanawiać nad przyczyną takiej sytuacji. Aż wreszcie mądry król wpadł na pomysł, że wyśle poza granice swego królestwa delegację, która poszuka lekarstwa na ich chorobę. Trudno było znaleźć ochotników na daleką wyprawę, ponieważ nikt nie miał siły ani ochoty na to, żeby wybierać się gdziekolwiek. Wreszcie zgłosił się pewien młodzieniec imieniem Kacper i oświadczył królowi, że chętnie wyruszy w poszukiwaniu leku na złe samopoczucie mieszkańców. Kacper otrzymał od króla wóz zaprzężony w parę koni oraz worek pieniędzy i czym prędzej wyruszył na wyprawę. Po 2 dniach wędrówki dotarł do sąsiedniego królestwa. Był bardzo zmęczony i głodny, więc zatrzymał się w pierwszej napotkanej karczmie. Kiedy podszedł do niego właściciel i zapytał o to, co życzy sobie do jedzenia, młodzieniec nie miał nawet siły aby zamówić potrawę. Więc karczmarz powiedział: – Wiem czego Ci potrzeba młodzieńcze na takie zmęczenie…. Po chwili przyszedł z wielkim talerzem warzyw i postawił go przed Kacprem. Do tego była szklanka świeżego mleka. Kacper ze zdziwienia wytrzeszczył oczy. – A cóż to takiego mości Panie Karczmarzu? Jak żyję czegoś takiego nie widziałem. Jakie piękne i kolorowe, ale czy na pewno nadaje się do jedzenia? Teraz to Karczmarz bardzo się zdziwił i zapytał: – Czy naprawdę nigdy w życiu nie widziałeś warzyw? Kacper potwierdził. Faktycznie widział warzywa po raz pierwszy w życiu. Z wielkim przejęciem chwycił w dłonie dojrzałego pomidora i spytał: – A jak to się je? Karczmarz nie mógł się powstrzymać od śmiechu, ale odpowiedział: – Wystarczy ugryźć… Kacper zatopił zęby w soczystym pomidorze… po raz pierwszy w życiu jadł coś tak pysznego. Z wielką ciekawością kolejno próbował smaku: ogórka, papryki, rzodkiewki a nawet cebuli. Karczmarz podziwiał wielki apetyt Kacpra aż w końcu nie wytrzymał i zapytał: – Czym w takim razie żywicie się w twojej krainie skoro nigdy w życiu nie jadłeś warzyw? I wtedy Kacper opowiedział, że w krainie, z której pochodził ludzie żywią się wyłącznie mięsem, pieczywem i słodyczami i nie znają takich rzeczy jak warzywa. – To owoców też nie jecie? Zapytał zadziwiony karczmarz. – Nieeee, a co to takiego? – Chodź za mną chłopcze – powiedział karczmarz i zaprowadził Kacpra do małego sadu, znajdującego się za karczmą. Kacper kosztował kolejno soczystych jabłek, gruszek i winogron. Czuł jak wstępują w niego jakieś niesamowite siły, ale nie bardzo wiedział dlaczego. Po tym wszystkim opowiedział karczmarzowi o celu swojej podróży czyli o zdobyciu lekarstwa dla mieszkańców królestwa. Karczmarz uśmiechnął się tylko i powiedział. – Myślę, że właśnie znalazłeś lekarstwo. Ludzie z twojego królestwa nie jadają warzyw i owoców, które zawierają mnóstwo cennych witamin i dlatego nie mają na nic siły. Zawiozę Cię jutro rano na targ, gdzie kupisz wszystkie te rzeczy, a także nasiona i sadzonki abyście mogli sami uprawiać warzywa i owoce a zobaczysz, że wszyscy szybko powrócą do sił. I tak też zrobili. Skoro świt wsiedli do wozu i pojechali na targ, gdzie miły karczmarz pomógł Kacprowi wybrać najdorodniejsze okazy, a także zakupić nasiona i sadzonki. Z wyładowanym po brzegi wozem Kacper ruszył w drogę do swojej ojczyzny. – I życzę wam dużo zdrowia – krzyknął na pożegnanie karczmarz. Rzeczywiście ludzie z kraju Kacpra zaczęli jeść warzywa i owoce i bardzo szybko odzyskali siły i radość życia. Mądry król podzielił wśród poddanych nasiona i sadzonki, a oni chętnie zajęli się hodowaniem warzyw i pielęgnowaniem drzew owocowych. Dzielnego Kacpra król pasował na rycerza herbu Witamina i odtąd wszyscy żyli zdrowo i szczęśliwie.

         Rozmowa rodzica z dzieckiem na temat opowiadania,  zadawanie pytań do treści wymyślonych przez rodzica.

Rodzic pyta o właściwościach owoców i warzyw, uświadamia dziecku co może zdarzy się gdy w ludzkim organizmie zabraknie witamin, których źródłem są owoce i warzywa.

 Wskaż na obrazkach ogród warzywny i sad.

– Spróbuj rozpoznać warzywa rosnące na grządkach.

– Zastanów się, które warzywa można jeść na surowo, a które tylko gotowane. – Jakie owoce można zobaczyć w polskich sadach.

  1. Zapraszam do obejrzenia bajki „Warzywa smaczne i zdrowe”.  /pierwsza bajka/

Powtarzaj nazwy warzyw razem z bohaterem bajki. Słuchaj uważnie a dowiesz się jak bardzo zdrowe są warzywa.

Ważne zadanie do wykonania. Po obejrzeniu filmu musisz zjeść jedno warzywo na podwieczorek, może być na kanapce.  Smacznego 😉

https://www.youtube.com/watch?v=OVcmZnAB9E0

dla utrwalenie nazw i wyglądu warzyw możesz obejrzeć jeszcze  jeden film.

https://www.youtube.com/watch?v=1dQ46kviLJw

  • Zabawa ruchowa: Kręgle ( ustawiamy puste butelki lub zbudowane wieże z klocków, wyznaczamy sobie odległość i próbujemy je zbić ziemniakiem lub grejpfrutem , liczymy punkty, zmiana ról z rodzicem).
  • „Wyścigi ziemniaków” – zrób slalom z klocków umieść ziemniaka na łyżce i zrób wyścigi z rodzicami. Wygrywa ten, kto szybciej dotrze do mety i nie zgubi ziemniaka. Powodzenia.
  • Posłuchaj piosenki: „Alfabet warzywno – owocowy”.

https://www.youtube.com/watch?v=gMZDply5YCg Pokoloruj warzywa i wytnij, jeśli przykleisz je na patyczek, np. do szaszłyków, możesz pobawić się w teatrzyk kukiełkowy.

Temat: Utrwalamy poznane cyferki.

– Doskonalenie umiejętności pisania poznanych cyfr po śladzie.

1. Obejrzy bajkę i policz na swoich paluszkach ile jest zwierzątek.

https://www.youtube.com/watch?v=BIPXadxKvZA

2. Przypomnij sobie jak uczyliśmy się pisać cyferki. Sprawdź kierunek pisania na karcie i pisz tak jak na obrazku pokazują strzałki.

Wykonaj karty pracy Rodzic czyta dziecku polecenia i sprawdza, czy dziecko dobrze wykonuje zadanie.

14.10. 2021r. Temat: „Witaminy ukryte w owocach” – zabawa dydaktyczna

– Doskonalenie umiejętności rozpoznawania owoców, utrwalenie nazw owoców.

– Zachęcanie dzieci do zdrowego stylu życia.

1. „Jak się nazywam” – praca z obrazkiem. Przyjrzyj się ilustracji, nazwij owoce, które rozpoznałeś. Podziel nazwy owoców na sylaby, zastanów się jaka głoska jest na początku.

– banan – podział na sylaby: ba – nan – na początku słowa słyszymy głoskę b

2. Rozwiąż zagadki. Rodzic czyta zagadkę, dziecko podaje rozwiązanie. Gdyby była za trudna należy naprowadzić dziecko na poprawne rozwiązanie.

Nie las, nie park, chociaż się zieleni.
Jabłka, gruszki, śliwki znajdziesz tam w jesieni (sad).

Ma kształt żarówki, lecz wcale nie świeci, gdy jest dojrzała zjadają ją dzieci (gruszka).

Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym (śliwka).

Wyrosły w ogródku na krzewach kuleczki małe, okrągłe.
Są czarne, czerwone lub białe. Ze smakiem spożywasz dojrzałe (porzeczki).

W mym ogródku rośnie krzak, który cierni wiele ma.
Chyba nimi bronić chce, zielone owoce swe (agrest).

Skórę mam grubą, zieloną. Środek miękki i czerwony.
Pestki czarne też we mnie są. Czy już ktoś odgadł nazwę mą (arbuz)?

Czekała Marysia aż do jesieni
i widzi, że w liściach coś się rumieni.
Dojrzałe, okrągłe, błyszczy się ładnie.
Jesienny wiatr dmuchnie – na ziemię spadnie (jabłko).

Żółciutkiej skórki tego owocu,
gdy go obierasz nie spuszczaj z oczu.
Ta skórka groźna jest niesłychanie,
łatwo się można poślizgnąć na niej (banan).

Żółty owoc wszyscy znacie, sok jego smakuje w herbacie.
Kwaśny aż wykrzywia usta, lecz różne bywają gusta (cytryna).

Co to za owoc: tu i tam liście,
a miedzy nimi wiszą kiście.
Kuleczki maleńkie, soczyste i słodziusieńkie (winogrona)

  1. „ Co smakuję? Co dotykam?”- zabawa dydaktyczna.

Rodzic przygotowuje pokrojone owoce i podaje je dziecku do spróbowania. Dziecko z zawiązanymi oczami próbuje owoc i odgaduje po smaku jego nazwę.

Następnie podaje dziecku owoce do ręki, dziecko rozpoznaje owoc tylko po  dotyku.

Jakie mamy owoce i warzywa w domu? Oglądamy i nazywamy warzywa i owoce. Teraz czas na zabawę, rozpoznajemy je po smaku lub dotyku.

  1. Obejrzenie animowanego wierszyka:  „Entliczek – Pentliczek” Jana Brzechwy.

https://www.youtube.com/watch?v=WKIeWFvynwE

Omówienie treści wysłucha, rodzic zadaje pytania, np.

– Kto jest głównym bohaterem?

– gdzie mieszkał robaczek?

– Czego miał dosyć robaczek?

– O czym marzył?

– Jakie potrawy były w karcie dań?

– Jak zakończył się wierszyk?

  • Proponuję wspólne wysłuchanie piosenki o zdrowym odżywianiu pt. „Witaminki”.

Spróbujcie nauczyć się pierwszej zwrotki i refrenu piosenki, a także wymyślcie jakieś gesty do piosenki razem z rodzicami. https://www.youtube.com/watch?v=nYg5TJhjOEs

  • ,,Co robię, żeby być zdrowym – prawda czy fałsz” – zabawa dydaktyczna.

Rodzic czyta hasła, jeśli dzieci się z tym zgadzają – klaszczą w ręce i mówią: ,,prawda!”;  jeśli się nie zgadzają – tupią nogą mówiąc: ,,nieprawda!”.

– Należy jeść dużo owoców i warzyw.

– Myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem.

– Spożywamy posiłki brudnymi rękami.

– Jedzenie należy spożywać w spokoju.

– Brak witamin sprzyja zdrowiu.

– Myjemy ręce przed jedzeniem.

– Posiłki należy jeść powoli i dokładnie rozgryzać spożywane potrawy.

– Słodycze należy  jeść w małych ilościach.

– Warzywa i owoce nie zawierają żadnych witamin.

– Nie należy jeść dużo przed snem.

– Myjemy zęby raz w roku.

– Pożywienie należy połykać w całości.

– Wystarczy jeden posiłek dziennie.

– Hamburgery są bardzo zdrowe.

  • „Przetwory  owocowe” – prace plastyczne.

Wykorzystaj owoce, które masz w domu. Poproś mamę o przykrojenie owoców. Wytnij słoik, następnie pomaluj przekrojone owoce farbą i odbijaj robiąc owocowe pieczątki. Możesz zrobić pokrywkę słoika z kolorowej kartki i ozdobić sznurkiem.

Temat: „Rytmiczna rozgrzewka w podskokach ” – zabawy muzyczno –  ruchowe.

Cel:

–  Doskonalenie sprawności ruchowej dziecka.

Nagranie do zabawy muzycznej:

https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

  1. Piosenka z pokazywaniem „My właśnie ,my”- spróbuj nauczyć się słów i gestów piosenki.
  • Rozgrzewka:

– Marsz rytmiczny w rytmie ćwierćnut

– Podskoki z nogi na nogę

– Bieg w rytm ósemek

– Poruszanie się na piętach po brzegu dywanu

-Bieg na palcach ręce na biodrach, plecy wyprostowane

– Obroty w rytm muzyki w lewą stronę, później w prawą stronę.

  • Marsz ze zmianą kierunku ruchu – doskonalenie umiejętności rytmicznego marszu oraz umiejętności zmiany kierunku ruchu na umówiony sygnał.

Rok szkolny 2020/2021

Dzieci 3 – 4 – letnie

30.04.2021 r.

TEMAT: DBAMY O ŚRODOWISKO.

Cele: Wyrabianie nawyków proekologicznych, zachęcanie do dbania o własne otoczenie.

I. Posłuchajcie wiersza A. Widzowskiej czytanego przez Rodzica

My, przedszkolaki, na ziemskiej kuli
wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,
zadbać o lasy, powietrze, wodę,
kwiaty, zwierzęta – całą przyrodę.
To źle marnować wodę w kąpieli
od poniedziałku aż do niedzieli.
Po co bez przerwy nurkować w wannie?
Lepiej z prysznica zrobić fontannę!
Torba foliowa szczerzy zębiska.
-Jestem z plastiku, sztuczna i śliska.
Gdy będę plackiem leżeć na wodzie,
fokom i żółwiom chętnie zaszkodzę!
– Ja także! – wrzeszczy ze szkła butelka.
-W lesie się smażę niczym iskierka,
-a gdy rozgrzeję się jak ognisko,
pożar wywołam i spalę wszystko!
– Czy wy nie wiecie, okropne śmieci,
– że na planecie mieszkają dzieci?
Szust! Posprzątamy bałagan wielki,
osobno papier, plastik, butelki!
Pstryk! Pamiętamy, by gasić światło,
wiemy, że pożar wywołać łatwo,
a gdy widzimy sarenkę w lesie,
to nie wrzeszczymy, aż echo niesie!
Ten, kto przyrodę niszczy i truje, niech się kolcami jeża pokłuje!

Rozmowa na temat wiersza.
      −    O czym wiedzą wszystkie przedszkolaki?
      −    Kiedy bardziej oszczędzamy wodę – podczas kąpieli czy gdy bierzemy prysznic?
      −    Jak może zaszkodzić przyrodzie wyrzucona torba foliowa, a jak butelka ze szkła? 
–                    Dlaczego powinniśmy segregować śmieci?
–                    Co należy zrobić, gdy wychodzimy wieczorem z pokoju?
–                    Jak powinniśmy zachowywać się w lesie?
–                    Co ma się stać tym, którzy nie dbają o przyrodę?
 
II.                Zabawa ruchowa „Ziemia, woda, powietrze”. Wykonujemy kilka powtórzeń.
Rodzic mówi hasło, a dziecko wykonuje zadania:
Ziemia – dotyka dłońmi podłogi, przykucając jednocześnie.
Woda – chwyta się dłońmi za kolana.
Powietrze – podnosi ręce do góry, wskazując przestrzeń nad sobą.

III.             Oglądanie obrazków, porównywanie ich.
– Czym różnią się obrazki? 
– Który obrazek ci się podoba i dlaczego?
– Jak myślisz kto to zrobił?

IV.                Zabawa: „Prawda – fałsz”. Powiedz, które zdanie czytane przez Rodziców jest prawdziwe, a które fałszywe.
Dbać o przyrodę to znaczy… (zrywać rośliny).
Dbać o przyrodę to znaczy… (nie deptać trawników).
Dbać o przyrodę to znaczy… (oszczędzać wodę).
Dbać o przyrodę to znaczy… (zostawiać po sobie śmieci)
Dbać o przyrodę to znaczy… ( straszyć w lesie zwierzęta) itd

V.             Zabawa ruchowa z elementem rzutu, celowania i współzawodnictwa: „Wrzucamy śmieci do kosza”.
Dziecko potrzebuje gazetę, z której robi kulki, ściskając najpierw prawą ręką, a potem lewą. Rodzic ustawia kosz w określonej odległości od dziecka. Dziecko i Rodzic rzucają  kulkami z gazety do kosza. Kto wrzuci więcej – wygrywa.

VI.             Gra on-line z rybką Mini Mini – segregacja odpadów
https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/segregacja-smieci

29.04.2021 r.

Temat: Segregujemy śmieci – zabawy dydaktyczne.

Cele:
Wzbogacanie wiedzy o sposobach ochrony środowiska; rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat; wyrabianie nawyku segregowania śmieci.

1. Na początek zapraszam na poranną gimnastykę 🙂



2. „Ekokultura” – rozmowa inspirowana filmem edukacyjnym.
Obejrzyj film:
https://www.youtube.com/watch?v=6jIaQJIaNCs
Po wysłuchaniu utworu postaraj się wymienić jak najwięcej zasad, których należy przestrzegać, aby chronić przyrodę.

3. Kolorowe głodomory – zabawa dydaktyczna.
Czy wiesz, że śmieci należy segregować? Posłuchaj 🙂

Zadanie specjalne – pomóż rodzicom przy segregacji odpadków 🙂

4. Tańcz i stop – zabawa ruchowa.
Teraz zapraszam na zabawę ruchową.
Wykonuj ruchy opisane w tekście; zatrzymuj się w trakcie przerw w muzyce.
https://www.youtube.com/watch?v=ItLciLLnbAU

5. „Wędrówki mrówki” – gimnastyka buzi i języka.
Dzieci naśladują ruchy rodzica podczas opowiastki Edyty Kaczanowskiej o mrówce:
Mrówka chodzi po mrowisku. (przesuwanie językiem po dolnej wardze, potem po górnej i krążenie po wargach)
Mrówka przechodzi z listka na listek. (przeskakiwanie czubkiem języka od jednego do drugiego kącika ust)
Mrówka skacze na listku jak na trampolinie. (kląskanie językiem)
Mrówka przykrywa się listkiem i ucina sobie drzemkę. (zwijanie boków języka „w rynienkę” )

6. W nagrodę otrzymujesz kolorowankę.

16.04.21 r.

Temat: „Rady na odpady”- zabawa dydaktyczna w oparciu o bajkę edukacyjną – proekologiczną.

Cele: Kształtowanie nawyków ekologicznych, poznanie sposobu i  znaczenia segregacji odpadów, rozwijanie sprawności manualnej, zwiększanie precyzji ruchów.

I. Obejrzyjcie uważnie film
https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k

II. Teraz posłuchajcie piosenki: „Świat w naszych rękach”
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

III.  „Dzień Ziemi”- ćwiczenia  grafomotoryczne. 
 http://pastelowekredki.pl/wp-content/uploads/2020/04/cwiczenia-grafomotoryczne-Dzien-Ziemi.pdf    
 – Wybierz proszę rysunek, który ci się najbardziej podoba i rysuj po śladzie zaczynając od czerwonej strzałki. Ważne jest to, by nie przekraczać  wyznaczonej linii.  Jeśli masz ochotę możesz w wolnym czasie wykonać  2 kolejne prace.
 – Możesz rysować słuchając wiosennej muzyki. Już teraz chyba wszyscy  wiemy , jak bardzo przyroda jest nam potrzebna do życia.
https://www.youtube.com/watch?v=dXApBvgUNBQ

IV. Połącz ekologiczne obrazki w pary – gra edukacyjna online. Rozwijanie spostrzegawczości koncentracji uwagi, rozwijanie umiejętności klasyfikowania. Życzę Wam powodzenia.
https://eduzabawy.com/gry-online/polacz-obrazki/ekologia/

V. „Jadę, jadę”- zabawa ruchowa przy muzyce. Naśladuj ruchy dzieci z filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=aOpEskiyu4A

VI. Karta pracy

15.04.2021 r.
       
Temat:   Zabawy z piosenką ekologiczną.

Cele:

Czerpanie radości z zabawy.
Rozwijanie inwencji muzyczno-ruchowej.
Kształcenie słuchu i poczucia rytmu.
Rozwijanie umiejętności wokalnych.
Pogłębianie wiedzy na temat zanieczyszczenia wód.
Rozumienie znaczenia czystej wody dla zdrowia roślin, zwierząt i ludzi.
 
1.Słuchanie tekstu: „ Piosenki ekologicznej”-słowa J. Kucharczyk
https://www.youtube.com/watch?v=VHvOJ8nFQP0

I. Dymią kominy wielkich fabryk.
Płynie brudna woda do rzek.
Chcemy oddychać powietrzem czystym,
Czystą wodę mieć.
Czysta woda zdrowia doda
– to każde dziecko wie.
Czysta woda zdrowia doda
-tobie, tobie i mnie.

II. Smog już pokrywa niebo całe
Szarym dymem i szarą mgłą.
W rzekach jest mniej i mniej rybek.
Kto to widział, kto?
Czysta woda…….
 
2. Rozmowa na temat tekstu.
– O czym jest piosenka?
-Co robią kominy fabryk?
-Jaka woda płynie do rzek?
-Co dzieje się z rybami?
-Jakiej wody chcą dzieci?
-Co to jest smog? Czy jest zdrowy dla ludzi?
-Do czego to może doprowadzić?
 
3. Zabawa ilustracyjna przy piosence:          Dziecko:

I. Dymią kominy wielkich fabryk.                  pokazuje w górę na dym,
Płynie brudna woda do rzek.                           schyla się, pokazuje brudną wodę,
Chcemy oddychać powietrzem czystym,       robi ustami trzy wdechy,
Czystą wodę mieć.                                              naśladuje picie wody z kubka,
Czysta woda zdrowia doda                               rytmicznie klaszcze.
– to każde dziecko wie.
Czysta woda zdrowia doda
-tobie, tobie i mnie.
II. Smog już pokrywa niebo całe                      pokazuje na niebo,
Szarym dymem i szarą mgłą.
W rzekach jest mniej i mniej rybek.                kreśli w powietrzu obiema rękami
Kto to widział, kto?                                              kształt ryby.
Czysta woda…….                                                  jw.
 
4. Ćwiczenia graficzne – Rysujemy fale
Kreślenie w powietrzu rękami kształtów małych fal  i dużych
Kreślenie w powietrzu  palcami wskazującymi lewej i prawej dłoni.
Kreślenie obiema rękami w powietrzu kształtów fal.
 
5. MOŻEMY POMÓC NATURZE I BYĆ EKO! – ZABAWA RUCHOWA
Rodzic zaznacza na podłodze linię – może to być kawałek sznurka lub taśmy samoprzylepnej i zaprasza dzieci na środek. Następnie prosi dzieci, aby stanęły po jednej stronie linii i pokazały – jak się czuje natura. W kolejnym kroku rodzic pyta dzieci, czy chcą pomóc naturze? Dzieci odpowiadają, jeśli jednak odpowiedzą za cicho, może poprosić, aby odpowiedziały tak głośno, aby natura ich usłyszała. Następnie rodzic prosi dzieci, aby – przeskoczyły po kolei lub wszystkie na raz, na drugą stronę linii. Gdy wszystkie dzieci znajdują się już po drugiej stronie, rodzic zwraca dzieciom uwagę na symbolikę tego skoku. Mówi, że skacząc dokonały właśnie wielkiego kroku i podjęły ważną decyzję, aby pomóc naturze i być eko. Na zakończenie rodzic prosi dzieci, aby pokazały jak natura się cieszy z ich decyzji.

6.WIERSZYK ZABAWA RUCHOWA- DLA NATURY
Stań na dywanie i maszeruj po kole. Rodzic czyta wiersz, korzystając z pomocy dydaktycznej nr 7. Gdy przeczyta wers, który odpowiada ich rysunkowi, dzieci podnoszą  rysunki do góry.

Możemy pomóc naturze i być Eko posługując się poniższym wpisem:
* Myj zęby przy zakręconej wodzie.
* Oszczędzaj wodę.
* Na zakupy zabieraj wielorazową torbę ekologiczną.
* Gaś światło gdy wychodzisz z pomieszczenia.
* Wyłączaj sprzęt elektroniczny z kontaktu ,gdy go nie używasz.
* Wybieraj spacer lub rower zamiast samochodu.* Używaj kartek papieru dwustronnie.
* Segreguj śmieci.
Następnie dzieci oglądają kartę pracy nr 13 (znajduje się w załącznikach). Zadaniem dzieci jest pokolorowanie lub wypowiedź nt. prawidłowych zasad bycia Eko.
Następnie rodzic wręcza dzieciom kartę pracy nr 13. Zadaniem dzieci jest zaznaczenie i pokolorowanie prawidłowych zasad bycia eko:
https://www.youtube.com/watch?v=ASXr8x6M46g

piosenka pt.” Czysta woda zdrowia doda” https://www.youtube.com/watch?v=klBjyH7hyIgHYPERLINK „https://www.bing.com/search?q=piosenka+ekologiczna+youtube&qs=AS&pq=piosenka+ekologiczna&sk=AS1&sc=6-20&cvid=AA1663CCDA7449DE823A47DBA970242A&FORM=QBRE&sp=2”
 
Czy wiesz co to ściek i jak działa oczyszczalnia ścieków? Sprawdzisz to na tym krótkim filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=kHBougLLdA8

obejrzyj krótki filmik: 
https://www.youtube.com/watch?v=Xmx2Yn5mutI
Czy myszka która myła zęby oszczędzała wodę? Masz rację, ta myszka nie wiedziała za dużo o oszczędzaniu wody i tego nie robiła. Na szczęście jej koleżanka wszystko jej wytłumaczyła i mam nadzieję, że od teraz będzie już wodę oszczędzała.
 
Ty także pamiętaj o oszczędzaniu wody!

14.04.2021r.

Temat: ,, Szczęśliwe drzewo” – praca plastyczna dowolną techniką.


Cele: rozwijanie wyobraźni, pomysłowości, kreatywności w sposobie wykonania i doborze materiałów; dostarczenie wiedzy na temat znaczenia drzew w życiu ludzi i zwierząt; kształtowanie pozytywnych zachowań wobec przyrody.

1. Posłuchajcie wiersza pt: ,,Zielone serce”.
 
Na skwerku rosło drzewko,
szeroko, rozłożyście,
srebrzystą miało korę,
zielone, zdrowe liście.                  Siadali chętnie ludzie,
                                                      na ławce obok drzewa,
                                                      słuchali już od rana,
                                                      jak ptak swe piosnki śpiewa.
Lecz przyszedł mały urwis,
ukradkiem wyjął nożyk,
bo napis chciał wyskrobać,
w srebrzystej miękkiej korze.        
                                                    Wycinał powolutku,
                                                    literkę po literce,
                                                    nie wiedział, że pod korą,
                                                    zielone płacze serce.
 
Krótka rozmowa w oparciu o wysłuchany tekst wiersza;
– Jak wyglądało drzewko, które rosło na skwerku? (miało srebrzystą korę, zielone liście, rozłożyste gałęzie);
 
– Jak myślisz, czy było szczęśliwe? Jeśli tak, to dlaczego? ( było szczęśliwe, ponieważ ludzie mogli odpocząć w jego cieniu, posłuchać śpiewu ptaków);
 
– Czy ktoś mu wyrządził krzywdę? ( chłopiec, który nożykiem zaczął niszczyć korę drzewa);
 
Powiedz, jak czuło się okaleczone drzewo? Czy można tak postępować? (drzewo było smutne, a jego serce płakało; nie można niszczyć jego kory);
 
– Czego nie wolno robić jeszcze? ( łamać gałęzi, zrywać liści, rzucać śmieci obok drzewa).
 
2. Omawianie obrazka wspólnie z mamą.
Drzewa trzeba szanować, ponieważ odgrywają bardzo ważną rolę w życiu ludzi i zwierząt. Oczyszczają powietrze, regulują klimat Ziemi, chronią przed palącym słońcem…, jeśli chcesz  dowiedzieć się więcej, poproś mamę by omówiła z tobą poniższy obrazek.
 


3. Teraz możesz pobawić  się z mamą na dywanie w zabawę ruchową pt: ,,Ptaki i drzewa’’.  Na dywanie rozkładamy papierowe koła (drzewa). Gdy dziecko (ptak) fruwa między nimi,
prowadzący (drwal), zabiera po jednym kole (udając w ten sposób wycinanie drzew).              
Na klaśnięcie, dziecko- ptak  siada na drzewie i odpoczywa. Bawimy się dopóty, dopóki drwal nie wytnie wszystkich drzew. Celem zabawy jest doprowadzenie do zrozumienia, że wraz              z wycinką drzew, ptaki jak również i inne zwierzęta tracą swoje mieszkania.
 
4. Po zabawie pomaluj ,,Szczęśliwe drzewo” czym chcesz, możesz wykonać je w inny sposób, na przykład taki:
 

13.04.21 r.

Temat: Do czego potrzebna jest WODA – zabawy dydaktyczne.
 
Cele: poznawanie właściwości i stanów skupienia wody, poprzez obserwacje , proste doświadczenia i wyciąganie wniosków; uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla roślin ludzi i zwierząt, oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania; rozwijanie ruchowej i słownej ekspresji twórczej; stymulowanie umiejętności płynnego mówienie poprzez ćwiczenia oddechowe  i dźwiękonaśladowcze.
 
Posłuchajcie i rozwiążcie zagadki a dowiecie się do czego potrzebujemy wody.
 
Chłodzi nas, myje nas.
Poi ludzi, pole, las.
 
Z kranu srebrną strugą
biegła długo, długo.
Napełniła pół wanny,
będzie kąpiel dla Anny.
 
Płynem życia nazywana,
pij ją od samego rana
zamiast napojów niezdrowych,
radę tę wbij dziś do głowy!
 
W niej się możesz kąpać,
piją ją ludzie, rośliny, zwierzęta,
bez niej nie byłoby życia na ziemi,
każdy niech o tym dobrze pamięta.
 
Gdy deszcz pada
– z nieba kapie,
a zamarza,
gdy mróz złapie.
 
Służy do picia,
służy do mycia,
bez niej na ziemi
nie byłoby życia.
 
Rozmowa z dziećmi, wyciąganie wniosków.
Woda potrzebna jest do:
–  picia dla ludzi, zwierząt, roślin,
–  podlewania roślin, bez wody rośliny uschną,
–  kąpieli, używają jej ludzie i zwierzęta.

Posłuchajcie piosenki ona też wam powie do czego potrzebna jest woda. Możesz przy niej tańczyć tak jak chcesz: https://www.youtube.com/watch?time_continue=119&v=YZMJWz_me6g&feature=emb_logo

Zapraszam na doświadczenia i eksperymenty.
„Badamy wodę”
– obserwacja wody / określanie koloru, wyglądu, stanu skupienia /
– wąchanie wody / określanie zapachu /
– próbowanie wody / określanie smaku /
   
„Czy to też woda ?”
– oglądanie kostek lodu / określanie temperatury, wyglądu, zmian zachodzących  pod wpływem ciepła,
– obserwacja pary wodnej i jej skraplania /opisywanie wyglądu/. Rodzic przykłada do parującej wody lusterko i pokazuje dzieciom parę wodną.
 
„Jak powstaje deszcz?”- zabawa badawcza.
Do słoika nalewamy gorącej wody i przykrywamy go talerzykiem, na który wysypujemy kostki lodu. Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiają się kropelki wody- deszcz.
 
Zabaw ruchowa. „Schowaj się przed deszczem”  – zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi.
Słońce świeci – marsz przy muzyce. Na przerwę w muzyce oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” /nakrywają głowę rączkami/. Siedząc obserwują deszcz: siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów „deszczu za oknem”. Kap, kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda. Puk, puk ,puk – dłonie w piąstkę, stukanie kostkami palców o podłogę. Szu, szu ,szu  – pocieranie dłonią o dłoń. Chlup, chlup, chlup – klaskanie dłońmi nad głową  jak najwyżej.
 
Zapraszam do pokolorowania plakatu i wyszukiwania różnic.

12.04.2021r.

Temat. ,, Ekomalińscy i Brudasińscy” – bajka edukacyjna

Cele: kształtowanie świadomości ekologicznej, ukazanie  sposobów codziennego dbania o  środowisko naturalne, kształtowanie pozytywnych zachowań wobec niego.
 
1.      Zapraszam do obejrzenia bajki pt: ,,Ekologiczny dom”, ukazującej sposób życia dwóch rodzin. Oglądaj uważnie i spróbuj odpowiedzieć na pytania.
 
            https://www.yotube .com/watch?v=PYd88-RyaLs
 
– Jak nazywały się dwie sąsiadujące ze sobą rodziny?
– Czy obie tak samo dbały o naturę?
– Kto i w jaki sposób nagrodził rodzinę Ekomalińskich?
– Czy rodzina Brudasińskich zmieniła swoje nawyki i zaczęła dbać o środowisko?
  Jeśli tak, to z kogo  wzięli przykład?
 
2.      Przyjrzyj się obrazkom i powiedz w jaki sposób możesz i ty przyczynić się do ochrony przyrody.

Skoro już wiesz, jak powinieneś segregować śmieci, możesz pobawić się w zabawę ruchową pt: ,,Hop do kosza”.
Zbuduj z klocków duże kwadraty w trzech kolorach, niebieski, żółty, zielony. Jeśli nie masz tyle klocków, możesz zrobić same kontury. To będą kosze. Oznacz je (z pomocą rodzica) napisem: PLASTIK, SZKŁO, PAPIER. Gdy rodzic poda Ci rodzaj odpadu, musisz z tym odpadem szybko wskoczyć do odpowiedniego kosza, następnie z niego wyskoczyć.
Teraz wspólnie z rodzicem, omów KODEKS EKOLOGA

Posłuchaj ekologicznej piosenki ,,Świat w naszych rękach”, która zachęci Cię do dbania o przyrodę. Możesz podczas słuchania tańczyć lub kolorować.
ZOZI ,,Świat w naszych rękach”- eko – piosenka – You Tube

09.04.2021 r.

Temat: „Harmonijkowy ptaszek” – papieroplastyka.

Cele: Doskonalenie sprawności manualnej poprzez wycinanie sylwetki ptaka nożyczkami oraz składanie kartki papieru w wachlarz.

      I.  Wykonanie ptaszka          
            Materiały: kolorowe kartki, czarny flamaster, nożyczki, klej.
Wykonanie:
Na kolorowej kartce rysujemy ptaka (bez skrzydeł). Następnie bierzemy 2 kartki innego koloru i składamy w harmonijkę. Jedna harmonijka to będą skrzydła ptaszka, a druga to jego ogonek. Odcinamy harmonijki tak, żeby zachować proporcje. Na środku tułowia robimy nacięcie przez które przekładamy skrzydła. Robimy nacięcie również w harmonijce
przeznaczonej na ogonek (możemy ją dodatkowo przykleić). Jeszcze tylko dorysowujemy oczy i ptaszek jest gotowy do lotu.
https://pracaplastyczna.pl/index.php/zwierzeta/247-harmonijkowy-ptaszek

      II.  Zagadki o ptakach
            Rozwijanie logicznego myślenia.
 
Przyleciał szary ptaszek        
nad polem dźwięczy jak dzwonek.
Oznajmia wszystkim wiosnę,
bo to jest… .(skowronek)
 
Każdy lubi jej kukanie w wiosny czas.
Ocali nam od gąsienic cały las.(kukułka)
 
Nogi ma czerwone,
cienkie jak patyki
a po nasze żabki
przybył aż z Afryki.(bocian)
 
Ptaszek co ludziom wiosnę zwiastuje.
Gniazda pod dachem sobie buduje.
Przed deszczem nisko zatacza kółka.
Wiadomo wszystkim, że to …. .(jaskółka)
                                                                                                             
III. „Wiosenny spacerek” – zabawa przy piosence
W czasie I zwrotki dzieci rytmicznie maszerują po obwodzie koła
II zwrotka – naśladują zrywanie kwiatów
III zwrotka – fruwają jak jaskółki machając skrzydłami
https://www.youtube.com/watch?v=xeqFvkD_ErQ

       IV.  „Ptasie gniazda”- zabawa matematyczna.
Przeliczanie w zakresie 6 z użyciem liczebników głównych (np. jeden, dwa, trzy…) i porządkowych (pierwszy, drugi, trzeci…). Porównywanie liczebności zbiorów. Przygotowujemy z dziećmi 5 miseczek – które będą gniazdami – i kulki imitujące jajka ze zgniecionego papieru ok.15 sztuk). Prosimy, żeby dziecko włożyło odpowiednią liczbę kulek do wskazanej miseczki np. do pierwszej – 3, do drugiej – 1, do trzeciej – 2, do czwartej – 5, do piątej – 4, a następnie ustawiło miski we właściwej  kolejności i powiedziało, w której jest najwięcej jajek, a w której najmniej.

V.    Karta pracy dla dzieci chętnych
                  Połącz w pary takie same obrazki

08.04.2021 r.

Temat: Zabawa z piosenką pt. „Kle kle bocku „

Cele:
rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej, wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie muzyki, wyobraźni i twórczej aktywności dzieci

1. Zagadki :


Powrócił do nas
z dalekiej strony
ma długie nogi
i dziób czerwony.

Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale
Chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć
Ale przysmak skacze, w stawie sobie pływa
Co to jest za pan i jak się nazywa?


 
2. Zabawa z  piosenką „Kle, kle boćku”

Kle, kle boćku kle, kle
Witaj nam bocianie
Gdy zza morza wracasz
Gdy zza morza wracasz bis
Wiosnę nam sprowadzasz
 
Kle, kle boćku kle, kle
Usiądź na stodole
Chłopcy ci zrobili
Chłopcy ci zrobili bis
Gniazdo w starym kole.
 
Kle, kle boćku kle, kle
Witaj nam bocianie
Łąka ci szykuje
Łąka ci szykuje bis
Żabki na śniadanie.

3. Prezentacja piosenki: https://youtu.be/MXOs1LGO1JM

4. Omawiamy treść piosenki i rozmawiamy o bocianie:
– Po czym poznajemy że jest wiosna?
– Jak wygląda bocian, jak się porusza?
– Co zjada bocian?



5. Zabawy:
Zabawa ruchowa” Bocian na łące”
Zamieniamy się w bociana. „Bocian” chodzi po łące –dywanie, rozgląda się na boki, na słowa Kle kle –staje na jednej nodze i klaszcze w dłonie
Gramy w kolory –zabawa dydaktyczna.
Gromadzimy przedmioty koloru zielonego, czerwonego, białego aby można było je dotknąć podczas wyliczanki:
– Grasz w zielone?
– Gram!
– Masz zielone?
– Mam!
Zabawę  można powtórzyć, zmieniając kolory.   
Zabawa ruchowa z elementem biegu „ Bocian i żabki”.
Rodzic  układa ze skakanek na środku sali koło – staw. Dziecko– żabka skacze dookoła stawu naśladując skoki żab, gdy usłyszy klekot bociana szybko wskakuje do stawu. Rodzic podejmuje rolę bociana, przy powtórzeniu zabawy podejmuje ją dziecko.
Jak zrobić bociana:
https://www.youtube.com/watch?v=8hL0ihS6asg
https://www.youtube.com/watch?v=SOp9q-xeu9U

Wykonaj kartę pracy:

07.04.2021 r.   
        
Temat:  ,,Lubię ćwiczyć” – ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem plastikowych butelek.
                                                 
Cele:  doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej poprzez ćwiczenia z niekonwencjonalnym przyborem;  rozwijanie umiejętności przyjmowania prawidłowych pozycji wyjściowych podczas ćwiczeń;   rozładowywanie nagromadzonych napięć, emocji, wyzwalanie uczucia zadowolenia, odprężenia.
 
Przykładowe ćwiczenia z plastikowymi butelkami:
Przed przystąpieniem do ćwiczeń możesz pobawić się przy znanej Ci  piosence pt: ,,Gimnastyka to zabawa”;  https://www.bing.com/videos/search?q=youtube+gimnastyka+to+zabawa
 
1. Przekładamy butelkę z ręki do ręki – z przodu, z tyłu, nad głową, pod kolanem – stojąc i w chodzie;
 
2. Podrzucamy butelkę w górę i chwytamy oburącz. Po opanowaniu chwytów można utrudnić ćwiczenie i przed chwytem butelki,  np.: klasnąć w dłonie;
 
3. Stojąc, lub w siadzie skrzyżnym – odbijamy butelkę dłońmi, a następnie toczymy ją po wyciągniętych wzdłuż ramion rękach. Ćwiczymy na zmianę, podbijanie i toczenie.
 
4. Podczas stania wznosimy butelkę w górę oburącz – następnie puszczamy i próbujemy złapać zanim upadnie.
 
5. Stoimy w rozkroku, oburącz trzymamy butelkę w górze, następnie wykonujemy skłon w przód dotykając butelką podłoża i wykonujemy wyprost z przemieszczeniem butelki nad głowę.
 
6. Siedzimy w  siadzie klęcznym, butelkę kładziemy przed kolanami a dłonie na butelce. Następnie odsuwamy butelkę szybkim ruchem przód i przysuwamy do kolan.
 
7. Kładziemy butelkę na dywanie i przeskakujemy przez butelkę obunóż i  jednonóż, w przód i w tył.
 
Po ćwiczeniach możesz wykonać wspólnie z rodzicem ,,Świnkę skarbonkę”  z plastikowej butelki.
Youtube.com/watch?v=-n1wMFUTQng

Składamy Wam Kochani najserdeczniejsze życzenia.

06.04.2021 r.

Temat: „Wiosenne powroty”

Cele:
– Rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych oraz chęci obserwowania otaczającego świata.
– Wzbogacenie wiedzy na temat  ptaków powracających do kraju.
 
„Wędrówki ptaków”
(Potrzebny będzie globus, mazak zmywalny.
Pokazanie na globusie drogi ptaków z ciepłych krajów do Polski.)
Pokazujemy na globusie Egipt – miejsce, gdzie zimują nasze bociany. Potem pokazujemy Polskę i rysujemy drogę, jaką muszą przebyć bociany wracające do kraju.
Pokazujemy na globusie, co bociany musiały mijać, wracając do nas.
Rozmowa na temat: Co robią ptaki po powrocie?
Co robią ptaki, gdy powrócą do kraju?

Film:
https://youtu.be/1dSaIClDsS8– o ptakach ciekawostki opowiada sowa
https://www.youtube.com/watch?v=oguIuY0sSII  -odgłosy ptaków (film)

Obejrzenie Domowego przedszkola: „Przyleciały bociany”
https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,przylecialy-bociany,39687

Zabawa ruchowa – Ptaszki w gniazdach
Z kolorowej wstążki możemy uformować gniazdo-koło.
Na hasło „ptaszki wyfruwają z gniazda”, dzieci wylatują z kręgów, krążąc między nimi. Jeśli opiekun rzuci hasło „ptaszki jedzą ziarno” dzieci muszą przykucnąć i naśladować zbieranie ziarenek. Natomiast na hasło „ptaszki wracają do gniazda”, dzieci jak najszybciej wracają do swojego kręgu. Obserwacja ptaków przez lornetkę na balkonie lub podczas spaceru.

źródło: https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/qyZ4/content/-najdluzsza-podroz-czyli-o-wedrowkach-ptakow/pop_up?_101_INSTANCE_qyZ4_viewMode=print&_101_INSTANCE_qyZ4_languageId=pl_PL#.YGdlKKhR3IU

02.04.2021 r.

Temat: „Przygotowania do świąt” – zabawy dydaktyczne.

Cele: utrwalanie znajomości symboliki świąt, doskonalenie swobodnych wypowiedzi, umiejętności uważnego słuchania, liczenia.

1. Zabawa pantomimiczna. „Przygotowania do świąt”. 
Dziecko ruchem przedstawia czynność, jaką wykonuje w domu przed świętami: np. odkurzanie, pieczenie, mycie okien, ścieranie kurzu, trzepanie dywanów itp. Rodzic odgaduje, jaka to czynność. Następuje zamiana ról.

2. Zapoznanie z wierszem Ewy Skarżyńskiej Wielkanocny stół. Podczas czytania wiersza dzieci mogą oglądać ilustrację- Wielkanocny stół – ilustracja.
 
Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie –
mazurek w owoce przybrany.
Palmy – pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
a przy mamie tata.
I my.
Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
chcą tańczyć oberka.
Wpuścimy wiosnę.
Niech słońcem
zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie
jak wiosna wesołe.

Rozmawia z dziećmi na temat wiersza: 
– Co znajdują się na stole Wielkanocnym? 
– Kto usiądzie przy stole? 
– Jaki nastrój panuje podczas świąt?
   
3. W ramach podsumowania tygodnia – Zadania wielkanocne dla dzieci. https://youtu.be/TG6u80mc4Qw
„Śniadanie wielkanocne”.
Drodzy rodzice, zachęcam do zaangażowania dzieci w nakrywanie stołu i przygotowanie wielkanocnego śniadania. Można pokazać dzieciom prawidłowe rozmieszczenie sztućców i naczyń na stole, pozwolić przenieść lekkie rzeczy, porozkładać serwetki lub pomóc w przygotowaniu posiłków : ).
 
Dodatkowo, do wyboru:
1.  Zapoznanie z symboliką niektórych produktów znajdujących się na stole.
Pisanka – symbol życia.
Baranek – symbol zmartwychwstania Chrystusa.
Chorągiewka – znak zwycięstwa.
Palmy – nawiązują do wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i powitania go przez mieszkańców miasta. Świąteczne palmy miały zapewnić dobre plony, chronić przed pożarami i chorobami.
Bazie – spożywano, gdyż wierzono, że chroni to przed bólem i dodaje sił. Są symbolem budzącej się wiosny.

2. Zabawy matematyczne.
Dziecko siada przy stole, na którym leżą liczmany, np. nakrętki po napojach lub pompony. Rodzic podaje treść zadania, dzieci obliczają za pomocą liczmanów:
-W pewnym domu do świątecznego śniadania zasiadły następujące osoby: mama, tata, ciocia Basia z wujkiem Piotrem, babcia Frania i mały Michaś. Ile osób siadło do świą­tecznego śniadania?
-Kasia ozdabiała świąteczny mazurek. Przygotowała 10 migdałów. Po chwili przyszedł Maciek i zjadł 2 migdały. Ile migdałów zostało Kasi do ozdobienia mazurka?
-Na stole leżało osiem jajek. Mama zjadła jedno, a tata dwa. Ile jajek zostało na stole?
-Zuzia robiła wielkanocną palmę. Przyczepiła na niej 3 czerwone kwiaty, 2 żółte kwiaty i 4 fioletowe. Niestety, klej był zbyt słaby i 2 kwiaty się odczepiły. Ile kwiatów zostało na palmie?
(źródło- Mac edukacja- Przewodnik metodyczny Olek i Ada cz.3)

3. Prace plastyczne.
https://www.matczynefanaberie.pl/wielkanocne-ozdoby-ktore-zrobisz-z-dziecmi/
 

01.04.2021 r.

Temat: Jajeczne zabawy – zabawy dydaktyczne.

Cele:
rozbudzanie ciekawości światem przyrody; doskonalenie sprawności ruchowej.

1. Gra zręcznościowa – spacer dziecka i rodzica po pokoju z pisanką/jajkiem umiejscowionym na stołowej łyżce.
Zaproś mamę/tatę na spacer z jajkiem! Połóżcie na stołowej łyżce jajko (lub pisankę) i pospacerujcie po dywanie. Jeśli macie ochotę – możecie utrudnić to zadanie robiąc domowy tor przeszkód lub obracając się czy robiąc przysiady. 🙂

2. Czy wiesz jak wykluwa się kurczątko z jajka? Jeśli nie – koniecznie obejrzyj filmik.
Dzieci młodsze: „Bajka o jajkach” https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A
Dzieci starsze: „Jak z jajka powstaje kura” https://www.youtube.com/watch?v=LsrRsxF0teE



3. A jakie inne zwierzęta wykluwają się z jajek? Spróbuj sobie przypomnieć.

4. Posłuchaj rymowanki czytanej przez rodzica i naśladuj ruchy piskląt sprzątających kurnik.

„Pod czerwonym grzybkiem” (autor nieznany)

W małym kurniku, przy krzaczku poziomek,
żółciutkie pisklaki mają swój domek.
W kurniku bałaganu nie spotkasz wcale
Sprzątają w nim pisklaki codziennie wytrwale
Jeden myje okna, drugi ściera kurze,
trzeci wielką miotłą zamiata podwórze.

5. Zabawa badawcza z jajkiem
Czas na zabawy badawcze! Mamusia/tatuś rozbije delikatnie jajko i wyleje jego zawartość na talerzyk. Opisz, jakiego koloru jest białko i żółtko jajka, obejrzyj dokładnie skorupkę z zewnątrz i od środka. (Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dziecku, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.)
Jajko przyda się jeszcze do kolejnego ćwiczenia.

6. Zabawa badawcza – oddzielamy żółtko od białka.
A teraz spróbujcie oddzielić żółtko od białka.
Mamusia/tatuś podaje ci jajko na talerzyku z poprzedniego ćwiczenia oraz plastikową butelkę. Delikatnie naciskaj ścianki butelki i zmniejszając ucisk ścianek staraj się bardzo ostrożnie zassać żółtko do środka butelki tak, aby go nie uszkodzić. Następnie naciskając ścianki ponownie – umieść żółtko na drugim talerzyku.
Dzieci młodsze zamiast wykonania ćwiczenia mogą obserwować czynności rodzica.

7. Ptasie pisanki
Popatrz jakie piękne i kolorowe jajka znoszą niektóre z ptaków. Które podobają ci się najbardziej? 🙂

sikorka

przepiórka

drozd

emu

zaganiacz

czajka

8. Zabawa ruchowa „Jajko”
Poturlaj się z mamą/tatą na dywanie jak jajko! Do przodu, do tyły i na boki.

Pomysły na zajęcia i zabawy zaczerpnięte z przewodnika „Bliżej Przedszkola” oraz Misiowej Mamy.

31.03.2021 r.
Temat: Święta Wielkanocne – zabawy dydaktyczne w oparciu o animację.

Cele:
wzbogacanie wiadomości na temat Świąt Wielkanocnych; rozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat.

1. Zaczniemy od gimnastyki w podskokach! Ciekawa jestem kto dokładniej wykona ćwiczenie „Żuraw”!
Muzyczna gimnastyka w podskokach https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU – ćwiczenia „Żuraw”, „Góra-dół”, „Łódeczka”, „Jabłuszko”.

2. Moi Drodzy czy pamiętacie co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym? Obejrzyjcie animację i opowiedzcie rodzicom co powinniśmy spakować do koszyczka 🙂
Święta Wielkanocne – animacja do piosenki 🐣
https://www.youtube.com/watch?v=KyeLlFX0p2g

3. Czas na zabawę ruchową!
Poruszaj się po pokoju, możesz podskakiwać, tańczyć itp. Kiedy usłyszysz klaśnięcie – naśladuj kicanie zajączka, kiedy usłyszysz pstryknięcie palcami – zajączek zasypia.

4. Poćwicz buzię! Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne na pewni Ci się spodobają 🙂
Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne według propozycji „Logokreacja” LOGOkreacja móvie #1: Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne. – YouTube : ćwiczenie artykulatorów/ ćwiczenie oddechowe/ ćwiczenie rozwijające słownictwo, dopasowywanie nazw części ciała zająca do obrazka
https://www.youtube.com/watch?v=Q6w_8AXMN80

5. Wybierzcie się chociaż na krótki spacer i wypatrujcie czy wiosna rozgościła się już w okolicy.

30.03.21 r. wtorek

Na stole pisanki tęczą malowane,
wśród zieleni trawy cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku, ciasta i wędliny,
Wielkanoc i wielkie spotkanie rodziny.


Temat: „Wielkanocne pyszności” – słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej.
Cele: zapoznanie z tradycją Świąt Wielkanocnych; zacieśnienie więzi emocjonalnych między dziećmi, rodzicami; rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego.


„Wielkanocne pyszności”
W przedszkolu na każdym kroku widać było zbliżającą się Wielkanoc. W wazonach stały bazie, a obok – koszyczki z jajkami. Wszystkie zawieszone dekoracje też przypominały o świętach.
Słońce każdego kolejnego dnia coraz mocniej świeciło. Ada, podobnie jak inne dzieci z jej grupy, nie mogła doczekać się świąt. Pani opowiadała o tradycjach wielkanocnych.
– A może zrobimy sobie mazurka? I jeszcze babkę i szynkę. Nie może też zabraknąć chleba i jajek!
– Ale jak my to wszystko sami zrobimy? – dopytywał Kamil. – To naprawdę dużo pracy. Widziałem, jak babcia piekła ciasto.
Pani tajemniczo uśmiechnęła się do dzieci.
– Tak naprawdę zrobimy dziś te wszystkie smakołyki, ale one nie będą nadawały się do jedzenia. Wykonamy je z masy solnej, potem wypieczemy i pomalujemy. A na koniec urządzimy kącik wielkanocny.
– Ale fajny pomysł – zawołał Kamil.
Ada zrobiła wielką babę wielkanocną, a Kamil – szyneczkę. Inne dzieci też starały się jak mogły.
Po pomalowaniu i ułożeniu na stoliczku wszystkie „smakołyki” wyglądały jak prawdziwe, zwłaszcza baba z lukrem.
Po podwieczorku do sali średniaków przyszły w odwiedziny starszaki.
– Ale macie tu pyszniutkie pyszności! – oblizując się, zawołał Maciek i wyciągnął rękę po babę. W ostatniej chwili przed zjedzeniem powstrzymał go Olek.
– Dlaczego nie mogę się poczęstować? Trzeba jeść szybko, póki świeże. Potem już nie będą takie dobre.
– Maciek, przyjrzyj się uważniej tym smakołykom. Przecież one są z masy solnej. Jeszcze mógłbyś sobie przez nie połamać zęby. Najlepiej poczekaj na prawdziwy wielkanocny stół i prawdziwe pyszności.
Maciek przytaknął głową, ale i tak ukradkiem – kiedy nikt nie patrzył – powąchał babkę.
Skrzywił się, zawiedziony, i rad nierad postanowił jednak poczekać na święta.
Rozmowa na podstawie opowiadania i ilustracji .
− Z czego dzieci wykonały pyszności do koszyka wielkanocnego?
− Dlaczego Olek powstrzymał Maćka przed skosztowaniem babki z kącika wielkanocnego?
− O jakich tradycjach wielkanocnych była mowa w opowiadaniu?
− Jakie smakołyki z wielkanocnego stołu lubicie najbardziej?
Rodzic nawiązując do wcześniej wysłuchanego opowiadania, pyta:
Jakie smakołyki zrobiły dzieci z masy solnej w przedszkolu Olka i Ady?
Jakie jeszcze inne smakołyki mogą się znaleźć na wielkanocnym stole?
Spróbuj nazwać rzeczy znajdujące się na zdjęciach.
Która z tych świątecznych potraw jest Twoją ulubioną?
„Zając”- zabawa dowolna do piosenki.
Posłuchajcie piosenki i spróbujcie do niej zatańczyć wg własnego pomysłu.

Piosenka do pobrania  https://www.youtube.com/watch?v=wHBttUjMPHc
Zapraszam do pracy. Życzę powodzenia.

29.03.2021r.
Temat: Wielkanocne zwyczaje – rozmowa z dziećmi w oparciu o piosenkę.
Cele: Zachęcanie i wdrażanie dzieci do poznawania tradycji Świąt Wielkanocnych.
Kształcenie umiejętności uważnego słuchania.
Kształcenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby.


Przebieg zajęcia:
1. Powitanka rymowanka
„Mało nas, mało nas
chodźcie do nas wszyscy wraz.
Krok do przodu i krok w tył,
żeby dzień wesoły był”.
2. „Wielkanocna piosenka”. Rozmowa z dziećmi w oparciu o utwór.

„Wielkanocna piosenka” – słowa: Agnieszka Galica

Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach każde dziecko pamięta
Pomaluje jajka w kwiatki i gwiazdki
Zrobi na pisankach śliczne obrazki.

Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach każdy zając pamięta
Do koszyczka zapakuje słodycze
I na święta nam przyniesie moc życzeń.

Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach i kurczątko pamięta
W żółte piórka się ubierze wesołe
Wśród pisanek będzie biegać po stole.

Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach nasz baranek pamięta
Ma na szyi złoty dzwonek dźwięczący
Będzie biegał będzie skakał po łące.

3. Co pasuje do Świąt Wielkanocnych? Rodzic przygotowuje różnorodne rekwizyty związane ze Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia: koszyk, pisanki, palmę, baranka, bombki, łańcuch, sylwetę choinki. Dziecko wybiera te, które pasują do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i próbują uzasadnić odpowiedź.
4. „Pisanki” –  zabawa ruchowa przy piosence „Piosenka wielkanocna” (sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak).
dziecko otrzymuje wycięte z kartonu dwie sylwety pisanek. Trzymając je w ręku porusza się w dowolny sposób po pokoju w rytmie granym na bębenku. Gdy usłyszy piosenkę siada skrzyżnie i palcem obrysowuje sylwety pisanek leżących na podłodze.
5. „Wielkanocne symbole”. Dzielenie słów na sylaby: jajko, baranek, palma, pisanka. Globalne czytanie wyrazów.

2. „Wielkanocna piosenka”. Rozmowa z dziećmi w oparciu o utwór.

„Wielkanocna piosenka” – słowa: Agnieszka Galica

Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach każde dziecko pamięta
Pomaluje jajka w kwiatki i gwiazdki
Zrobi na pisankach śliczne obrazki.

Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach każdy zając pamięta
Do koszyczka zapakuje słodycze
I na święta nam przyniesie moc życzeń.

Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach i kurczątko pamięta
W żółte piórka się ubierze wesołe
Wśród pisanek będzie biegać po stole.

Idą święta wielkanocne, idą święta
O tych świętach nasz baranek pamięta
Ma na szyi złoty dzwonek dźwięczący
Będzie biegał będzie skakał po łące.

3. Co pasuje do Świąt Wielkanocnych? Rodzic przygotowuje różnorodne rekwizyty związane ze Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia: koszyk, pisanki, palmę, baranka, bombki, łańcuch, sylwetę choinki. Dziecko wybiera te, które pasują do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i próbują uzasadnić odpowiedź.
4. „Pisanki” –  zabawa ruchowa przy piosence „Piosenka wielkanocna” (sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak).
dziecko otrzymuje wycięte z kartonu dwie sylwety pisanek. Trzymając je w ręku porusza się w dowolny sposób po pokoju w rytmie granym na bębenku. Gdy usłyszy piosenkę siada skrzyżnie i palcem obrysowuje sylwety pisanek leżących na podłodze.
5. „Wielkanocne symbole”. Dzielenie słów na sylaby: jajko, baranek, palma, pisanka. Globalne czytanie wyrazów.

Zapraszam do działań plastycznych.

06.05.21 r.

Zajęcia I: „ Moje miasto Lublin”- prezentacja multimedialna.
Cele: ukazanie dzieciom różnorodności architektonicznej  w naszym mieście na przykładzie wybranych zabytków. Budzenie zainteresowania  architekturą i historią miasta rodzinnego.
1.       Zapraszam was na wirtualną wycieczkę po naszym mieście. Patrzcie uważnie i postarajcie się jak najwięcej zapamiętać.
https://www.youtube.com/watch?v=PDdrDE9sbBI
https://www.youtube.com/watch?v=vGrTVWLGWAk
2.      Krótki quiz o Lublinie.
Teraz sprawdzimy co zapamiętaliście z wycieczki po naszym mieście.
Zagadka 1: To symbol Lublina, pamiątka z czasów, kiedy Lublin napadały hordy wojowniczych Tatarów i plądrowały gród. W czasie jednego z takich najazdów mieszczanie stracili wszystkie zwierzęta, poza jednym, ukrytym w wąwozie na zboczach lubelskiego wzgórza. Dzieci karmione potem były mlekiem tego zwierzęcia, a Lublinianie na cześć historycznych wydarzeń zapragnęli mieć je w swoim herbie. Jednak obraz, jaki zamówili w Krakowie daleki był od ich oczekiwań: zamiast winorośli – marna gałązka; a zamiast karmicielki – jej męski odpowiednik. Podobno mieszczanie – delegaci roztrwonili pieniądze i malarz z zemsty namalował nie to co chcieli. U jego pomnikowych stóp można odpocząć i skosztować chłodnej wody. Kto pogłaska je po rogu – będzie miał szczęście!!!
Zagadka 2: Wskaż herb Lublina.


  
 
 
 
 
 
 
Zagadka 3: Jaką nazwę nosi brama widoczna na zdjęciu?



a)      Brama Grodzka
b)      Brama Krakowska
c)      Brama Rybna
Zagadka 4: Rzeka płynąca przez Lublin to:
a)      Wieprz
b)      Bystrzyca
c)      Czerniejówka
Zagadka 5: Nazwij zabytki przedstawione na zdjęciach:


  
  
Zagadka 6: Przedstawiony na zdjęciu plac to:
a)      Plac Zamkowy
b)      Plac Łokietka
c)      Plac po Farze



Zagadka 7: Największy, sztuczny zbiornik w Lublinie to:
a)      Jezioro Białe
b)      Zalew Zemborzycki
 
Zajęcia II: Gimnastyka smyka- ćwiczenia gimnastyczne z kręglami.
Cele: rozwijanie sprawności fizycznej dzieci.
 
Potrzebne będą: bębenek lub miska, plastikowy kręgiel lub plastikowa butelka
1) Zabawa orientacyjno-porządkowa „ Posłuszne kręgle”.
Dzieci poruszają się swobodnie po sali, trzymając kręgle w ręce. Na mocne uderzenie w bębenek zatrzymują się i manipulują kręglami: podają je sobie z jednej ręki do drugiej, z przodu, za plecami, pod kolanami; podrzucają i łapią.
2) Ćwiczenie mięśni brzucha „Jak najdalej w przód”.
Dzieci w siadzie prostym, kręgle trzymają w obu rękach. Wykonują skłon tułowia w przód, sięgając rękami jak najdalej w kierunku stóp (kolana proste).
3) Skręty „ Na prawo, na lewo”.
Dzieci w siadzie skrzyżnym, trzymają kręgle na głowach, przytrzymując je rękami, łokcie mają na zewnątrz. Wykonują skręty tułowia w prawo i w lewo; co pewien czas wykonują kilka rzutów i chwytów kręglami.
 4) Skrętoskłony „ Witamy stopy”.
Dzieci w siadzie rozkrocznym, kręgle trzymają oburącz w górze; wykonują skrętoskłon do lewej stopy – przywitanie jej (podczas ćwiczenia dzieci starają się nie zginać kolan, kręgle trzymają obiema rękami).
5) Ćwiczenie mięśni grzbietu „Oglądamy kręgle”.
Dzieci leżą na brzuchu, trzymają kręgle w obu rękach przed twarzą. Unoszą głowę, prostują ręce; oglądają kręgle, wytrzymują przez chwilę. Potem powrót do leżenia – odpoczynek.
6) Ćwiczenie mięśni brzucha „ Spotkanie”.
Dzieci leżą na plecach, trzymają kręgle w obu rękach wyciągniętych za głową. Jednocześnie wznoszą obie ręce i nogi – dążą do spotkania nóg z kręglami; potem powracają do pozycji wyjściowej.
7) Ćwiczenie mięśni grzbietu i brzucha „ Z nóg do rąk”.
Dzieci leżą na plecach, kręgle trzymają pomiędzy stopami. Przekazują kręgle do rąk za głową i powracają do siadu. Ponownie wkładają kręgle pomiędzy stopy i od nowa wykonują ćwiczenie.
8) Bieg „ Postaw kręgle”.
Dzieci biegają z kręglami w różnych kierunkach przy akompaniamencie tamburynu. Podczas przerwy w grze stawiają kręgiel na podłodze tak, aby się nie przewrócił.
9) Ćwiczenia przeciw płaskostopiu „ Sprytne stopy”.
Dzieci w siadzie prostym podpartym, kręgiel mają pomiędzy stopami (pionowo). Krążą obunóż w prawo i w lewo.
− Wałkują kręgle raz jedną, raz drugą stopą.
− W siadzie podpartym – chwytają stopami kręgle i podnoszą je do góry.
10) Zabawa rytmiczna „ Zgodnie z rytmem”.
Dzieci, w rytmie bębenka, spacerują po sali w różnych kierunkach. Podczas przerwy w grze zatrzymują się, słuchają rytmu wystukanego przez rodzica na bębenku, starając się go zapamiętać, a następnie wystukują ten rytm, uderzając kręglami o podłogę.
 
 

Dzieci 5 – 6 – letnie

 05.05.21 r.
Zajęcia I: „ Małe miasteczko”- praca z ilustracjami w oparciu o wiersz Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby.
Cele: wskazywanie różnic między miastem a wsią, rozwijanie mowy dzieci, wdrażanie do wypowiadania się całym zdaniem.
1.      Zabawa „ Dwie ręce, dziesięć palców” wg Krzysztofa Sąsiadka. Rodzic czyta treść wiersza a dzieci wykonują odpowiednie ruchy.
Ja dziesięć palców mam,
na pianinie gram.
Ja dwie ręce mam,
na bębenku gram.
Ja dziesięć palców mam
i na trąbce gram.
Ja dwie ręce mam
i zaklaszczę wam.
 
Dzieci:
pokazują obie dłonie z rozłożonymi palcami,
naśladują grę na pianinie,
pokazują dłonie,
uderzają na przemian dłońmi o uda,
pokazują obie dłonie z rozłożonymi palcami,
naśladują granie na trąbce,
pokazują dłonie,
klaszczą.
 
2.      Zabawa z rymowanką – Miejscowość swoją znamy, miejscowość swą kochamy.
Dzieci wypowiadają rymowankę cicho, głośno, rytmizują ją prostym, wymyślonym przez nie ruchem (np.: klaskanie, tupanie, podskoki), śpiewają na własną melodię.
3.      Słuchanie wiersza Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby „ Małe miasteczko”
W małym miasteczku nie ma wieżowców,
schodów ruchomych ni zoo,
lecz drzew tu więcej, kwiatów i ptaków,
które śpiewają wesoło.
 
Dokoła rynku stoi rząd domów
w siedmiu kolorach tęczy;
ruch jest nieduży, spokojnie, miło,
czasami pszczoła zabrzęczy.
 
Czyste powietrze pachnie zielenią,
na niebie świeci słoneczko,
wszędzie jest blisko, ludzie się znają,
dbają o swoje miasteczko.
 
Rozmowa nt. wiersza.
– Jak wygląda małe miasteczko?
– Jakie są plusy mieszkania w małym miasteczku?
Dzieci oglądają ilustracje i wyszukują różnice między miasteczkiem, wsią i dużym miastem.
 
   
Czy rozpoznajecie miasto na trzeciej fotografii? Tak to właśnie Lublin.


 
 
Zajęcia II: „ Legenda o nadaniu nazwy miastu”- film na kanale youtube.
Cele: Utrwalenie nazwy miejscowości, w której dzieci mieszkają; zapoznanie dzieci z genezą nazwy miasta.
1.      Rozmowa z dziećmi.
Czy pamiętacie jak się nazywa miasto, w którym mieszkacie. Tak to jest Lublin. A czy wiecie skąd właśnie taka nazwa tego pięknego miasto. Posłuchajcie legendy na ten temat. Film dostępny pod podanym adresem.
https://www.youtube.com/watch?v=IVFe0tEIEMA
2.      Rozmowa nt. wysłuchanej legendy.
– Kto nadał nazwę miastu?
– Od czego wzięła się nazwa miasta?
Na kartach dziejów pisanych nazwa Lublin po raz pierwszy pojawiła się w roku 1198 roku czyli setki lat temu. Widzicie więc, że Lublin jest bardzo starym miastem, posiada bardzo długą i ciekawą historię. Ale o tym więcej na kolejnych zajęciach.
 
 

04.05.2021r.

I Temat: Jestem Europejczykiem- zabawa dydaktyczna
 
Cel: Zapoznanie z Unią Europejską jej symbolami, Utrwalenie wiadomości na temat polskich symboli narodowych, rozwijanie pamięci.
 
1.      Co to jest Europa?
Europa to kontynent, na którym leży również Polska. Polska należy do Unii Europejskiej
2.      Obejrzyj film cz.1 i cz.2
https://www.youtube.com/watch?v=AkVUDHfOfvM
https://www.youtube.com/watch?v=AkVUDHfOfvM
 
3.      Rozmowa na temat obejrzanego filmu.
4.       Flagi państw: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Szwecja, Węgry, Włochy

5.      Niektóre kraje leżące na kontynencie europejskim zawiązały tak zwaną unię, czyli porozumienie, układ, umowę. Kraje te współpracują ze sobą, pomagają sobie.
6.      Spróbuj odczytać nazwy państw które należą do Unii Europejskiej
7.       Unia Europejska też ma swoją flagę. Jest ona symbolem wszystkich państw wchodzących w skład UE. Powiedz jak ona wygląda. Policz ile ma gwiazdek

Na początku do Unii należało tylko 12 państw. Dlatego właśnie na fladze jest 12 gwiazdek. Liczba państw członkowskich zmieniła się – obecnie jest ich 28, ale liczba gwiazdek pozostała taka sama. Kiedy Wielka Brytania wystąpiła już ostatecznie z Unii Europejskiej, pozostanie w niej 27 państw członkowskich. Istnieje jednak możliwość, że zostaną przyjęci nowi członkowie.

8.      Hymn Unii Europejskiej:
 Muzykę napisał bardzo znany niemiecki kompozytor Ludwig van Beethoven. Posłuchajcie
https://www.youtube.com/watch?v=WQyD-OrASFc
Jaki jest nastrój utworu?
9.      Unia Europejska ma również swoją maskotkę – stonogę Została ona stworzona dla najmłodszych obywateli UE, czyli dla dzieci.. Nazywa się Syriusz.  Podziel jej imię na sylaby i głoski.

Każde państwo członkowskie ubiera Syriusza, nawiązując do własnej tradycji i kultury.  Jak myślisz który jest z Polski?



10. Kolorowanka.

Zabawa ruchowa: https://www.youtube.com/watch?v=InxomdEHL8M
 
II Temat: To Polska, moja ojczyzna – zajęcia plastyczne
 
Cel: poznawanie nowej techniki plastycznej – malowanie na podkładzie z kaszy jęczmiennej.
 
Posłuchajcie rymowanki rymowanki I. Fabiszewskiej:

Ojczyzna to miejsce,
które bardzo kochamy.
Nazwę naszej ojczyzny głośno wymawiamy.
Polska.

Utrwalanie polskich symboli narodowych.
Rodzic pyta:
– Jakie znacie polskie symbole?
– Jak wygląda godło Polski?
– Jak wygląda flaga Polski?
– Jakie kolory występują na fladze i na godle Polski?
Materiały potrzebne do wykonania pracy: wycięty kontur mapy Polski. ze sztywnego papieru lub z tektury, plastikowe pojemniki, kasza jęczmienna, mocny klej, np. wikol, biała farba i czerwona farba, pędzel.
Dziecko pokrywa całą powierzchnię papieru mocnym klejem, a następnie posypuje kaszą jęczmienną z pojemniczków. Potrząsają kartonem, usuwając z niego zbędną część kaszy. Dzieli kontur mapy Polski na dwie części – górną część malują na kolor biały, a dolną – na kolor czerwony.

30. 04. 2021r.
 
Temat: „Czysty i piękny świat ” – zabawy językowe.
 
Cel: Uzmysłowienie dzieciom problemu zanieczyszczenia środowiska i jego skutków dla przyrody.

1.  Wysłuchanie wiersza J. Papuzińskiej „Chora rzeka”.
 
Śniła się kotkowi rzeka,
Wielka rzeka, pełna mleka…….
Tutaj płynie biała rzeka.
Ale to jest chora rzeka.
Jak tu pusto!?
Drzewo uschło…..
Cicho tak –
ani ptak,
ani ważka, ani komar, ani bąk,
ani gad, ani płaz, ani ślimak, ani żadna wodna roślina,
ani leszcz, ani płoć, ani pstrąg, nikt już nie żyje tutaj,
bo rzeka jest zatruta.
Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”
Mętny opar nad wodą się bieli.
Chora rzeka nie narzeka
tylko czeka, czeka, czeka…
 
Rozmowa na temat treści wiersza, pomocnicze pytania.
– Co śniło się kotkowi?
– Co mieszka, żyje w wodzie?
– Dlaczego wszystkie zwierzęta i rośliny wyprowadziły się z rzeki ?
 
2. Przyjrzyj się ilustracjom i zastanów się i odpowiedz:
 
– W której rzece żyją szczęśliwe zwierzęta?
– Co się stanie z rybami z brudnej rzeki?
– Co się stanie, jeżeli rybak złowi te ryby i je potem spożyje?
– Kto zanieczyszcza rzeki?
– Która rzeka jest bezpieczna dla zdrowia zwierząt i ludzi ?
– Co stanie się gdy rzeki będą zanieczyszczone ściekami i śmieciami.
/rośliny usychają, więdną, nie rosną, zwierzęta i ludzie chorują ,nie rozwijają się prawidłowo/.



3. „ Zanieczyszczenie rzek” – obejrzenie filmu ekologicznego edukacyjnego.
https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y . Rozmowa na temat obejrzanego filmu.
 
4. „Do czego służy nam woda – zgadnij co robię i naśladuj”/ zabawa ruchowo- naśladowcza/.
Rodzic pokazuje ruchem czynność przy, której wykonywaniu potrzebna jest woda, dziecko naśladuje je i odgaduje. Następuje zamiana ról dziecko pokazuje rodzic naśladuje i odgaduje. /przykładowe czynności: myjemy ręce, myjemy zęby,  pierzemy, pijemy wodę, pływamy, podlewamy kwiaty/.
 
5. Doświadczenie – jak zanieczyszczona woda wpływa na rośliny.
Potrzebne materiały
: słoik, barwniki spożywcze lub farby, liść kapusty pekińskiej.
Do napełnionego wodą słoika wpuszczamy kilka kropel barwnika lub farby mieszamy i wkładamy połowę liścia kapusty. Gdy liść napije się wody zmieni kolor.
 
6 . „Czysty świat małego ekologa” – rozmowa z dzieckiem jak możemy dbać o środowisko, które nas otacza. /segregacja śmieci, nie śmiecenie przyrody, udział w akcjach sprzątanie świata, oszczędzanie wody, używanie naturalnych, ekologicznych środków czystości, używanie torebek wielokrotnego użytku./
 
7. „Świat twoich marzeń”- wykonaj pracę dowolną techniką /kredkami, farbami/.
 
II. „Rytmiczna rozgrzewka w podskokach” – zabawy muzyczno- ruchowe.
 
Cele: Doskonalenie poczucia rytmu i słuchu muzycznego.
 
Zabawy muzyczne  –   https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo
 
1.      Zabawy przy piosence „Kto lubi śpiewać” na rozpoczęcie zajęć ruchowych powtarzamy  słowa „My właśnie my” i naśladujemy czynności wymienione w piosence.
 
2.      Rozgrzewka – stoimy wyprostowani z rączkami na bioderkach, staramy się dokładnie wykonywać ćwiczenia według instrukcji, ruch musi być dostosowany do granej muzyki.
– marsz w rytm muzyki
– skoki z nogi na nogę.
– bieg dostosowany do słyszanej muzyki.
– marsz na pietach,
– bieg na palcach,
– obroty na palcach z rękami uniesionymi w górze w lewo, w prawo.
 
3.      Marsz ze zmianą kierunku marszu . Maszerujemy brzegiem dywanu w rytm muzyki  z rękami trzymanymi na bioderkach. Słuchamy dokładnie, uważnie muzyki  i reagujemy  zmianą kierunku marszu /idziemy w przeciwnym kierunku/ na sygnał dźwiękowy.
 
4.      Poćwicz według instrukcji:
– zrób 5 przysiadów i zapamiętaj ich  liczbę,
– teraz zrób skłony ma być ich o 3 więcej niż przysiadów,
– czas na pajacyki zrób ich  o 5 więcej niż przysiadów.
– pompek zaś o 4 mniej niż przysiadów.
 
5.      „Tocząca się kula”- spróbuj przeturlać się od ściany do ściany trzy razy.
 
6.      „Czas na relaks” – odpocznij na dywanie zamknij oczy i wsłuchaj się w swój oddech, policz do trzydziestu. Koniec ćwiczeń.
   
Powtórzeniowa karta pracy – doskonalenie umiejętności pisania cyfry 6

29.05.2021

I.     Temat: Czego obawiają się leśne zwierzęta?-  słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej  Lis i lornetka.
 
Cele: rozwijanie mowy; kształtowanie postawy proekologicznej.


1. Wprowadzenie do opowiadania. Rodzic pyta dziecko.
– Jak należy zachowywać się w lesie?
– Dlaczego należy tak się zachowywać?
 
2. Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Lis i lornetka czytanego przez rodzica.
Przedszkolaki bardzo lubią wycieczki. Odwiedziły już zoo, ogród botaniczny i Muzeum Lalek. Tym razem grupa Ady wybrała się do lasu na lekcję przyrody, bo nauka w terenie jest znacznie ciekawsza niż zwykłe opowieści. Dzieci koniecznie chciały obejrzeć paśniki dla zwierząt. W świecie zwierząt nastąpiło wielkie poruszenie.
– Schowajcie się! – krzyknął płochliwy zając. – Idą tu małe człowieki!
– Nie mówi się człowieki, tylko ludzie – poprawiła go łania, spokojnie przeżuwając młode pędy drzew iglastych.
– Na pewno zaatakują kijkami nasze mrowiska! – pisnęły przerażone mrówki. – Kiedyś wielki dwunożny człowiek podeptał nasze całe królestwo!
– Pobiegnę wywęszyć, jakie mają zamiary – oznajmił lis i ruszył przed siebie, wymachując puszystą kitą.
– Boimy się hałasu – pisnęły zajączki, tuląc się do uszatej mamy.
– Tydzień temu ludzkie istoty zostawiły w lesie pełno śmieci: puszki, sreberka po czekoladzie i butelki! – krzyknął oburzony borsuk. – Chyba nie wiedzą, że kiedy słońce rozgrzeje zbyt mocno szklaną butelkę, to może wywołać pożar lasu!
– To straszne! – oburzyła się wiewiórka. – Zaraz przygotuję pociski z orzechów i będę nimi rzucać. Pac! Pac!
W tej samej chwili zza drzew wyłonił się jeleń i dostojnym krokiem zbliżył się do paśnika.
– Witam państwa – przywitał się. – Słyszałem, że boicie się ludzi. Powiem wam, że bać się należy myśliwych, którzy mają strzelby, ale nie ludzkich dzieci, bo one mają dobre serca.
– Tiuu, tiuu! My znamy te maluchy! – odezwały się ptaki. – Zimą sypią dla nas ziarenka i szykują słoninkę w karmnikach, żebyśmy nie zamarzły z głodu.
Nadbiegł zziajany lis i, łapiąc oddech, wysapał:
– Kochani, nie ma się czego bać! Te człowieki to bardzo miłe stworzenia.
– Nie mówi się człowieki, tylko ludzie – po raz drugi odezwała się łania.
– No dobrze, ludzie. Duże stworzenie w spódnicy mówiło do nich „moje kochane przedszkolaki” czy jakoś tak… Urządzili sobie piknik na polanie, a potem posprzątali wszystkie śmieci. Na trawie nie został ani jeden papierek po kanapkach, ciastkach i cukierkach. Wszystkie butelki po sokach i pudełeczka po jogurtach wyrzuciły na parkingu do wielkiego kosza na śmieci.
– A nie krzyczały? – szepnęły wciąż wystraszone zajączki.
– Ależ skąd! One dobrze wiedziały, że w lesie trzeba być cicho, żeby nas nie płoszyć.
– O! To znaczy, że szanują nas i las – powiedziała do rymu pani zającowa.
– Szanować las najwyższy czas! – odpowiedziały chórem zwierzęta.
Tego dnia dzieci wróciły z wycieczki bardzo zadowolone. Nauczycielka pochwaliła wszystkie za to, że w lesie zachowywały się tak, jak należy: nie hałasowały, nie niszczyły mrowisk i norek, nie zrywały żadnych roślin bez zgody pani i pięknie posprzątały po zakończonym pikniku.
– A może narysujecie to, co najbardziej zapamiętaliście z dzisiejszej wycieczki? Zrobimy wystawę o lesie.
– Tak! Chcemy!
– Ja namaluję wiewiórkę – ucieszyła się Zuzia.
– I ptaszki.
– A ja narysuję mech – postanowił Jacek.
Pani rozdała dzieciom kartki, kredki i farby. Sama też postanowiła coś namalować. Powstały prawdziwe dzieła sztuki: drzewa iglaste oświetlone słońcem, wiewiórka, ślady kopytek, zielona polana i ptaszki na gałęziach.  Jacek namalował czarną plamę i oznajmił wszystkim, że to jest nora niedźwiedzia. Ada narysowała lisa trzymającego w łapkach jakiś dziwny przedmiot.
– Co to jest? – zapytała Kasia.
– To jest lis – odpowiedziała Ada, chociaż uznała, że bardziej przypomina psa niż lisa.
– A co on trzyma?
– Lornetkę – odpowiedziała Ada.
– Lornetkę? Przecież lisy nie używają lornetek – stwierdził Piotrek. – Nie widziałem tam żadnego lisa.
– A ja widziałam – odparła Ada. – Cały czas nas podglądał!
– Naprawdę?
– Naprawdę. Ciągle nas obserwował, a zza drzewa wystawała jego ruda kita.
– To dlaczego nam nie powiedziałaś?
– Nie chciałam go spłoszyć. Widocznie sprawdzał, czy umiemy się dobrze zachować w lesie.
– Pewnie, że umiemy! – stwierdził Piotrek.
Nauczycielka zebrała wszystkie obrazki i przyczepiła je do specjalnej tablicy.
– Jaki tytuł nadamy naszej wystawie? – zapytała dzieci.
Było wiele propozycji, ale najbardziej spodobał się wszystkim pomysł Ady: „Czas szanować las”. Jednak największe zdziwienie wywołał rysunek nauczycielki.
– Dlaczego pani powiesiła pustą kartkę? – zdziwiły się dzieci.
– Ona nie jest pusta – uśmiechnęła się tajemniczo pani.
– Przecież pani nic nie narysowała…
– Narysowałam w wyobraźni. Mój rysunek przedstawia leśną ciszę. Oj, nasza pani zawsze nas czymś zaskoczy!

3. Rozmowa na temat opowiadania.
– Jak zwierzęta przyjęły obecność dzieci w lesie?
– Dlaczego zwierzęta bały się dzieci?
– Co powiedziały o dzieciach zwierzęta, które je obserwowały: jeleń, ptaki, lis?
– Co zrobiły dzieci po powrocie do przedszkola?
– Kogo narysowała Ada? Dlaczego?
– Co narysowała pani? Co przedstawiał jej rysunek?

4. Zabawa ruchowa:  https://www.youtube.com/watch?v=JoMNfrNX6rY-  „Splash!”.
 
5. Postawienie przed dzieckiem problemu: Co stało się z lasem? 

Poruszenie tematu wpływu zatrutego środowiska na rośliny, zwierzęta, ludzi.
– Co się stało ze zwierzętami, dla których był on domem?
– Kto tu zawinił?
– Jak można przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia otaczającej nas przyrody?
– Co się stało z lasem?

6. Film edukacyjny: „Dziękuję nie truję”.
 https://www.youtube.com/watch?v=qt3hChi13bo&list=PLAHtlLYJOJfl0CsSmiWwEVpBKeykZ8CCz&index=2
  
TEMAT II: „Wycieczka do lasu”- bajka relaksacyjna

Cel: Zaspakajanie naturalnej potrzeby ruchu i odpoczynku w sposób kontrolowany i społecznie akceptowany, doskonalenie koncentracji.

1. „Na powitanie”- przywitanie  wierszem:
 Kiedy rano witają się bobry, grzecznie mówią do sobie – dzień dobry.

2. Ćwiczenie wg metody P. Dennisona –  „Sowa”- dziecko chwyta jedną ręką bark, głowę ma skierowaną w stronę trzymanego barku, tak żeby mogło popatrzeć przez ramię. Nabiera powietrza i powoli odwracając głowę w drugą stronę wydycha powietrze, hukając jak sowa: hu-hu, hu-hu, hu-hu, … Potem opuszcza głowę do przodu, dotykając brodą klatki piersiowej, rozluźniając się. Powtarzamy ćwiczenie zaczynając od chwytu za drugi bark.
 
3. „Co czuje zajączek i jaką będzie miał minę gdy…?”- zagadki pantomimiczne.
– Zobaczy wilka.
–  Zje pyszną sałatę.
–  Uderzy go inny zajączek i bardzo go będzie bolało.
– Usłyszy odgłosy burzy.
–  Spotka swoją mamusię.
– Będzie mu z głodu burczało w brzuszku.
–  Brat zje mu jego pyszną marchewkę.
Pokaż miną co czuje zajączek a potem spróbuj nazwać jego emocje słowami, np. wesoły, smutny zły, przestraszony itd.

4. „Wycieczka do lasu” – słuchanie bajki relaksacyjnej (bajkoterapia). Rodzic czyta tekst dziecko robi to co niedźwiadek.


Mały niedźwiadek biegał sobie po lesie podskakiwał, przeskakiwał kałuże i konary drzew, tarzał się i turlał na młodej trawce, czołgał się po mchu /ćwicz na całym dywanie/. Nagle  poczuł ogarniające go zmęczenie, nóżki zrobiły się jakieś ciężkie i nie chciały odrywać się od ziemi. Rozglądał się dookoła, szukając miejsca do odpoczynku. Drzewa rosły tutaj rzadziej, słońce coraz swobodniej przeciskało się przez konary drzew, oświetlając wszystko dookoła. Chyba niedaleko jest jakaś polanka, tam sobie odpocznę – pomyślał miś. Po chwili zobaczyła małą łączkę otoczoną drzewami. Stanął na jej skraju i znieruchomiał z zachwytu: niskie krzewy, trawa, kwiaty jak kolorowy dywan rozkładały się u jego stóp. Na środku łączki zajączki, króliczki, ba, nawet myszki wygrzewały się w promieniach słońca. Spojrzał na niebo. Było bezchmurne, słońce jakby wiedziało, że zwierzęta oczekują na jego promienie, bo świeciło bardzo mocno. Miś wystawił pyszczek do słońca i poczuł, jak przyjemne ciepło obejmuje najpierw jego głowę, a potem całe ciało. Usłyszał lekki szum wiatru i brzęczenie owadów, które unosiły się nad kwiatami. Głęboko odetchnął. Po czym położył się wygodnie na trawie, jak na kocyku, łapki podłożył sobie pod głowę. Zamknął oczy. Odpoczywał. Oddychał miarowo i spokojnie. Zrobił głęboki wdech, wciągnął powietrze przez nos, a po chwili wypuścił je. Powtórzył to jeszcze raz. Czuł, jak z każdym wydechem pozbywa się zmęczenia. Był teraz przyjemnie rozluźniony, poczuł się ciężki i bezwładny. Wtulił się w trawkę jak w kołderkę. Było mu bardzo wygodnie. Oddychał równo i miarowo, jego klatka piersiowa spokojnie w rytm wdechu i wydechu unosiła się i opadała, tak jak fale morskie. Promienie słońca przyjemnie ogrzewały. Miś odpoczywał aż zasną, oddychając po woli i spokojnie.
Nagle wiatr zaczął silniej dmuchać. Zabrzęczały pszczółki, które znowu zabrały się do zbierania miodu z kwiatów, ptaszki rozpoczęły swe trele, a motyle rozpościerając skrzydełka, unosiły się nad roślinkami. Wtem jeden z nich, usiadł na nosku niedźwiadka i niechcący go przebudził. Miś leniwie otworzył oczy. Przetarł je łapkami. Ziewnął raz i drugi, przeciągnął się.
Cudownie wypocząłem – pomyślał miś. – Jutro na pewno tutaj powrócę, ale teraz już pora wracać do domu. Czeka tam przecież na mnie mama i przepyszny podwieczorek. W tym momencie pogłaskał się po brzuszku i ruszył energicznie, podskakując w rytm podmuchów, w kierunku swego domu.

16.04.2021 r.

I Temat: Sport to zdrowie

Cel: Rozwijanie dużej motoryki oraz postaw prozdrowotnych.
 
Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: wyrazy – piłka, skakanka, rower, bramka, czepek, buty, obrazki do wyrazów, zdjęcia przedstawiające różne dyscypliny sportowe: Skok o tyczce, skok w dal, gimnastykę artystyczną, podnoszenie ciężarów, pchnięcie kulą, skok wzwyż, grę w piłkę ręczną, grę w siatkówkę, skakanka lub lina.

1.    Czytanie wyrazów.
Rodzic lub dziecko czyta wyrazy. Następnie dziecko umieszcza kartoniki z wyrazami pod odpowiednimi obrazkami i określa, do uprawiania jakich dyscyplin sportowych mogą być potrzebne te przedmioty.

2.    Rozmowa na temat sportów letnich.
Rodzic rozkłada zdjęcia przedstawiające różne dyscypliny sportowe: Skok o tyczce, skok w dal, gimnastykę artystyczną, podnoszenie ciężarów, pchnięcie kulą, skok wzwyż, grę w piłkę ręczną, grę w siatkówkę. Rodzic pyta dziecko jakie spory uprawiają sportowcy na zdjęciach. Dziecko nazywa sporty i opisuje co widzi na zdjęciach.

3.    Zabawa ruchowo-naśladowcza Uprawiam sport.
Rodzic wyznacza skakanką lub liną linię, przy której staje dziecko i rzuca kulą – zgniecioną kartką papieru. Potem próbuje od tej linii skakać w dal z miejsca.

4.    Zabawa ruchowo-naśladowcza Poruszamy się.
Rodzic wymienia różne aktywności fizyczne, a dziecko naśladuje ich wykonywanie np. jazdę na hulajnodze, rowerze, skakanie na skakance, pływanie, grę w piłkę itd.

5.    Rozmowa na temat czynnego wypoczynku.
Rodzic zadaje pytania dziecku:
− Jak lubisz odpoczywać?
− Czy zdrowo jest siedzieć cały dzień przed komputerem, czy – bawić się na podwórku?
− Jakie zabawy ruchowe lubisz?
− Czy zdrowo jest się poruszać? Dlaczego?

6.    Zabawa Widzę coś, widzę.
Rodzic, a potem dziecko, wybiera sobie w pokoju jakiś przedmiot i określa jego cechę (cechy), np. kolor, mówiąc: Widzę coś,  np. czerwonego. Dziecko stara się odgadnąć, jaki przedmiot rodzic miał na myśli. Zabawa powtarza się.

7. Wybierz jedną z kart pracy i pokoloruj.

8. Wytnij i dopasuj, w których słowach pierwsza litera to: a czy b.

II TEMAT: Aktywna wycieczka do zoo – zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

Cel:
Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej oraz zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu.
               
Przygotuj sobie dwie piłki małą i dużą hula-hop i książkę. Następnie oglądając filmik wybierz się z dziećmi na wycieczkę do zoo.
https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8
Udanej zabawy!

15.04.2021 r.

I.   Temat: „Teatrzyk cieni” – zabawy badawczo –naśladowcze.
/15 kwietnia – „Światowy Dzień Sztuki”/

Cel:

– doskonalenie umiejętności obserwowania, doświadczania, naśladowania oraz wyciągania wniosków i hipotez.

1.     Rozwiąż zagadkę a dowiesz się o czym będą dzisiejsze zajęcia.
Chodzi za mną po ścianie
chodzi za mną po ziemi
gdy ja stanę on stanie
znika kiedy się ściemni?
 
2.    Rodzic czyta wiersz pt. „Cień” L.J. Kern
 
Ten mój cień, śmieszny cień
Chodzi za mną cały dzień.
Robi wszystko to co ja
Ja gram w piłkę, on też gra
Ja na schody, on na schody
Ja jem lody, on je lody
Ja przez płot, on przez płot
Gotów jest do różnych psot.
 
Rozmowa o treści wiersza: /Pytania pomocnicze/:
– Jaki jest cień?
– Co robi  cień?
–  Do czego jest gotów?
 
3.    Inscenizacja wiersza w parach – powtarzanie przez dziecko ruchów rodzica, inscenizacja na tle oświetlonego ekranu, np. ściany oświetlonej lampką.

4. „Cień  – co takiego?” – poznawanie zjawiska powstawania cienia.
Rodzic pyta dziecko:
– Co to jest cień?
– Czy cień zawsze jest widoczny?
– Kiedy go nie widzimy?- Co jest potrzebne do tego, żeby powstał cień?
Światło (sztuczne lub naturalne) rozchodzi się po liniach prostych zwanych promieniami.
Czasem te promienie napotykają na swojej drodze różne przeszkody i wtedy tworzy się cień.



5.    Ćwiczenia z lampą – obserwowanie powstawania cienia.
Rodzic zasłania okna w pokoju i zapala lampę, której światło jest skierowane na ekran lub na pustą ścianę. Bierze trzy duże klocki lub inne przedmioty, które układa w trzech różnych miejscach: jeden klocek obok lampy, drugi za lampą, a trzeci między lampą a ekranem, na który pada światło.
– Który klocek daje cień? Dlaczego?
 
6.    Obejrzenie  filmu: „Co to jest cień” – https://www.youtube.com/watch?v=RmoZYQNgRLM fol
 
7.    Rodzic wyjaśnia dziecku jak powstaje cień.
Cień powstaje tylko wtedy, gdy światło pada na dany przedmiot. Cień widoczny jest na ekranie, na który pada światło. Światło daje promienie, które biegną w postaci linii prostych. Jeżeli na drodze tych promieni jest przeszkoda, której nie mogą ominąć, to w miejscu, do którego nie dotrą, tworzy się cień.

8. Zabawy z cieniem.
Dzieci umieszczają różne przedmioty na tle ekranu, na który pada światło lampy, i obserwują powstające cienie. Poruszają przedmiotami, obserwując, jak zmienia się wielkość cienia.
 
9.    Zabawa ruchowa „Ja i mój cień”.
Dziecko i rodzic dobierają się parami. Dziecko staje za rodzicem. Dziecko jest cieniem, który naśladuje ruchy rodzica. Po chwili następuje zamiana miejsc.
 
10.   „Teatr cieni”- oglądanie teatrzyku   – Czerwony Kapturek https://www.youtube.com/watch?v=OAssu3q5J-w
 
lub inne https://www.youtube.com/watch?v=p3OXZoJZZYY
 
Propozycja dla rodzicówhttps://www.youtube.com/watch?v=ppET8N_-zos
 
11.   Zobaczcie można zrobić teatr cieni z własnych rąk. Spróbujcie.  😉

II.  Temat: „Magiczne trójkąty”-  utrwalamy kształt i nazwę figury.

1.      Rodzic czyta bajkę „Trójkątna Karolina”. /Danuty Wawiłow, Natalii Usenko/

Po środku oceanu trójkątna sterczy skała. Na tej trójkątnej skale trójkątny stoi pałac. Po niebie granatowym trójkątny księżyc płynie i niesie sny królewnie Karolinie. I śni się Karolinie, jak wśród trójkątnych maków trójkątny rycerz do niej na białym mknie rumaku. Lecz budzi się królewna i łzy trójkątne leje, bo wokół niej ocean i wicher straszny wieje. Trójkątne górze chmury, trójkątne szumią fale, a maki tu nie rosną i książąt nie ma wcale. Lecz oto wzeszło słońce i w blasku jego nagle zabłysły nad falami trójkątne białe żagle. Trójkątny okręt płyną przez fale i odmęty tłum mew szybował nad nim i wrzeszczał jak najęty. Przy sterze stał kapitan trójkątny niesłychanie, trójkątną miał lunetę i czapkę i ubranie. Wtem z ust wypuścił fajkę i z rąk wypuścił linę, bo ujrzał na balkonie królewnę Karolinę. Kim jesteś piękne dziewczę? Kapitan rzekł w zachwycie, ach zostań moją żoną, bo kocham Cię nad życie. Wesele było huczne i miała Karolina trójkątnych siedem córek i trójkątnego syna. I tak im dni szczęśliwie płynęły pomalutku, trójkątne kwitły kwiatki w trójkątnym ich ogródku. Królowa Karolina smażyła konfiturki, a wokół niej biegały trójkątne, śliczne córki. Trójkątny dzielny synek, co rano biegł na plażę i puszczał tam okręty, bo chciał być marynarzem. Szczęśliwy jestem bardzo, bo taką mam rodzinę –zwykł mówić król –kapitan całując Karolinę.
Zadaje dziecku pytania:
– O jakiej figurze geometrycznej było to opowiadanie?
– Jakie trójkątne rzeczy zapamiętaliście?
– O czym śniła Karolina?
– Dlaczego Karolina była smutna?
– Jak skończyła się ta historia?

2.      Prezentuje dziecku podstawowe rodzaje trójkątów:

3.      Posłuchajcie piosenki o trójkątach. https://www.youtube.com/watch?v=hB_j1EFM0bE

4.      Rodzic prosi dziecko o wykonanie karty pracy. /karta do wyboru/

14.04.2021

Temat I: „ Sportowe ćwiczenia słuchowe”- zabawa dydaktyczna.

Cele:
rozwijanie słuchu fonematycznego.

1.      Ćwiczenia słuchowe z piłką lub skakanką.
Dziecko siedzi z rodzicem na podłodze, ma przygotowaną piłkę lub skakankę. Rodzic wskazuje zdjęcia przedmiotów, a zadaniem dziecka jest dzielenie nazw obrazków na głoski (lub, w razie problemów, na sylaby). Dzielenie na głoski powinny łączyć z odbijaniem piłki o podłogę (lub jej podrzucaniem i łapaniem) – jedno odbicie, jedna głoska – lub ze skakaniem na skakance – jeden podskok, jedna głoska.
Przykładowe obrazki:

2.      Ćwiczenie „ Podaj słowo”.
Rodzic  rzucając piłkę do dziecka wymawia głoskę, np. u. Dziecko łapie piłkę, mówi słowo rozpoczynające się tą głoską i rzuca piłkę do rodzica wymawiając inną głoskę. Rodzic mówi słowo rozpoczynające się ta głoską, itd.

3.      Układanie zdań na temat wybranej dyscypliny sportowej.
Rodzic wskazuje zdjęcia z wybraną dyscypliną sportową. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie jej nazwy. Potem dziecko układa zdania a następnie liczy w nich słowa.
Np. Mężczyźni grają w piłkę ręczną (5 słów).
Siatkarze są wysocy (3 słowa).
Gimnastyk ćwiczy na drążkach (4 słowa).
Przykładowe dyscypliny sportowe:

4.      Czytanie wyrazów.
Potrzebne będą kartoniki z zapisanymi wyrazami oraz obrazki do nich.
Wyrazy: piłka, skakanka, rower, bramka, czepek, buty, obrazki do wyrazów. Dziecko odczytuje wyrazy i umieszcza pod odpowiednimi obrazkami. Następnie określa do uprawiania jakich dyscyplin sportowych, do przygotowania do nich mogą być potrzebne te przedmioty.

5.      Wykonanie zadania w karach pracy:
Karta pracy, cz. 3, nr 66.
− Przeczytaj z rodzicem lub samodzielnie wyrazy: nie, tak. Połącz je z odpowiednimi zdjęciami.
− Określ położenie obrazka przedstawiającego piłkę na kolejnych kartkach.
− Rysuj po śladach rysunków piłek.
 
Temat II: Ćwiczenia gimnastyczne metodą zadaniową.

Cele:
Rozwijanie sprawności fizycznej.

·         Marsz po kole, dziecko bierze piłkę.
• Toczenie piłki do partnera (w parach).
• Dziecko leży na brzuchu, trzymając piłkę w dłoniach, przed głową. Partner/ rodzic siedzi na piętach, około 1,5–2 m przed dzieckiem, przodem do niego. Dziecko unosi łokcie nad podłogę i odepchnięciem toczy piłkę do kolegi.
• Podawanie piłki bokiem. Dzieci siedzą z wyprostowanymi nogami, w rozkroku, tyłem do siebie, w odległości około 0,5 m. Jedno dziecko trzyma w dłoniach piłkę. Dzieci jednocześnie wykonują skręt tułowia (jedno dziecko w prawo, drugie – w lewo) z przekazaniem piłki partnerowi. Następnie wykonują skręt tułowia w przeciwną stronę, z ponownym przekazaniem piłki.
• Podawanie piłki do siebie. Dzieci stoją naprzeciwko siebie i rzucają piłkę do siebie.
• Rzucanie piłki w górę i jej łapanie. Dzieci stają z piłkami w dłoniach. Rzucają piłki w górę i starają się je złapać. Ćwiczenie można wykonać również w siadzie.
• Rzucanie piłki z odbiciem o podłogę. Dzieci stoją przodem do siebie, w odległości około 2 m. Jedno dziecko trzyma w dłoniach piłkę. Dzieci rzucają piłkę do siebie tak, aby przed złapaniem przez partnera piłka odbiła się od podłogi.
• Rzucanie piłki i jej łapanie. Dzieci chodzą po sali z piłkami w dłoniach. Podrzucają piłki w górę i starają się je złapać w dłonie.
• Podania piłki górą i dołem. Dzieci stoją tyłem do siebie, w rozkroku, w odległości około 0,1 m. Jedno dziecko trzyma w dłoniach piłkę. Dzieci unoszą ręce w górę, przekazując piłkę do rąk partnera, a następnie wykonują skłon tułowia w przód, przekazując piłkę między nogami w ręce kolegi.
• Rzucanie piłki do kosza. Dzieci stają z piłkami w dłoniach. Wykonują rzut piłki w górę, a następnie uginają ręce przed sobą, tworząc z nich kółko (kosz). Opadająca piłka powinna trafić do kosza i spaść na podłogę.
• Kozłowanie. Dzieci stoją, trzymając w dłoniach piłki. Chodzą po sali, kozłując piłki oburącz. Odmiany: kozłowanie piłki jedną ręką, kozłowanie piłki: raz prawą ręką, raz – lewą.
• Toczenie piłki do bramki. Dzieci stają przodem do siebie, w odległości około 2 m. Jedno dziecko stoi w rozkroku, a drugie trzyma w dłoniach piłkę. Dziecko trzymające piłkę wykonuje skłon tułowia w przód i toczy piłkę po podłodze w stronę kolegi, starając się wcelować piłkę między jego nogi – do bramki. Następnie piłkę toczy drugie dziecko, a pierwsze staje w rozkroku. Uwaga! Stając w rozkroku, dziecko powinno przenieść ciężar ciała na zewnętrzne krawędzie stóp.
• Toczenie piłki do bramki tyłem. Dzieci stają w rozkroku, w odległości około 2 m. Jedno dziecko stoi tyłem do partnera, trzymając w dłoniach piłkę. Dziecko to wykonuje skłon tułowia w przód i toczy piłkę po podłodze między swoimi nogami w stronę kolegi, starając się wcelować piłkę między jego nogi – do bramki. Następnie dzieci wykonują w tył zwrot i powtarzają ćwiczenie, ale piłkę toczy drugie dziecko. Uwaga! Stając w rozkroku, dziecko powinno przenieść ciężar ciała na zewnętrzne krawędzie stóp.
• Łapanie piłki po klaśnięciu. Dzieci stają z piłkami w dłoniach. Rzucają piłki w górę, klaszczą w dłonie i starają się złapać opadające piłki. Jeżeli to się udaje, dzieci powtarzają ćwiczenie, ale łapią piłki po dwóch lub trzech klaśnięciach. Ćwiczenia można wykonać również w siadzie.

13.04.2021

I.Temat: Nauka piosenki „Songo” Danuty i Karola Jagiełło.
 
Cel: Rozwijanie umiejętności wokalnych; ćwiczenie pamięci, słuchu muzycznego, doskonalenie poczucia rytmu.
 
• Słuchanie piosenki „Songo”
https://soundcloud.com/user-956760406/songo-s-i-muz-danuta-i-karol
 
I.Tak się zaczyna nasz nowy taniec,
 to właśnie jego rytm,
może go tańczyć, kto tylko zechce,
możesz go tańczyć ty.
Wystarczy tylko trochę odwagi,
wystarczy tylko chcieć,
aby zabawić się razem z nami i frajdę z tego mieć.
 
Ref.: Songo, songo, songo
 przybył do nas z Kongo
 i dlatego właśnie
tak wspaniale brzmi.
Songo, songo, songo
przybył do nas z Kongo
 i dlatego właśnie zatańcz go i ty.
 
II. Na pewno zaraz go zapamiętasz,
 bo bardzo dobrze brzmi.
 Może go tańczyć, kto tylko zechce,
 możesz go tańczyć ty.
Wystarczy tylko trochę odwagi,
 wystarczy tylko chcieć,
 aby zabawić się razem z nami
 i frajdę z tego mieć.
 Ref.: Songo, songo, songo…
 
 III. Już całe miasto tańczy nasz taniec
 i o nim tylko śni, może go tańczyć,
kto tylko zechce, możesz go tańczyć ty.
Wystarczy tylko trochę odwagi,
wystarczy tylko chcieć,
aby zabawić się razem z nami
 i frajdę z tego mieć.
 Ref.: Songo, songo, songo…
 
1.Rozmowa na temat piosenki.
− Do czego zachęca piosenka?
− Skąd przybył taniec songo?

2. Rytmiczne wypowiadanie tekstu.

3.Nauka  piosenki

4.Zabawa przy piosence.
 Dziecko podają propozycje ruchów do zwrotek piosenki.
Wspólnie z rodzicem wybierają najciekawszą z nich.
 Podczas refrenu dzieci poruszają się rytmicznie, starają się za rodzicem wyklaskiwać rytm. Zabawa ruchowa: Utrwalenie tańca do utworu „ Pszczółka Maja – taniec Mai”
https://www.youtube.com/watch?v=UG-WU0ZbgK8
 
II. Temat: „Zabawa w kodowanie”- zabawy matematyczno-językowa.
 
Cel: Rozwijanie kompetencji kluczowych w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
 
1. Rodzic razem z dzieckiem odczytuje szyfr:  figury i odpowiadające im litery.

Dziecko nazywa figury, odczytuje przypisane im litery. Potem odszyfrowuje ukryte wyrazy, umieszczając w tabelkach pod figurami litery i odczytując powstałe wyrazy.
Wyrazy do odczytania:

Link do pobrania kart: https://ztorbynauczycielki.pl/kodowanie-karty-pracy-3/

12.04.2021r.

I. Temat: „ Gimnastyka” Jadwiga Koczanowska- praca z obrazkami zainspirowana wierszem.

Cel: Rozwijanie mowy i pamięci słuchowej. Zapoznanie dzieci z niektórymi dyscyplinami sportowymi letnimi.

• Słuchanie wiersza.

Gimnastyka to zabawa,
ale także ważna sprawa,
bo to sposób jest jedyny,
żeby silnym być i zwinnym.
 
Skłony, skoki i przysiady trzeba ćwiczyć – nie da rady!
To dla zdrowia i urody niezawodne są metody
 
• Rozmowa na temat wiersza.
− Co trzeba robić, aby być silnym i zwinnym?

• Nauka wiersza fragmentami, metodą ze słuchu, z wykorzystaniem rapowania. Rodzic rapuje po jednym wersie, a dzieci za nim powtarzają.

• Zabawa orientacyjno-porządkowa „Po równiutkiej dróżce”.
Dzieci stoją na jednej linii przy ścianie. Zapamiętują swoje miejsca. Idą na spacer zgodnie z wierszem mówionym przez Rodzica, naśladując ruchy, o których jest w nim mowa.
 
Idą dzieci równą drogą,                                    (dzieci maszerują w rytmie wiersza),
po kamyczkach iść nie mogą,
po kamyczkach hop, hop, hop,                         (wykonują trzy podskoki w miejscu, a potem przysiad)
do dołeczka skok.                                              (podparty),
Pora wracać. Kto się znuży,                              (maszerują w rytmie wiersza),
ten odpocznie po podróży.                                (biegną na swoje miejsca).
Dom już blisko… nogi w ruch.
Kto zwycięży – zuch!
 
·         Czy znacie te dyscypliny sportowe? ( tenis ziemny, lekkoatletyka, rzut dyskiem, kolarstwo, kajakarstwo, szermierka, piłka nożna). Jak myślicie, żeby zdobywać medale ile trzeba ćwiczyć?

·         Zapraszam do gimnastyki przy muzyce
https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU&ab_channel=WPODSKOKACH
  
II. Temat: „ Koła olimpijskie”- prac plastyczna
 
Cel: Doskonalenie sprawności manualnej dzieci , utrwalenie znajomości podstawowych kolorów: czerwony, niebieski, żółty, zielony, czarny. Rozwijanie pomysłowości dzieci.
 
·         Zapraszam do pracy plastycznej „ Koła olimpijskie”.
Potrzebne będą farby, karton lub kolorowy papier, nożyczki, rolki po papierze toaletowym. Jaką wybierzesz technikę zapraszam do filmu- link pod obrazkami. Zapraszam do pracy 🙂
 
https://www.google.com/search?q=ko%C5%82a+olimpijskie+praca+plastyczna&sxsrf=ALeKk03ycFKch4PPpkuFK7BVWdcfL-UDgg:1618162727891&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=77i0q4Tfin9UsM%252C5qEbhuvG-0nsqM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kTBzkp0RboQgO53QWCu9UTs6L3_ww&sa=X&ved=2ahUKEwjOh9b03fbvAhVpgP0HHe0MB6IQ9QF6BAgHEAE&biw=1366&bih=568#imgrc=xSVIGMdO_P23jM



https://www.youtube.com/watch?v=KVrHqHrrBOU&ab_channel=MojeDzieciKreatywnie

09.04.2021 r.

I Temat: Jak wiosną przyroda budzi się do życia?”

Cel:
Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz wiedzy na temat prac ogrodniczych wiosną.
 
•         Obejrzyj filmik i dowiedz się jakie zjawiska w przyrodzie sygnalizują o tym, że nadeszła wiosna.
file:///C:/Users/Marek/AppData/LoHYPERLINK „file:///C:/Users/Marek/AppData/Local/Temp/oznaki%20wiosny-2.pdf”cHYPERLINK „file:///C:/Users/Marek/AppData/Local/Temp/oznaki%20wiosny-2.pdf”al/Temp/oznaki%20wiosny-2.pdf
 
•         Dowiedz się jak zwierzęta tj. szop, świstak, żaba, borsuk, jeż, niedźwiedź nietoperz, suseł budzą się ze snu zimowego.
file:///C:/Users/Marek/AppData/Local/Temp/WIOSENNE%20przebudzenie-2.pdf
 
•         Obejrzyj jakie prace wykonuje się wiosną w ogrodzie.
 
file:///C:/Users/Marek/AppData/Local/Temp/wiosna%20w%20ogrodzie-2.pdf
 
•         Wykonaj wybraną kartę pracy.
file:///C:/Users/Marek/AppData/Local/Temp/Karty%20pracy-5-1.pdf
 
Przyporządkuj litery tak aby powstały podpisy do obrazków.

II Temat:  Papierowe zwierzątko.
 
Cel:
Rozwijanie sprawności manualnej poprzez wycinanie, klejenie, lepienie.
 
Obejrzyj filmik i wykonaj jedno ze zwierzątek, które ci się najbardziej podoba.
Przygotuj sobie kolorowy papier, klej, nożyczki oraz białą kartkę i do dzieła!
 
https://www.facebook.com/creativeforkid/videos/451745469393699
 
Zachęcamy do przesłania zdjęcia wykonanej pracy.

08.04.2021r.

I. Temat: „ Kto to?” I. Salach; „ Wiosenne porządki” J. Brzechwa- nauka wiersza.

Cele: Doskonalenie koncentracji uwagi dzieci oraz analizy i syntezy słuchowej. Doskonalenie pamięci dzieci poprzez powtarzanie tekstu wiersza. Zwrócenie uwagi na intonację, tempo i barwę głosu podczas recytowania wiersza. Doskonalenie wypowiedzi zdaniem.

·         Posłuchaj wiersza ( propozycja wiersza dla dzieci 5- letnich)

KTO TO? /I. Salach/
 
Powiedzcie mi dzieci
Co to jest za Pani.
Trawa rośnie, słonko świeci
Ptaszek śpiewa do niej.
 
Kto przychodzi do nas
O tej porze roku?
Jest pachnąca i radosna
Czy wiesz kto to? Wiosna.
 
·         Pomyśl i powiedz o jakiej porze roku jest wiersz?
·         Jakie charakterystyczne cechy wiosny słyszałeś w wierszu? ( trawa rośnie, słonko świeci, ptaszek śpiewa, jest pachnąca, jest radosna).
·         Jak jeszcze mógłbyś powiedzieć o wiośnie?
·         Posłuchaj jeszcze raz wiersza i spróbuj powtarzać za rodzicem, a później spróbuj powiedzieć sam wiersz. Pobaw się swoim głosem podczas recytowania. ( zacznij recytować od „ tajemniczego głosu czyli prawie szeptem i pytaniem; zmień barwę głosu gdy będziesz mówić trawa rośnie, słonko świeci- tak jakbyś opowiadał; zapytaj kiedy trzeba – odpowiednią intonacją głosu- Kto przychodzi do nas o tej porze roku?
Pokoloruj obrazek.

·         Posłuchaj wiersza ( propozycja wiersza dla dzieci 6- letnich)

WIOSENNE PORZĄDKI     /Jan Brzechwa/
 
Wiosna w kwietniu zbudziła się z rana.
Wyszła wprawdzie troszeczkę zaspana.
Lecz zajrzała we wszystkie zakątki:
– Zaczynamy wiosenne porządki.
 
Skoczył wietrzyk zamaszyście,
poodkurzał mchy i liście.
Z bocznych dróżek, z polnych ścieżek
powymiatał brudny śnieżek.
 
Krasnoludki wiadra niosą,
myją ziemię ranną rosą.
 
Chmury, płynąc po błękicie,
urządziły wielkie mycie.
A obłoki miękką szmatką
polerują słońce gładko.
Aż się dziwią wszystkie dzieci,
że tak w niebie ładnie świeci.
 
Bocian w górę poszybował,
tęczę barwnie wymalował.
A żurawie i skowronki
posypały kwieciem łąki.
 
·         O czym był wiersz?
·         Co robiła wiosna? Kto pomagał wiośnie w porządkach? Jaka była wiosna?
·         Jak nazywały się ptaki występujące w wierszu?
·         Posłuchaj jeszcze raz wiersza, a następnie powtarzaj wersy po rodzicu. Spróbuj powiedzieć I zwrotkę wiersza z rodzicem , a następnie sam. Po przerwie albo po kolorowance spróbuj nauczyć się II zwrotki a następnie kolejnej. Czy uda ci się recytować wiersz z rodzicem? Zapraszam jutro do przypomnienia i nauki kolejnych zwrotek wiersza. Powodzenia 🙂
·         Zapraszam do kolorowania i słuchania wiersza recytowanego przez rodzica, a może recytujesz już sam. Powodzenia uda ci się. 🙂

https://www.google.com/search?q=wiosenne+obrazki+do+wydruku&sxsrf=ALeKk026Bgx9sbf6CCYDYN1CAKwc2X6DWQ:1617806366675&tbm=isch&source=iu&ictx=1&f
 
 
II. Temat: „ Żaba”- praca plastyczno- techniczna.
 
Cel: Doskonalenie sprawności rąk poprze wycinanie, obrysowywanie oraz kolorowanie. Doskonalenie estetyki wykonania prac oraz spostrzegawczości dzieci podczas wykonania poszczególnych elementów pracy.
 
·         Zapraszam was do wykonania zielonej żaby, która będzie oznajmiała nam, że wiosna jest wśród nas.
·         Do pracy potrzebne będą: nożyczki, klej, ołówek, karton papieru: niebieski, zielony. czerwony, czarny i żółty, kredki, coś od czego odrysujecie kółka: mniejsze 2 kolorowe i 4 zielone i 3większe zielone. Zapraszam do pracy, a film ci pomoże wykonać pracę. powodzenia. J Pracę możecie ozdobić według własnego pomysłu.
 
https://www.youtube.com/watch?v=5aGIJEHE3y4&ab_channel=%C5%9Awiatoludki

07.04.2021

Temat I: „ Ozimina”- praca z ilustracjami w oparciu o opowiadanie Agaty Widzowskiej.

Cele: rozwijanie mowy, umiejętności wypowiadania się pełnymi, poprawnymi zdaniami; utrwalenie oznak wiosny.

1.      Dzieci słuchają tekstu czytanego przez rodzica.
 
Zbliżała się wiosna. Słońce świeciło coraz mocniej, a dni stawały się coraz dłuższe. Olek z Adą przeglądali księgozbiór babci i dziadka. Były tam książki o przyrodzie.
– Dziadku, co to jest ozimina? – zapytał Olek.
– To są rośliny, najczęściej zboża, które wysiewa się jesienią, bo lubią spędzać zimę pod śniegiem. Wtedy najlepiej rosną.
– A ja myślałem, że to są zimne lody! Na przykład ozimina waniliowa, ozimina czekoladowa…
– Cha, cha, cha! Poproszę dwie kulki oziminy rzepakowej – roześmiał się dziadek. – Świetnie to wymyśliłeś. Jednak oziminy nie sprzedaje się w cukierniach ani w lodziarniach. Jeśli chcecie, możemy się zaraz wybrać na spacer i sprawdzić, jakie są oznaki wiosny i co wykiełkowało na polach.
– Ja wolę zostać z babcią – powiedziała Ada. – Poczekam, aż wiosna sama do mnie przyjdzie.
– Mam pomysł – stwierdziła babcia. – Wy idźcie szukać wiosny na polach, a my z Adą sprawdzimy, czy przypadkiem nie ukryła się w naszym ogródku.
Olek z dziadkiem wyruszyli na poszukiwanie wiosny. Szli skrajem lasu, a Olek co chwilę przystawał i pytał dziadka o nazwy roślin. Podziwiali białe zawilce i fioletowe przylaszczki. Olek miał trudności z wymówieniem słowa „przylaszczka” i było dużo śmiechu. Dziadek, wielbiciel i znawca ptaków, opowiadał Olkowi o przylatujących na wiosnę ptakach.
– Na pewno przylecą do nas bociany i jaskółki – powiedział Olek. – A jakich ptaków nie wymieniłem?
 – Są takie niewielkie szare ptaki z białymi brzegami na ogonku. Na pewno usłyszymy ich przepiękny śpiew nad polami.
– Już mi się przypomniało! To skowronki! – zawołał Olek.
– Brawo! A znasz taki wierszyk?
Dziadek przystanął, wcielił się w aktora na scenie i zaczął recytować:
Szpak się spotkał ze skowronkiem.
– Przyszła wiosna! Leć na łąkę!
Czas na twoje ptasie trele,
z tobą będzie nam weselej.
– Drogi szpaku – rzekł skowronek –
gardło całe mam czerwone,
łykam syrop i pigułki,
niech kukają więc kukułki.
Kuku, kuku – wiosna śpiewa!
Pąki rosną już na drzewach.
Kuku, wiosna!
Wiosna, kuku!
Będzie radość do rozpuku!
Olek pochwalił dziadka za świetną pamięć i ocenił jego wystąpienie na szóstkę. Słońce grzało coraz mocniej. Za zakrętem polnej drogi Olek zobaczył zielone pole. Ciągnęło się aż po horyzont.
– Dziadku, to wygląda jak zielone morze!
– To jest właśnie ozimina rzepakowa. Rzepak kwitnie na żółto. A tam rosną jęczmień i żyto, widzisz?
– Tak! I te wszystkie rośliny spały pod śniegiem przez całą zimę?
– Tak. A kiedy słońce roztopiło śnieg, od razu napiły się wody.
– Mądre te zboża – podsumował Olek. – Wiedzą, kiedy leżeć, kiedy kwitnąć i kiedy dojrzewać.
– Czasami pogoda płata figle i niszczy całą uprawę, niestety. Nie może być ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco, bo rośliny obudzą się za wcześnie.
– Tak jak niedźwiedź – zauważył Olek. – Jeśli obudzi się za wcześnie, to będzie ziewał przez cały czas.
Wracając, nazrywali naręcze wierzbowych bazi, bo Ada uwielbiała je głaskać. Bazie są milutkie jak kotki. W oddali usłyszeli cudny śpiew skowronka.
„To już naprawdę wiosna!” – pomyślał Olek.
W ogródku spotkali Adę, która zrobiła swój własny malutki klombik.
– Zobacz, to są fioletowe krokusy, a te białe dzwoneczki to przebiśniegi, bo przebiły śnieg, żeby wyrosnąć – wyjaśniła bratu.
– A my widzieliśmy rzepak i słyszeliśmy skowronka. A tu mam dla ciebie bukiet kotków – Olek wręczył siostrze bazie.
– Kizie-mizie! – ucieszyła się dziewczynka, a potem szepnęła bratu na ucho:
– Chodź, pokażę ci robale…
– Robale? Jakie robale?
– Kwitnące. Wyrosły na drzewie.
Podeszli do drzewa, z którego zwisały żółto-zielone rośliny, wyglądające jak włochate gąsienice. Było ich tak dużo, że przypominały setki małych żółtych warkoczyków.
– Robaczywe drzewo. Nie boisz się?
– Nie. Na początku myślałam, że to robaki, ale babcia mi powiedziała, że to jest leszczyna. A wiesz, co z niej wyrośnie?
– Leszcze, czyli ryby – zażartował Olek.
– Nie wygłupiaj się. Wyrosną z niej orzechy laskowe – pochwaliła się swoją wiedzą Ada.
Tego dnia wszyscy poczuli wiosnę. Powietrze pachniało parującą ziemią, kwiatami i świeżością. Nikt nie miał ochoty oglądać telewizji ani nawet słuchać radia, bo wokoło odbywał się ptasi koncert. Dziadek pogwizdywał wesoło i planował, co nowego posadzi w ogrodzie.
– A co zrobisz, jak wiosna się jutro schowa i znowu będzie zimno? – zapytała Ada.
– Wiosna? Przecież u nas w domu zawsze jest wiosna.
– Jak to?
– Wiosna to wasza babcia! – powiedział dziadek i dał babci całusa.
Dzieci słuchają tekstu
Rozmowa na temat opowiadania.
– Co to jest ozimina?
– Gdzie poszli Olek z dziadkiem?
– Jakie oznaki wiosny widzieli?
– Co to są bazie-kotki?
– Co robiła Ada?
– Co to są robale?

skowronek

Posłuchajcie pięknego śpiewu skowronka:
https://www.youtube.com/watch?v=qeW87UpsF-U

2.      Poproście rodziców o wydrukowanie kolorowanek o tematyce wiosennej i pięknie je pokolorujcie.

Temat II: „ Bazie”- praca plastyczno- techniczna.

Cele: Rozwijanie sprawności manualnej poprzez wycinanie, klejenie, lepienie.
 
Wykorzystujemy do pracy dostępne w domu materiały: papier, farby, kredki, bibuła, papier kolorowy.
Gałązki mogą być wykonane ze zwiniętej i przyklejonej bibuły, wycięte z brązowego papieru lub po prostu namalowane. Do nich przyklejamy bazie, np. pestki dyni, wycięte z papieru, zwinięte kulki z bibuły- rozwijamy wyobraźnię.
Przykładowe prace:

06.04.2021 r.

I. Temat: „ Kwiecień- plecień” – nauka piosenki.

Cel: Zapoznanie dzieci z nowym miesiącem, wyjaśnienie znaczenia przysłowia „ kwiecień plecień”. Doskonalenie słuchu fonematycznego oraz wypowiedzi zdaniem. Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo- ruchowej.
 
·         Posłuchaj piosenki, postaraj nauczyć się refrenu.
https://www.youtube.com/watch?v=v_uIhX6WpYM&ab_channel=FleeFloo
 
I. Idzie za kwietniem rowem zielonym
pierwsza stokrotka w śniegu kwietniowym.

Na skrawku ciepła, na zimna brzeżku,
kwiat przebiśniegu usiadł w dołeczku. / bis

Ref:
Kwiecień, plecień, bo przeplata.
Trochę zimy, trochę lata. / bis

II. Śniegiem sypnęło; czy kwiaty wschodzą
na pożegnanie ostatnim mrozom?

Uderza wiosna o skrzydła ptaków,
śpiew się poturlał z góry po dachu.  /bis

Ref:
Kwiecień, plecień, bo przeplata.
Trochę zimy, trochę lata. / bis

·         O czym była piosenka? Jak myślisz jak nazywa się miesiąc, który się zaczął? Dlaczego mówimy: „ Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy trochę lata/? Jaki nastrój ma piosenka?
·         Jaką głoskę słyszymy na początku słowa kwiecień? Powiedz słowa które rozpoczynają się głoską „ K”, podziel na sylaby słowo „ kwiecień”.
·         Popatrz i poszukaj kwiatów, które występowały w piosence.

·         Posłuchaj jeszcze raz piosenki- spróbuj śpiewać refren, a później zwrotki. Zapraszam do zabawy przy piosence: klaskanie, rytmiczny marsz po pokoju, lekkie kołysanie- możesz wymyśleć jeszcze inne formy zabawy przy piosence. Zapraszam do śpiewu i ruchu przy piosence.

https://www.youtube.com/watch?v=v_uIhX6WpYM&ab_channel=FleeFloo
 
 
·         Jeśli masz jeszcze chęci i siłę to zapraszam do czytania:
 Propozycja  pracy dla dzieci 5- letnich

Propozycja pracy dla dzieci 6-letnich – przeczytaj

II. Temat:  Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem plastikowych butelek.

Cele: Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci. Wzmacnianie mięśni tułowia, grzbietu oraz stóp.

Potrzebna będzie plastikowa butelka.
·         Weź plastikową butelkę i stań w wygodnym miejscu, gdzie będziesz mieć wystarczająco dużo  przestrzeni do wykonywania ćwiczeń.
·         W staniu w lekkim rozkroku, butelka trzymana w dowolnej ręce- przekładanie jej z ręki do ręki: przed sobą, za sobą, nad głową …
·         Ćwiczenia tułowia: siad skrzyżny- kreślenie butelką koła wokół siebie ( prawa ręką i lewa ręką ).
·         Podskoki z butelką trzymaną między kolanami, skoki obunóż w różnych kierunkach pokoju.
·         Ćwiczenia mięśni grzbietu: leżenie przodem, butelka ułożona pod brodą, trzymana oburącz za końce- uniesienie w górę klatki piersiowej i łokci, a następnie szybki powrót do leżenia. ( Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie, cały czas trzymając butelkę ).
·         Ćwiczenia równowagi: podnieś wysoko kolano, przełóż butelkę pod kolanem.
( Powtarzamy ćwiczenie kilkakrotnie zmieniając nogę ).
·         Ćwiczenia mięśni grzbietu: leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, butelka umieszczona między stopami, stopy ustawione na podłodze- podnoszenie nóg ( z butelką ) do góry, opuszczanie na podłogę.
·         „ Taniec połamaniec”- dla chętnych ( zaproście rodzeństwo lub rodziców ).
https://www.youtube.com/watch?v=g51_VNmkCXs&ab_channel=Justynka-Topic
 
·         Ćwiczenia stóp: siad skulny, butelka leży przed stopami- toczenie jej do przodu i do siebie.
·         Siad skrzyżny wdech nosem z podniesieniem rąk do góry- wydech buzią ze skłonem do przodu z wyprostowanymi  rękami- palce dotykają podłogi ( powtarzamy kilka razy w umiarkowanym tempie wdech i wydech ). Dziękuję 🙂

02.04.2021 r.

I: „Tradycje wielkanocne”- rozmowa inspirowana wierszem Władysława Broniewskiego „ Śmigus”.

Cele: rozwijanie umiejętności wypowiadania się zdaniami rozwiniętymi; poznanie tradycji związanych z Wielkanocą; przygotowanie dzieci do pisania poprzez ćwiczenia grafomotoryczne;

1. Wypowiadanie się dzieci na temat: Jakie zwyczaje kojarzą się wam ze świętami? Wypowiedzi dzieci; zwracanie uwagi, na czym polega śmigus-dyngus i w jaki sposób tradycja ta jest kultywowana w miastach i na wsiach. Uświadomienie konsekwencji przesadnego oblewania się wodą oraz robienia tego w nieodpowiednich miejscach.

2. Wysłuchanie wiersza Władysława Broniewskiego „ Śmigus”.

Śmigus! Dyngus! Na uciechę
z kubła wodę lej ze śmiechem!
Jak nie kubła, to ze dzbana,
śmigus-dyngus dziś od rana!
 
Staropolski to obyczaj,
żebyś wiedział i nie krzyczał,
gdy w Wielkanoc, w drugie święto,
będziesz kurtkę miała zmokniętą.
 
Rozmowa na temat wiersza.
− Co to jest śmigus-dyngus?
− Co to znaczy staropolski obyczaj?
− Kiedy obchodzi się śmigus-dyngus?

Wyjaśnienie, jak rozumiany był ten zwyczaj dawniej.
Kiedyś były to dwa różne obyczaje wielkanocne. Jednym z nich był dyngus, który polegał na tym, że młodzież chodziła po domach i zbierała datki w postaci jajek, wędlin, ciast itp. Śmigus natomiast miał odmienny charakter i polegał na uderzeniu na szczęście rózgą wierzbową z baziami. Rózga ta była wcześniej święcona w Niedzielę Palmową.


3. Słuchanie ciekawostek na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych.
Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.


Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.


Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.
Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.


Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.


Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.
Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.


Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.


Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.
Śmigus Dyngus czyli Lany Poniedziałek – zwyczaj polewania się wodą ma swoją genezę w ludowych, słowiańskich zwyczajach. W ten sposób wyrażano radość w związku z budzeniem się przyrody po zimie. Ciekawostką jest fakt, że kiedyś w świąteczny poniedziałek obchodzono dwa zwyczaje – śmigus i dyngus. Pierwszy oznaczał rytuał uderzania w nogi wierzbowymi witkami i palmami oraz oblewanie się zimną wodą. Miało to symbolizować oczyszczenie z brudu, chorób i grzechu.
Dyngus był formą wykupowania się od lania – w zamian za jakiś fant (najczęściej pisankę) można było uniknąć śmigusa. Zwyczaje te przez lata ewoluowały i w którymś momencie zostały scalone, a rytuał bicia się zatarł. Dziś mówiąc o śmigusie-dyngusie, mamy na myśli oblewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny.
 
Teraz, w nagrodę za ładną pracę zachęcam was do obejrzenia filmu o zwyczajach wielkanocnych.
https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,swiateczne-zwyczaje-wielkanoc,43855
 
II: Ćwiczenia gimnastyczne. / Tamburyn- zamiast instrumentu np. pokrywka od garnka i jakaś pałeczka, woreczek foliowy dla dziecka/.

Cele: rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
 
I.                   Część wstępna
• Zabawa orientacyjno-porządkowa Pomachaj woreczkiem.
Dziecko porusza się w rytm tamburynu pomiędzy rozłożonymi na podłodze woreczkami foliowymi. Podczas przerwy w grze zatrzymuje się przy najbliższym woreczku, podnosi go i macha nim nad głową. Pojawienie się akompaniamentu jest sygnałem do położenia woreczka na podłodze i ponownego ruchu.
• Zabawa ożywiająca – Chronimy się przed deszczem.
Dziecko biega, swobodnie wymachując woreczkiem. Na mocne uderzenie w tamburyn przykuca, rozciągając woreczek nad głową – chroni się przed deszczem.
II.                Część główna
• Ćwiczenia tułowia – Suszymy woreczki.
Dziecko trzyma woreczek w obu rękach. W skłonie w przód wymachuje nim w przód i w tył. Po kilku ruchach prostuje się, potrząsa woreczkiem w górze – strząsają krople wody.
• Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Powitania.
Dziecko wita woreczkiem różne części ciała wymieniane przez rodzica. Np. Woreczek wita: wasze kostki… wasze ramiona… wasze brzuszki…
• Ćwiczenie mięśni grzbietu – Na wietrze.
Dziecko, w leżeniu przodem, unosi woreczek trzymany za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach, skierowane na boki). Dmucha na woreczek delikatnie – wieje mały wietrzyk, i mocno – wieje duży wiatr. Obserwuje ruch woreczków w zależności od siły podmuchu.
• Ćwiczenie mięśni brzucha – W górę i w dół.
Dziecko w leżeniu tyłem, woreczek ma włożony między stopy. Unosi go stopami do góry, z przełożeniem za głowę, a potem powraca do pozycji wyjściowej.
• Ćwiczenie równowagi – Przechodzimy przez woreczki.
Dziecko zwija woreczek w rulonik. Stojąc, trzyma go przed sobą w obu rękach. Przekładają nogi przez rulonik, wytrzymując w staniu jednonóż. Potem powraca do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonuje na zmianę: prawą nogą i lewą nogą.
• Zabawa bieżna – Na swoje miejsce.
Dziecko rozkłada woreczki na podłodze; biega między nimi przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w grze musi jak najszybciej usiąść na swoim woreczku.
• Skoki – Skaczemy.
Dziecko przeskakuje obunóż przez woreczki rozłożone na podłodze: do przodu, do tyłu, na prawo, na lewo.
• Ćwiczenie zręczności – Zręczne dłonie.
Zwija woreczek jedną, a potem drugą ręką w taki sposób, aby jak najbardziej schował się w dłoni.
• Rzuty i chwyty – Podrzuć i złap.
Dziecko robi z woreczków kulki, podrzuca je oburącz, potem jednorącz i łapie.
III.             Część końcowa
• Ćwiczenie wyprostne – Z woreczkiem na głowie.
Dziecko maszeruje z woreczkiem na głowie, w taki sposób, aby woreczek nie spadł; co pewien czas przykuca i powraca do pozycji stojącej.
• Ćwiczenia przeciw płaskostopiu – Sprytne stopy.
Dziecko chwyta palcami stopy woreczek leżący na podłodze i podaje go sobie do rąk.
• Zabawa rytmiczna – Zagraj rytm.
Dziecko porusza się w rytmie wystukiwanym, trzymając woreczek w jednej ręce. Podczas przerwy w grze wystukuje, uderzając w woreczek drugą ręką, wcześniej ustalony rytm, np.: ćwierćnuta, ćwierćnuta, trzy ósemki.
• Zabawa uspokajająca – Marsz z woreczkiem.
Dziecko maszeruje po obwodzie koła, wachlując woreczkiem przed sobą.

01.04.2021 r.

I. „Eksperymenty z jajkiem”- zabawy badawcze.

Cel: Rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego. Poznawanie budowy i właściwości jajka.

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu: dwa jajka, ocet, szklanka, przezroczyste, głębokie naczynie, woda, sól, jajko ugotowane i jajko surowe, piłka.

1.      Oglądanie jajek.
Dziecko ogląda zdjęcia (obrazki) różnych jajek (przepiórczych, kurzych, gęsich, strusich). Porównuje ich wygląd.

jaja przepiórcze

jaja kurze



jajo strusie



2. Zapoznanie z budową jajka.
Rodzic rozbija jajko – rozdziela je. Dziecko ogląda żółtko i białko, nazywa je.


Jakie potrawy można przygotować z jajek? Jakie wy najbardziej lubicie?

3.      Kto wykluwa się z jajka? – rozmowa.
Dziecko podaje nazwy zwierząt, które wykluwają się z jajek (ptaki, węże, krokodyle,  a kiedyś dinozaury…).

gniazdo bociana

gniazdo węża

wykluwający się krokodyl

jaja czyli ikra ryby

3.      Jajka i woda – eksperyment.
Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka ugotowanego – wkłada je kolejno do przezroczystego naczynia z wodą. Obserwuje ich zachowanie.
Do wody w przezroczystym naczyniu wkłada surowe jajko i dosypuje stopniowo sól (około 10–12 łyżek soli). Obserwuje, co dzieje się z jajkiem.

4.      Eksperyment z jajkiem.
Dziecko wkłada jajko do szklanki z octem. Zostawia jajko na całą dobę. Po jednym dniu sprawdza co się stało z jajkiem. Wysuwa wnioski i dokładnie ogląda jajko, zwraca uwagę na to co się zmieniło i opisuje jakie jest teraz.
 
II: „ Kurczaczek z kółek”- praca plastyczna metodą origami.

Cele: rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni dzieci.
 
1. Dziecko wycina kółka z żółtego papieru po liniach narysowanych przez rodzica. Na kartce znajdują się trzy kółka o średnicy: 8 cm, 5 cm, 3 cm (brzuszek, skrzydełko, głowa), dwóch kół o średnicy 2 cm (ogonek) oraz z czerwonego papieru – czterech kół o średnicy 2 cm (łapki i dziobek). Dziecko składa koła na pół (oprócz koła o średnicy 3 cm – z którego będzie głowa). Przykleja na białą kartkę papieru poszczególne elementy tak aby powstał kurczaczek. Pod kurczątkiem dziecko może przykleić pasek zielonej ponacinanej bibuły – to będzie trawa. Na koniec dziecko rysuje kurczaczkowi czarnym flamastrem oczka pośrodku głowy.
Przykładowe prace:

Proszę, prześlijcie zdjęcia swoich prac.

31.03.2021 r.

I.         Temat : „Symbole wielkanocne”.
 
Cele: Poznanie tradycji i symboliki świąt wielkanocnych .
 
1.       „Rodzinna Wielkanoc” – historyjka obrazkowa.
 
– Przyjrzyj się dokładnie obrazkom  i spróbuj ułożyć opowiadanie do historyjki obrazkowej.
– Zwróć uwagę na czynności wykonywane przez rodzinę i czas ich wykonywania. W swoim opowiadaniu użyj słów np.: najpierw, potem, następnie, na koniec itd/.

2.      Słuchanie ciekawostek na temat zwyczaju święcenia wielkanocnego koszyczka.
 
– Pytania skierowane do dziecka: Co powinno znaleźć się w koszyczku i dlaczego?
– Zebranie i przygotowanie rzeczy potrzebnych do święconki: baranek, kurczątko, zajączek, pisanki itp.
– Przybliżenie dzieciom symboliki pokarmów i przedmiotów, które znajdą się w wielkanocnym koszyczku:
 
Jajko to znak wszelkiego początku, narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności i zdrowia. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.
 
Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.
 
Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się  nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.
 
Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.
 
Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.

Chrzan, a także przyprawy– pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.
 
Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.

Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.
 
Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.

3.       „Zygzak” – utrwalenie zabawy ruchowej https://www.youtube.com/watch?v=PWFjRWSaBuA
 
4.       „Wielkanocny koszyczek?”  – Dowiedz się jak wykonać dekorację świątecznego koszyczka i co należy przygotować. https://www.youtube.com/watch?v=-vS8QYsdefQ
 
5.      Gra liczbowa – Kostką rzucamy – pisanki zbieramy.
Pisanki: kolorowe i białe, kostka do gry, z kropkami lub z liczbami.

Na dywanie dziecko rozkłada w rzędzie, powycinane i ozdobione przez siebie wcześniej pisanki i sylwety białych jajeczek. Na zmianę dziecko i rodzic rzucają kostką. Liczą oczka, zbierają tyle jajek, ile wskazuje liczba oczek, i układają je na końcu rzędu pisanek. Jeśli wśród zebranych pisanek znajduje się białe jajko, dzieci je zatrzymują. Zabawa trwa tak długo, aż na dywanie zostaną tylko kolorowe jajka. Na zakończenie zawodnicy liczą zebrane białe jajka, ten kto ma ich najwięcej, wygrywa.

II.  Temat: „Święta wielkanocne z jajkiem i zającem” – nauka piosenki.
 
Cel: Doskonalenie słuchu muzycznego i umiejętności wokalnych.
 
1.         Rozwiąż zagadkę:
 
Ma długie uszy,
bardzo zwinnie skacze.
Zmyka więc przez pola,
gdy psa zobaczy.
 
2.      Opowiedz  co wiesz o zajączku?
Rodzic pyta dziecko:
– Jak wygląda zajączek?
– Czym się żywi?
– Gdzie mieszka?

3.    Posłuchaj piosenki.
 
https://www.youtube.com/watch?v=xAhMOdXuujg
 
„Święta wielkanocne z jajkiem i zającem”
 
I.                   Skacze drogą zając, skacze pomalutku.
Przykucnął za płotem, hop i już w ogródku.
Kic, kic, kic cichutko, skrada się do domu.
Każdemu zostawia prezent po kryjomu.
 
REF.: Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem,
Słoneczne i pachnące Święta Wielkanocne.
 
II.                Idą chłopcy drogą, idą pomalutku.
Przykucnęli cicho, hop i już w ogródku.
Naraz śmiech i wrzawa, śmigus – dyngus krzyczą
i dziewczynki łapią i wodą  je chlapią.
 
4.      Odpowiedz na pytania.
 
– Kto przynosi wielkanocne prezenty?
– Jak nazywa się zwyczaj polewania wodą?
–  Jak zachowywał się zając?
 
Spróbuj nauczyć się pierwszej zwrotki i refren piosenki.
 
5.  Zabawa „Ciepło, zimno”,  pod hasłem: „Szukamy zajączka i  pisanek”.
Dziecko szuka zajączka i pisanek, które zostały ukryte w pokoju. Rodzic naprowadza szukającego na ukryty przedmiot, stosując określenia: ciepło, cieplej, najcieplej, gorąco, zimno, zimno, najzimniej. Po znalezieniu czekoladowych pisanek smakowita degustacja.
 
6. Zabawa ruchowa z króliczkiem   https://www.youtube.com/watch?v=izQ5IAmTaFA
 
7.    Pokoloruj wybraną przez siebie pisankę lub króliczka z pisanką. 
Łatwiejsze kolorowanki są dla 5 – latków

30.03.2021 r.

I.„Najpiękniejsze…”- zabawy dydaktyczne na podstawie opowiadania Grzegorza Kasdepka.

Cel: Doskonalenie umiejętności wypowiadanie się na temat wysłuchanego utworu zdaniem rozwiniętym.

1.Zabawa słuchowo-ruchowa „Tyle kroków”.
 Rodzic wypowiada nazwy zwierząt: krowa, kot, kura, indyk, koń, owca, a dzieci dzielą je na głoski i wykonują tyle kroków do przodu, ile głosek jest w danym słowie.

2. Najpiękniejsze… – słuchanie opowiadania Grzegorz Kasdepke

Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!… Prawda?
Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.
– Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku!
 – A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!
 Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
– Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski.
– A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki.
Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki na świecie. I rzeczywiście.
Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
 – Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura.
 – Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga.
– Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura. A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie:
 – Mamo! Już jestem!

3.Rozmowa z dziećmi na temat tekstu:
-O jakich kurczakach marzyły kury?
– Co kury zrobiły z jajkami?
– Jakiego koloru były małe kurczaczki?
–  Jakie zwierzęta wykluwają się z jaj?
 Dziecko szuka odpowiedzi w dostępnych książkach i czasopismach lub na stronach internetowych, korzystają z własnej wiedzy. Podają przykłady zwierząt, które wykluwają się z jaj.

4. Zabawa ruchowa: Spoko Loko – Chu chu ua po polsku
 
https://www.youtube.com/watch?v=QaCxzdZfBLM
 
 5. Zabawa rozwijająca aparat mowy „Dzień dobry zwierzątka”
Podczas słuchania dzieci naśladują ruchami narządów mowy i dźwiękami zachowania zwierząt.
Dzień dobry zwierzątka Bardzo wcześnie rano wszystkie zwierzęta jeszcze smacznie spały. Kogut i kury w kurniku na grzędzie (dzieci oblizują czubkiem języka górne zęby po wewnętrznej stronie), krowa i koń w oborze (wysuwają język za górne zęby i cofają go do podniebienia miękkiego), a piesek w budzie (ustawiają język w przedsionku jamy ustnej i oblizują górne zęby). Pierwszy obudził się kogut, wyskoczył z kurnika (szeroko otwierają buzie i wysuwają język, nie dotykając o zęby), rozejrzał się po podwórku (mają szeroko otwarte usta i przesuwają język w kąciki ust), wyskoczył na płot (wysuwają język nad górną wargę) i głośno zapiał –ku kuryku!! Głośne pianie koguta obudziło kury, które zawołały – ko – ko – ko!! Na śniadanie kurki zjadły ziarenka (dzieci chwytają ziarenka ryżu preparowanego wargami). Obudził się też piesek, zaszczekał – hau hau, hau!! Pobiegał wkoło podwórka (otwierają szeroko usta i oblizują wargi ruchem okrężnym). Zmęczył się bardzo tym bieganiem i dyszy (wysuwają język do brody). Wyszedł także ze swej kryjówki kotek i zamiauczał – miau, miau!! Wypił mleczko z miseczki (wysuwają język nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki). W chlewiku świnka zaczęła potrącać ryjkiem drzwi. Krowa zaryczała – muu, muu!! A koń zaparskał, że też już nie śpi (parskają, kląskają). A ty co mówisz wszystkim rano, gdy się obudzisz? (dzieci mówią: dzień dobry).

6. Kogut,kura i kurczak- praca plastyczna
https://www.youtube.com/watch?v=_zl-RypI-z4
 
https://www.youtube.com/watch?v=e3NTQ7OIInY&list=RDCMUCeJRHecKGkOoao3iIxblWPg&index=7
https://www.youtube.com/watch?v=2zwM1sop-jY&list=RDCMUCeJRHecKGkOoao3iIxblWPg&index=27

 Zapraszamy do wysyłania swoich prac.

II. „Policz i pokoloruj – zabawy matematyczne.

Cele: Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 9.

29.03.2021 r.

I.         Temat : „Pisanki, kraszanki”.
 
Cele: Zapoznanie dzieci z tradycją ozdabiania pisanek wielkanocnych.

Pisanki kraszanki – w zależności od techniki zdobienia wielkanocne jaja mają różne nazwy:
– Kraszanki – gotowane jaja w wywarze barwnym;
– Pisanki – ozdabiane gorącym woskiem a następnie zanurzane w wywarze barwnym;
– Oklejanki – przyozdobione skrawkami papieru i tkanin;
– Nalepianki – ozdobione wycinankami z papieru.

PISANKI, JAJKA – to symbol nowego życia i odrodzenia. W niedzielę Wielkanocną należy podzielić poświęcone jajko na tyle części ile jest członków w rodzinie. Zapewnić to ma zdrowie wszystkim jej członkom.

1. ,,Pisanki” D. Gellner
 
Patrzcie, ile na stole leży pisanek!
Każda ma oczy malowane, naklejane.
Każda ma uśmiech kolorowy
i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie! Pisanki nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują Świąteczne życzenia.
 
Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza.
−Co znajduje się na stole?
– Jak wyglądają pisanki?
– Co wykluje się z pisanek?

Poznawanie ciekawostek na temat pisanek.
Dawniej uważano, że pisanki mają magiczną moc, dlatego np. dotykano nimi grzbietów bydła, aby było zdrowe i płodne, toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić sobie dobry urodzaj.
• Były one darem, który miał zapewnić obdarowanej osobie wszelką pomyślność (także w sprawach sercowych).
• Pełniły one rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych, np.: dyngusa, chodzenia z barankiem lub kurkiem.
• Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami, ze złota, przyozdobionymi szlachetnymi kamieniami. Francuski jubiler Peter Carl Fabergé wykonał takie drogie pisanki na zamówienie cara Rosji.
• Pisanki służyły do zabawy zwanej taczanką. Turlało się po stole malowane jaja, zderzając je ze sobą. Wygrywała ta osoba, której pisanka się nie potłukła.
 
2. „Rozsypane pisanki”- zabawa ruchowa z elementem turlania. Dziecko delikatnie turla się po podłodze w różnych kierunkach, zwracając uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa.
 
3. „Przenieś jajko” – zabawa zręcznościowa. Na dywanie dziecko rozkłada przeszkody np.. klocki, a następnie próbuje pokonać tor przeszkód z piłeczką  pingpongową umieszczoną na łyżeczce w jak najkrótszym czasie. Zabawę można przeprowadzić z rodzicem lub rodzeństwem.
 
Wykonaj kilka ciekawych ćwiczeń on -line
https://view.genial.ly/605f0d496bd9330d1ecc3c43/interactive-content-kolorowe-pisankiby-anna-swic

Wykonaj karty pracy.

Pokoloruj wybraną kolorowankę.

Świąteczne memory
Wydrukuj, wytnij i zagraj z rodzicem lub rodzeństwem w memory. Powodzenia!

II.  Temat: „Wykonujemy pisankę” – praca plastyczna
 
Cel: Rozwijanie małej motoryki, koordynacji wzrokowo ruchowej oraz wyobraźni przestrzenno – muzycznej.
 
1. Obejrzyj filmik a następnie postaraj się wykonać podobną pisankę z nietypowych materiałów.
 
https://kodowanienadywanie.blogspot.com/2020/04/zadania-bez-drukowaniaw-lekko.html

2. Przygotuj sobie grzechotkę lub inny instrument perkusyjny a następnie wykonaj za ich pomocą akompaniament do piosenki pt. „Pisanki”.
https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY
A oto kilka ciekawych sposobów na wykonanie pisanki wielkanocnej:
https://www.youtube.com/watch?v=mwWgC626krE
https://www.youtube.com/watch?v=dgWcLIbH7qQ
https://www.youtube.com/watch?v=zf3inOAQKH8
 
III. Temat: „Posiej rzeżuchę dla wielkanocnego baranka”.
 
Cel: Zapoznanie dzieci ze sposobem sadzenia roślin oraz warunkami potrzebnymi do ich prawidłowego wzrostu.
 
1.      Zapoznanie dziecka z symboliką rzeżuchy.
 
Rzeżucha to roślina jednoroczna, jest znakiem rodzącego się po zimie życia, przebudzenia, nadziei. Na niej stawia się wielkanocnego baranka.
Kiełki rzeżuchy są źródłem witamin: A, B, C, K, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, manganu, łatwo przyswajalnego jodu. Nasiona rzeżuchy do wykiełkowania potrzebują 5- 6 dni.
 
2.      Przygotowanie potrzebnych materiałów.
 
Przygotuj:  pojemnik, nasiona rzeżuchy, watę lub ligninę.
Przygotuj pojemnik do uprawy – powinien być płaski może to być talerzyk. Dno talerzyka wyłóż watą lub ligniną i delikatnie zwilż, nie za dużo.
Wysiej nasiona – nasiona rzeżuchy wysiewa się gęsto ale w odpowiednich odstępach, nie mogą się stykać.  Rozsyp je równomiernie, tak aby nie było widać białych miejsc i spryskaj je wodą.
 
3.      Wyszukanie w domu miejsca dla rzeżuchy
 
Znajdź dla wysianych nasionek dogodne miejsce /ciepłe i dobrze nasłonecznione/ – najlepiej na parapecie.
 
4.      Rady dla małego ogrodnika.
 
Codziennie !!!  zwilżaj nasiona spryskiwaczem i pilnuj aby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Po 2–3 dniach powinny pojawić się kiełki, a po 5-6 rzeżuchowa łączka. Gdy kiełki będą mierzyły  4–5 cm możesz je ścinać i jeść.
 
Cenna Rada:
– Pojemnik z rzeżuchą przekręcaj tak, żeby kiełki nie rosły tylko w jednym kierunku.
 
Powodzenia!!! 🙂  Życzymy wszystkim smacznego.

Pomocny może okazać się filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=WqUG3DAtC34  – jak posiać rzeżuchę.

Zajęcia dodatkowe

Logopedia

14.04.21 r.

08.04.2021 r.

06.04.2021 r.

Religia

14.04.21 r.

13.04.21 r.

06.04.21 r

Rytmika

16.04.21 r.

13.04.21 r.

09.04.21 r.

08.04.21 r.

06.04.21 r.

Gimnastyka korekcyjna

14.04.21 r.

12.04.21 r.

29.03.21 r.

31.03.21 r.

Język Angielski

15.04.21 r.

13.04.21 r.

08.04.21 r.

06.04.21 r.

01.04.2021 r.

30.03.2021 r.