Grupa III

Trzecia grupa to starszaki,
które mają pięć lat.
Chętnie grają w gry planszowe
i poznają figur świat.
ROK SZKOLNY 2022/2023
KADRA
mgr Aneta Sitnik – nauczyciel; konsultacje: czwartek w godz. 16:30 – 17:00; piątek w godz. 12:30 – 13:00
mgr Anna Sus – nauczyciel; konsultacje: poniedziałek w godz. 15:30 – 16:00; wtorek w godz. 13:00 – 13:30
Pani Agnieszka – starsza woźna
Nauczyciele zajęć dodatkowych:
– mgr Renata Niezbecka – religia; konsultacje: wtorek w godz. 08:15 – 08:45
– mgr Inga Dobieżyńska – język angielski; konsultacje: poniedziałek w godz. 14:15 – 14:45
– mgr Anna Zawadzka – gimnastyka ogólnorozwojowa; konsultacje: wtorek w godz. 14:45 – 15:15
– mgr Małgorzata Świeca – rytmika; konsultacje: czwartek w godz. 14:30 – 15:00
Drodzy Rodzice,
bardzo dziękujemy za wyrozumiałość i wsparcie finansowe w celu zakupu ręczników papierowych dla dzieci.
ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE NA MIESIĄC STYCZEŃ 2023
Tematyka kompleksowa:
- Mijają dni, miesiące, lata
- Zima i zwierzęta
- Babcia i dziadek
- Bezpieczeństwo zimą
- Baśnie, bajki, bajeczki
Fizyczny obszar rozwoju dziecka
- Rozwijanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała podczas różnorodnych prac plastycznych / rysowanie, kolorowanie, pisanie, wycinania/, kształcenie prawidłowego chwytu pisarskiego.
- Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez: zabawy ruchowe w sali i na powietrzu / muzyczne, rytmiczne, organizacyjno-porządkowe, równoważne, przeplatanie aktywności ruchowej odpoczynkiem.
- Uczestniczenie w ćwiczeniach gimnastycznych z wykorzystaniem standardowych metod, metody R. Labana i innych metod twórczych – W. Sherborne
Emocjonalno- społeczny obszar rozwoju dziecka
- Wyrażanie i nazywanie swoich emocji podczas zabaw
- Określanie sytuacji wywołujących różne emocje, np.: radość, złość, smutek, strach
- Przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie
- Unikanie zachowań agresywnych, powstrzymywanie ich, dążenie do kompromisu.
Poznawczy obszar rozwoju dziecka
- Wyodrębnianie w słowach sylab, określanie ich kolejności; dzielenie słów na sylaby; liczenie sylab w słowach; tworzenie słów rozpoczynających się, kończących się daną sylabą
- Rozwijanie myślenia logicznego poprzez: zadawanie pytań, określanie kolejności zdarzeń w różnych sytuacjach, historyjkach, zauważanie wokół siebie zmian w przyrodzie
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i logicznego myślenia poprzez wyszukiwanie takich samych symboli graficznych – figur, liter, cyfr.
- Odtwarzanie proponowanego rytmu za pomocą klocków, umownych symboli.
- Rozpoznawanie wysłuchanych sylab, słów, głosek.
- Poznanie obrazu graficznego liczby 8, 9
- Poznanie litery „s, S, n, N, b,B, g, G”
- Przyznanie zasad bezpiecznych zabaw zimowych
- Zapoznanie z pracą ratownika medycznego
- Poznanie nazwy „drzewo genealogiczne”
- Poznanie ptaków zimujących w Polsce
- Poznanie nazw zwierząt leśnych
- Kształcenie uważnego słuchania tekstów literackich m.in.: Hanny Ożogowskiej „Wróbelek” Jadwigi Koczanowskiej „Dziadek”, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby „Zimowy las”, „Stare baśnie”, A. Widzowskiej „Broda”
- Nauka piosenek: „Biegnie miesiąc za miesiącem”, „Ptasi bar”, „Wesoła para”, „Numer alarmowy 112”, „Bajkowe marzenia”
Szanowni Państwo,
z przyjemnością informujemy, że nasze przedszkole zostało zgłoszone przez rodziców dzieci do nagrody Przedszkole Roku w wielkim Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie lubelskim jest prowadzony przez „Kurier Lubelski”.
Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymała nauczycielka Anna Sus.
Głosowanie w plebiscycie: 25 października – 23 listopada 2022 r.
Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w serwisie internetowym pod adresem: www.kurierlubelski.pl/nauczyciel
www.kurierlubelski.pl/przedszkole-roku
W związku z powyższym bardzo prosimy o głosowanie w plebiscycie.
Z góry dziękujemy

06.12.2022 r.
Wizyta Świętego Mikołaja.

25.11.2022 „Dzień Pluszowego Misia”
W naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia„. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosence „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, czytanie książek oraz misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.
23.11.2022
Dzisiejszego dnia dzieci z naszej grupy były na wycieczce w Bibliotece Wojewódzkiej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Przedszkolaki zwiedziły budynek biblioteki, oglądały książki wydane w minionych wiekach – pięknie oprawione i bogato zdobione, a także książki nietypowe np. bardzo małych rozmiarów. Uczestniczyły też w lekcji bibliotecznej na temat przyjaźni i uczuć.
18.11.2022
Dzisiaj w naszym przedszkolu odbył się pokaz mody bajkowej. Dziewczynki z naszej grupy, przebrane za postaci z bajek, próbowały swoich sił na wybiegu.
16.11.2022 „Międzynarodowy Dzień Tolerancji”
Nasze przedszkolaki próbowały odpowiedzieć na pytanie, co to jest Tolerancja. Wspólnie przeczytaliśmy książkę pt.”Szpilka” (zakupioną z dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa), dzieci wykonały piękne ilustracje, z których stworzyliśmy wystawę. Ten czas był również okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań w wielu aspektach.
9.11.2022 „Warsztaty Wiewiórki Julii”
Dzisiaj odbyły się kolejne warsztaty dotyczące zdrowia, na których dzieci dowiedziały się, jak należy się odżywiać, a także jaka dieta jest dla organizmu najlepsza.
8.11.2022 „Przygody Wesołego Psiuńcia”
Dzisiaj do naszego przedszkola zawitał teatr lalek. Dzieci miały okazję obejrzeć przygody sympatycznego Psiuńcia, a także mogły porozmawiać z aktorami.
7.11.2022 „Spotkanie z Misiem Poli”
Jak być bezpiecznym – o tym dzisiaj dowiedział się każdy przedszkolak. Dzieci miały także okazję przymierzyć policyjną kamizelkę i kask.
04.11.2022 „Dzień Postaci z Bajek”
Chcecie bajki, oto bajka…była sobie….no właśnie? Jaka to bajka? Na te nurtujące pytania próbowały odpowiedzieć nasze przedszkolaki, które rozwiązywały zadania, zagadki i quizy.
27.10.2022 „Skąd się bierze deszcz?”
Nasze przedszkolaki są ciekawe otaczającego je świata. A jak najlepiej go poznawać? Przez zabawy badawcze. Podczas przeprowadzanego podczas zajęć eksperymentu, dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie skąd się biorą chmury, deszcz, czy w jaki sposób powstaje błyskawica.
26.10.2022 „Poznajemy Włochy”
W ramach projektu edukacyjnego „Europa i Ja” nasze przedszkolaki wykonały pierwsze zadanie. Poznały flagę, godło i hymn Włoch, a także próbowały odnaleźć Włochy na mapie i globusie.
25.10.2022 „Dzień Kundelka”
Dzisiejszego dnia dzieci miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, o szanowaniu ich i o pomaganiu. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem oraz na czym polega adopcja psa ze schroniska. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego pluszowego pieska, a także zdjęcia. Było sporo zabaw i atrakcji – zdjęcia w maskach oraz wizyta prawdziwego psa. Dzieci dowiedziały się także, jak należy zachowywać się wobec psa i jak się nim opiekować. Dodatkowo w ramach świętowania Dnia Kundelka, realizując projekt „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”, przeczytaliśmy historię Martusi i Gufiego.
21.10.2022
Dzisiejszego dnia nasze przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach edukacyjny „Dźwięki lasu”. Dzieci poznały zwyczaje innych kultur i miały możliwość gry na instrumentach etnicznych.
21.10.2022
Jak to z chlebem było.

20.10.2022 „Przetwory z mleka”
Na zakupy wyruszamy, dużą torbę zabieramy. Trzeba kupić serek biały i ser żółty w dziury cały.
Smaczny jogurt waniliowy, naturalny, truskawkowy. I koniecznie też maślankę, ser topiony i śmietankę.
Różne są przetwory z mleka, zatem niechaj nikt nie zwleka. Dnia każdego- to zasada coś z nabiału niechaj zjada.

18.10.2022
Dzisiaj przedszkolaki obchodziły „Dzień Poczty Polskiej”. Poznały pracę listonosza, a także jak wysłać list czy paczkę. Wybrały się także na Pocztę, aby samodzielnie kupić kartkę i znaczek.
12.10.2022
„Dokąd tupta nocą jeż? Możesz wiedzieć jeśli chcesz”.

06.10.2022
Jakie owoce dojrzewają jesienią? Jakie przetwory możemy zrobić z owoców i warzyw? Na te i inne pytania starały się odpowiedzieć nasze przedszkolaki, nawet wybrały się w tym celu na pobliski „bazarek”. Później wykonały piękne owocowe prace używając plasteliny.

03.10.2022
W ramach programu wspierającego rozwój czytelnictwa, nasza grupa rozpoczęła przygodę z międzynarodowym projektem „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Dzieci wybrały Misiowi imię, założyliśmy grupowy dzienniczek i nauczyliśmy się piosenki dedykowanej projektowi.

30.09.2022
Świętujemy Dzień Chłopaka

23.09.2022
Witamy Panią Jesień !
28.09.2022 r.
Nasze przedszkolaki poznały bajkopisarza pana Roberta Kuśtę . Autor przeczytał dzieciom kilka swoich bajek, min.: „Przyjaciele”, „Łaciata krowa”, „Zielone Muchomory”, „Pan Antoni” oraz „Zaczarowaną żabę” – pierwsza książkę napisaną przez pana Roberta. Dzieci bardzo żywo reagowały na humor zawarty w bajkach, potrafiły trafnie wytłumaczyć morał.
20.09.2022 r.
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy wrzesień kończy się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka!”. A tak Dzień Przedszkolaka świętowały nasze zuchy!

15.09.2022 r.
„Dzień kropki” Dzisiaj nasze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W naszej grupie odbyły się zajęcia inspirowane filmem o kropce. Powstały piękne kolorowe, kropkowe prace, a każde dziecko otrzymało dyplom z okazji świętowania tego wyjątkowego dnia.